Shell porzuci wspólne biznesy z Gazpromem. ”Nie będziemy stać z boku”

Zarząd Shell ma zamiar wyjścia ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i podmiotami powiązanymi – ogłosiła spółka w komunikacie. Shell zamierza też zakończyć swój udział w Nord Stream 2.

Publikacja: 28.02.2022 19:27

Shell porzuci wspólne biznesy z Gazpromem. ”Nie będziemy stać z boku”

Foto: Bloomberg

Shell ma m.in. 27,5 proc. udziałów w spółce skroplonego gazu ziemnego Sachalin-II, 50 proc. udziałów w Salym Petroleum Development oraz przedsięwzięciu energetycznym Gydan. Shell zamierza też zakończyć swoje zaangażowanie w projekt gazociągu Nord Stream 2.

- Jesteśmy wstrząśnięci i ubolewamy nad stratami w ludziach na Ukrainie. To wynik bezsensownego aktu militarnej agresji, który zagraża bezpieczeństwu Europy – powiedział dyrektor generalny Shella, Ben van Beurden.

Czytaj więcej

Schalke 04 zerwało umowę z Gazpromem. Wsparcie z nieoczekiwanej strony

- Nie możemy – i nie będziemy – stać z boku. Naszym bezpośrednim celem jest bezpieczeństwo naszych ludzi na Ukrainie i wspieranie naszych ludzi w Rosji. W rozmowach z rządami na całym świecie omówimy również szczegółowe konsekwencje biznesowe, w tym znaczenie bezpiecznych dostaw energii do Europy i innych rynków, zgodnie z odpowiednimi sankcjami – dodał.

Pod koniec 2021 Shell miał ok. 3 mld dol. w aktywach trwałych w przedsięwzięciach w Rosji. Spółka spodziewa się, że wyjście ze wspólnych biznesów prowadzonych z Gazpromem i podmiotami powiązanymi wpłynie negatywnie na wartość księgową rosyjskich aktywów Shella.

Czytaj więcej

Europejscy politycy odchodzą z rosyjskich firm. Gerhard Schröder ma się świetnie

Shell jest jedną z pięciu firm energetycznych, z których każda zobowiązała się zapewnić finansowanie i gwarancje do 10 proc. szacowanego całkowitego kosztu Nord Stream 2 - 9,5 miliarda euro.

Shell ma 27,5 proc. udziałów w Sachalinie-2, wspólnym przedsięwzięciu z Gazpromem, zintegrowanym projekcie naftowo-gazowym zlokalizowanym na wyspie Sachalin. Pozostałe udziały ma: Gazprom 50 proc., Mitsui 12,5 proc, Mitsubishi 10 proc.

Shell ma 50 procent udziałów w Salym Petroleum Development N.V., spółce joint venture z Gazprom Neft, która eksploatuje złoża Salym w zachodniej Syberii.

Gydan to spółka joint venture z Gazprom Neft (50 proc. udział Shella) w celu zbadania i opracowania bloków na półwyspie Gydan w północno-zachodniej Syberii. Projekt znajduje się w fazie poszukiwań.

Czytaj więcej

Kanclerz Scholz: zmiana polityki energetycznej Niemiec. OZE szybciej, nowe terminale LNG
Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach
Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy