„ W piątek wieczorem Federalny Sąd Alaski ogłosił, że anulowanie przez prezydenta Trumpa dekretu o zakazie wydobycia ropy i gazu w Arktyce i Oceanie Atlantyckim, jest bezprawne” – poinformował Washington Post.

""

Bloomberg

energia.rp.pl

Sędzia Sharon Gleason oświadczyła, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prezydent ma prawo do wyłączenia obszarów z narodowego programu leasingu ropy i gazu, tak jak to zrobił były prezydent Barak Obama. Jednak to wyłącznie Kongres ma prawo dodawać nowe obszary do tego programu. Dlatego sędzia Gleason postanowiła, że poprzedni dekret Baraka Obamy pozostaje w mocy.
Obama w końcu swojej prezydentury zakazał wierceń mających na celu wydobycie ropy i gazu w szeregu rejonach Atlantyku i u wybrzeży Alaski. W kwietniu 2017 r Donal Trump podpisał dekret zdejmujący zakaz na poszukiwania i wydobycie węglowodorów na szelfie Morza Czukockiego i Morza Beauforta.Trump motywował swoją decyzję koniecznością uzyskania dodatkowych źródeł dochodu i utworzenia nowych miejsc pracy.

""

U.S. President Donald Trump/Bloomberg

energia.rp.pl

Decyzja wzbudziła liczne protesty obrońców środowiska i mieszkańców Alaski, którzy dobrze pamiętają katastrofy związane z branżą naftową. Takie jak tak z 1989 r kiedy to 300-metrowej długości tankowiec Exxon Valdez wpłynął na skały, co spowodowało gigantyczny wyciek ropy. Skażonych zostało blisko 2000 km linii brzegowej Alaski; ropa zabiła ponad 5 tysięcy wydr morskich i 250 tysięcy ptaków.
it