– Wysunięcie przez Ukrainę nowych pretensji w arbitrażu czynią niemożliwym osiągnięcie porozumień. O tym mówił prezydent Putin, występując na konferencji prasowej w Budapeszcie – stwierdził Dmitrij Pieskow rzecznik Kremla, cytowany przez agencję Prime. Agencja dodaje, że Władimir Putin po spotkaniu z Wiktorem Orbanem nazwał absurdalnym, ukraińskie pretensje wobec Gazpromu (w piątek Naftogaz złożył do Sztokholmu nowy pozew przeciwko Rosjanom. Domaga się 12 mld dol. – red). Prezydent chce, by pretensje po obu stronach „wyzerować”. Dopiero wtedy można zasiąść do stołu negocjacyjnego. Wcześniej Putin skłaniał się do ugody. Zaproponował nawet Ukrainie dostawy o dużo niższych cenach i umowę tranzytową.

""

Bloomberg

energia.rp.pl

Minister energetyki Ukrainy Oleksy Orżel zapowiedział, że Ukraina jest gotowa na przerwanie przez Rosję tranzytu gazu przez ukraińskie terytorium. Magazyny podziemne są pełne gazu, co zapewnia bezpieczeństwo krajowi w sezonie zimowym. Potrzebny gaz Ukraina będzie dalej kupować od zachodnich dostawców.

Umowa na tranzyt rosyjskiego surowca przez Ukrainę kończy się w tym roku. Nord Stream 2 nie będzie gotowy do tego czasu, więc Rosja wcześniej czy później musi podpisać z Kijowem umowę na tranzyt. Kijów i Bruksela chcą by umowa odpowiadała zasadom Trzeciego pakietu energetycznego.