Tajemnica drożejących paliw w Rosji

123RF

Od wprowadzenia zachodnich sankcji wobec Rosji, Moskwa łata dziurawy budżet podnosząc opodatkowanie paliw. A te drożeją, choć ropa na świecie tanieje.

Od lipca 2014 r. ceny ropy na świecie spadły o 60 proc., natomiast najpopularniejsza benzyna w Rosji – AI-92 podrożała o 11 proc. – obliczyła agencja Reuters. W tym samym czasie w USA jak i w innych krajach rynek szybko reagował na taniejący surowiec. W USA benzyna potaniała o 38 proc.

Rosyjską „anomalię” Reuters tłumaczy faktem, że korzyść rosyjskich kierowców z taniej ropy niwelowana jest przez podnoszone przez Kreml opodatkowanie paliw. Dochody budżetu wzrosły dzięki podniesieniu akcyzy o 200 mld rubli w ciągu roku. To 1,4 proc. wszystkich wpływów do kasy państwa. „W ten sposób rząd zmniejsza deficyt bez sięgania po ryzykowne politycznie posunięcia jak podniesienie podatków dla obywateli” – podkreśla Reuters. Kierowcy reagują po swojemu. Dramatycznie spadła liczba kupowanych nowych samochodów i po raz pierwszy od 15 lat – zmniejszył się popyt na paliwa. Według wyliczeń Vygon Consulting o 1,4 proc. w 2015 r. a w tym roku oczekiwany jest dalszy spadek sprzedaży na stacjach o 3,7 proc.. W 2017 r. będzie to jeszcze więcej – kierowcy kupią mniej o 3,8 proc.

W 2016 r akcyza na benzynę wzrosła już dwa razy – w styczniu i kwietniu. Najwięksi producenci – państwowy Rosneft i prywatne Łukoil i Surgutnieftiegaz w kwietniu prosili Władimira Putina o nie podnoszenie opodatkowania paliw. Argumentowali, że jeżeli rośnie akcyza to rosną też ceny paliw na stacjach.

Mogą Ci się również spodobać

PGE: strata i zmiana dywidendy

Największy wytwórca energii w kraju, opierający swoją produkcję głównie na węglu, zamierza zrobić gigantyczny ...

Za dużo gazu na Litwie

Wilno szuka klientów na surowiec zgromadzony w pływającym terminalu w Kłajpedzie. Litgas i Lietuvos duju ...

Ukraina wstrzymała zakupy gazu w Rosji

Fiaskiem zakończyły się gazowe negocjacje Rosji, Ukrainy i Unii w Wiedniu. Kijów ogłosił, że ...

Japonia kupuje gaz w USA

Sukces amerykańskich eksporterów gazu skroplonego. LNG trafił do największego importera tego surowca – Japonii. ...

Odkryto największe złoże ropy w Zatoce Perskiej

Władze Bahrajnu, wyspiarskiego królestwa ogłosiły odkrycie największego złoża ropy i gazu od czasów uruchomienia ...

Import węgla wstydliwy dla energetyki

Kontrolowane przez Skarb Państwa spółki energetyczne przyznają, że wykorzystują czarne paliwo z zagranicy. Szczegóły ...