Shell ma m.in. 27,5 proc. udziałów w spółce skroplonego gazu ziemnego Sachalin-II, 50 proc. udziałów w Salym Petroleum Development oraz przedsięwzięciu energetycznym Gydan. Shell zamierza też zakończyć swoje zaangażowanie w projekt gazociągu Nord Stream 2.
- Jesteśmy wstrząśnięci i ubolewamy nad stratami w ludziach na Ukrainie. To wynik bezsensownego aktu militarnej agresji, który zagraża bezpieczeństwu Europy – powiedział dyrektor generalny Shella, Ben van Beurden.
Czytaj więcej
Schalke 04 Gelsenkirchen rozwiązało umowę z Gazpromem - poinformował klub w oficjalnym komunikacie. Zerwanie umowy niesie za sobą konsekwencje finansowe. Klub dostanie wsparcie z nieoczekiwanej strony.
- Nie możemy – i nie będziemy – stać z boku. Naszym bezpośrednim celem jest bezpieczeństwo naszych ludzi na Ukrainie i wspieranie naszych ludzi w Rosji. W rozmowach z rządami na całym świecie omówimy również szczegółowe konsekwencje biznesowe, w tym znaczenie bezpiecznych dostaw energii do Europy i innych rynków, zgodnie z odpowiednimi sankcjami – dodał.
Pod koniec 2021 Shell miał ok. 3 mld dol. w aktywach trwałych w przedsięwzięciach w Rosji. Spółka spodziewa się, że wyjście ze wspólnych biznesów prowadzonych z Gazpromem i podmiotami powiązanymi wpłynie negatywnie na wartość księgową rosyjskich aktywów Shella.
Czytaj więcej
Już pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę posypała się fala rezygnacji prominentnych europejskich polityków zasiadających w zarządach i radach nadzorczych rosyjskich firm. Nie wszyscy z nich jednak są zdania, że powinni to zrobić.
Shell jest jedną z pięciu firm energetycznych, z których każda zobowiązała się zapewnić finansowanie i gwarancje do 10 proc. szacowanego całkowitego kosztu Nord Stream 2 - 9,5 miliarda euro.
Shell ma 27,5 proc. udziałów w Sachalinie-2, wspólnym przedsięwzięciu z Gazpromem, zintegrowanym projekcie naftowo-gazowym zlokalizowanym na wyspie Sachalin. Pozostałe udziały ma: Gazprom 50 proc., Mitsui 12,5 proc, Mitsubishi 10 proc.
Shell ma 50 procent udziałów w Salym Petroleum Development N.V., spółce joint venture z Gazprom Neft, która eksploatuje złoża Salym w zachodniej Syberii.
Gydan to spółka joint venture z Gazprom Neft (50 proc. udział Shella) w celu zbadania i opracowania bloków na półwyspie Gydan w północno-zachodniej Syberii. Projekt znajduje się w fazie poszukiwań.
Czytaj więcej
Niemcy podejmą działania na rzecz redukcji uzależnienia od dostaw surowców energetycznych z Rosji – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w trakcie niedzielnego przemówienia w Bundestagu.