Ropa tanieje, inwestorzy nie wierzą w wielką wojnę z Iranem

Publikacja: 07.01.2020 18:40

Mińsk rozmawia z Teheranem w sprawie dostaw irańskiej ropy. To kolejna próba wymuszenia ustępstw na

Mińsk rozmawia z Teheranem w sprawie dostaw irańskiej ropy. To kolejna próba wymuszenia ustępstw na Rosji.

Foto: 123rf.com

Rynkowy niepokój związany z konfrontacją amerykańsko-irańską wyraźnie zmalał. Ceny złota są wciąż jednak bliskie najwyższego poziomu od siedmiu lat.

Azjatyckie indeksy giełdowe zamknęły się we wtorek na plusie. Większość europejskich indeksów umiarkowanie zyskiwała po południu. – Zwyżki na rynku akcji mogą być ograniczone, bo problemy polityczne są wciąż dalekie od rozwiązania, ale wygląda na to, że część strachu zniknęła już z rynków – twierdzi David Madden, analityk CMC Markets.
Ceny ropy lekko spadły, choć pozostały w pobliżu najwyższego poziomu od września. Za baryłkę surowca gatunku Brent płacono we wtorek po południu 68,5 dol., gdy w poniedziałek jej cena przekraczała 70 dol. W czwartek, czyli przed likwidacją irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dochodziła ona do 66,5 dol. za baryłkę.
""

Bloomberg

energia.rp.pl

O tym, że jednak niepokój inwestorów nie zniknął całkowicie z rynków, może świadczyć choćby to, że cena złota sięgała we wtorek 1570 dol. za uncję. W poniedziałek dochodziła do 1588 dol. za uncję, czyli była najwyższa od kwietnia 2013 roku. – O ile eskalacja napięć na Bliskim Wschodzie sprzyjała aktywom z tzw. bezpiecznych przystani – wspierając m.in. jena japońskiego, złoto oraz amerykańskie obligacje – o tyle dolar amerykański dotychczas nie doświadczył z tego tytułu większej i utrzymującej się aprecjacji – zauważa Enrique Díaz-Alvarez, analityk Ebury.
Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
USA wyprodukowały pierwszy wzbogacony uran. Nerwowo na Kremlu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach
Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?