Gazprom zapłaci PGNiG miliardy złotych, jest aneks do umowy

Rosjanie zgodzili się do końca tego miesiąca wpłacić na konto PGNiG zasądzone na rzecz polskiej spółki przez sąd w Sztokholmie 1,5 mld dol. Nie wiadomo, co ze złożoną przez Gazprom apelacją.

Publikacja: 15.06.2020 17:51

Gazprom zapłaci PGNiG miliardy złotych, jest aneks do umowy

Foto: BloombergPGNiG poinformował w poniedziałek o podpisaniu z Gazpromem aneksu do umowy gazowej z 1996 r. – Treść aneksu przekłada na język naszej umowy z Gazpromem wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z 30 marca tego roku. Ustalił on nową formułę cenową, po której rozliczamy się za gaz kupowany od rosyjskiego partnera. Cieszy, że porozumienie osiągnęliśmy sprawnie, że prowadzimy normalny biznesowy dialog – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA cytowany w komunikacie.

""

Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG

energia.rp.pl


Ze względu na pandemię „aneks do kontraktu jamalskiego został podpisany 5 czerwca 2020 r. w formie elektronicznej. Do 15 czerwca 2020 r., strony złożyły podpisy i dokonały wymiany oryginałów dokumentów. Aneks określa zasady stosowania formuły cenowej ustalonej wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie oraz warunki rozliczenia skutków finansowych wynikających z zastosowania nowej formuły do wcześniej zrealizowanych dostaw gazu„.


Przez wiele lat PGNiG przepłacał za rosyjski gaz, gdyż płacił według stosowanej masowo przez Gazprom zasady wiążącej cenę gazu z ceną ropy sprzed pół roku. „Nowa formuła cenowa, określona w orzeczeniu Trybunału Arbitrażowego, jest w znacznym stopniu powiązana z wolnym rynkiem – notowaniami gazu na giełdach Europy Zachodniej. Dzięki temu, już od marca tego roku, PGNiG płaci niższą cenę za gaz płynący do Polski ze Wschodu” – podkreśla spółka. 
Zgodnie z treścią wyroku, nowe zasady ustalania ceny obowiązują od listopada 2014 r., tj. od dnia, w którym PGNiG wystąpiło do Gazpromu z wnioskiem o zmianę formuły cenowej. Dzięki takiemu wyrokowi sądu arbitrażowego, PGNiG mógł zawalczyć o odzyskanie nadpłaconych w latach 2014-2020 kwot za dostawy gazu po cenach ustalanych na podstawie poprzedniej formuły, zakwestionowanej przez sztokholmski sąd.

""

Gazociągi/Bloomberg

energia.rp.pl


– Podpisując aneks zgodnie ustaliliśmy, że kwota nadpłaty, która wynosi około 1,5 miliarda dolarów (ok. 6,2 mld zł), zostanie przekazana na konto PGNiG do 1 lipca 2020 roku – oświadczył Jerzy Kwieciński. Prezes PGNiG dodał, że wielkość sumy, jaką nadpłaciliśmy w okresie od listopada 2014 r. do końca lutego 2020 r., pokazuje, jak bardzo niekorzystny dla PGNiG był kontrakt jamalski. Ani Gazprom, ani Gazprom eksport nie opublikowały nic na temat aneksu z PGNiG. Agencja RIA Nowosti przypomina, że w końcu maja Gazprom poinformował, iż 29 maja złożył do sądu okręgowego Svea apelację od wyroku Trybunału Arbitrażowego w sporze z PGNiG. Polski koncern potwierdził, że otrzymał od sądu apelacyjnego w Sztokholmie informację, iż Gazprom zaskarżył wyrok.
Podpisanie aneksu oznacza, że Rosjanie zapewne wycofali apelację, choć nikt tego nie potwierdza.PGNiG poinformował w poniedziałek o podpisaniu z Gazpromem aneksu do umowy gazowej z 1996 r. – Treść aneksu przekłada na język naszej umowy z Gazpromem wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z 30 marca tego roku. Ustalił on nową formułę cenową, po której rozliczamy się za gaz kupowany od rosyjskiego partnera. Cieszy, że porozumienie osiągnęliśmy sprawnie, że prowadzimy normalny biznesowy dialog – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA cytowany w komunikacie.

Pozostało 83% artykułu
Surowce i Paliwa
Azoty i MOL istotnie zwiększają produkcję. Orlen też do nich dołączy
Surowce i Paliwa
Putin kopie pod Wielką Brytanią w Antarktyce. Do czego się dokopał?
Surowce i Paliwa
Amerykańscy nafciarze za Bidena prosperują. Ale przyszłość widzą w Trumpie
Surowce i Paliwa
Wielka Brytania rzuca wyzwanie Kremlowi. Chce wyprzeć rosyjski uran z Europy
Surowce i Paliwa
Rosyjski eksport paliw jak w pandemii. Coraz więcej uszkodzonych rafinerii