Elektrobudowa, która realizuje na zlecenie PKN Orlen inwestycję dotyczącą budowy instalacji metatezy w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku poinformowała, że prace przy tym projekcie planuje zakończyć do połowy kwietnia tego roku. Do tego czasu ma być zwłaszcza przeprowadzony test gwarancyjny i podpisane odpowiednie dokumenty.

Obecnie budowana instalacji znajduje się w końcowej fazie rozruchu technologicznego. Po zakończeniu wszystkich prac przewidzianych w procedurach rozruchowych, dociążeniu instalacji i ustabilizowaniu parametrów procesowych, zostanie przeprowadzony ruch regulacyjny i test gwarancyjny kończący inwestycję.

Instalacja metatezy ma przyczynić się w PKN Orlen do wzrostu produkcji propylenu o 100 tys. ton rocznie, czyli do 550 tys. ton. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 250 mln zł. Pierwotnie zakończenie budowy oraz uruchomienie nowych urządzeń w Płocku zaplanowano na II połowę 2018 r.

Propylen wytwarzany przez instalację metatezy ma być przetwarzany na polipropylen (tworzywa sztuczne) w Basell Orlen Plyolefins (BOP), podmiocie z 50-proc. udziałem PKN Orlen. BOP już od pewnego czasu realizuje inwestycję, która ma pozwolić na zwiększenie wytwarzania polipropylenu.

W końcowej fazie realizacji jest też budowa instalacji polietylenu w Czechach. W związku z tym w zależnym Unipetrolu zwiększą się moce wytwórcze o 270 tys. ton polietylenu rocznie. Koszt projektu szacowany jest na 314 mln euro.