Tajemnica drożejących paliw w Rosji

123RF

Od wprowadzenia zachodnich sankcji wobec Rosji, Moskwa łata dziurawy budżet podnosząc opodatkowanie paliw. A te drożeją, choć ropa na świecie tanieje.

Od lipca 2014 r. ceny ropy na świecie spadły o 60 proc., natomiast najpopularniejsza benzyna w Rosji – AI-92 podrożała o 11 proc. – obliczyła agencja Reuters. W tym samym czasie w USA jak i w innych krajach rynek szybko reagował na taniejący surowiec. W USA benzyna potaniała o 38 proc.

Rosyjską „anomalię” Reuters tłumaczy faktem, że korzyść rosyjskich kierowców z taniej ropy niwelowana jest przez podnoszone przez Kreml opodatkowanie paliw. Dochody budżetu wzrosły dzięki podniesieniu akcyzy o 200 mld rubli w ciągu roku. To 1,4 proc. wszystkich wpływów do kasy państwa. „W ten sposób rząd zmniejsza deficyt bez sięgania po ryzykowne politycznie posunięcia jak podniesienie podatków dla obywateli” – podkreśla Reuters. Kierowcy reagują po swojemu. Dramatycznie spadła liczba kupowanych nowych samochodów i po raz pierwszy od 15 lat – zmniejszył się popyt na paliwa. Według wyliczeń Vygon Consulting o 1,4 proc. w 2015 r. a w tym roku oczekiwany jest dalszy spadek sprzedaży na stacjach o 3,7 proc.. W 2017 r. będzie to jeszcze więcej – kierowcy kupią mniej o 3,8 proc.

W 2016 r akcyza na benzynę wzrosła już dwa razy – w styczniu i kwietniu. Najwięksi producenci – państwowy Rosneft i prywatne Łukoil i Surgutnieftiegaz w kwietniu prosili Władimira Putina o nie podnoszenie opodatkowania paliw. Argumentowali, że jeżeli rośnie akcyza to rosną też ceny paliw na stacjach.

Mogą Ci się również spodobać

Górnicze porozumienie uderzy w energetykę

Analitycy krytycznie oceniają piątkowe porozumienie rządu z górnikami. Mimo to kursy firm energetycznych wystrzeliły ...

Polska energia elektryczna dotarła na giełdę bałtycką

Po raz pierwszy na giełdzie energii elektrycznej Nord Pool Spot we wtorek sprzedano energię ...

JSW traci mocno na wartości

Przedstawiciele JSW zapewniali, że sytuacja ArcelorMittal Poland nie wypłynie znacząco na działalność firmy. Inwestorzy ...

Nowa ropa z Rosji

Rosja wprowadzi na eksport nową marka ciężkiej ropy. Celem jest podniesienie jakości rosyjskiej ropy ...

Powstają nowe grupy zakupowe na rynku gazu

Duże kontrakty, ogłaszane wspólnie przez wielu potencjalnych nabywców, starają się pozyskać m.in. Tauron, PGE, ...

Magazyny energii – brakujące ogniwo w systemie

Warto rozwijać magazyny energii w Polsce, pomimo iż wczesny stan regulacji rynku może być ...