Spółki naftowe w USA bankrutują szybciej

Bloomberg

Fala bankructw wśród amerykańskich spółek naftowych przekroczyła już 60 i zbliża się do rekordu sprzed czterech lat.

Specjaliści polskiej firmy PMR Restrukturyzacje S.A (specjalizuje się w kompleksowej obsłudze restrukturyzacji przedsiębiorstw) przeanalizowali sytuację w amerykańskiej branży naftowej. Szacują, że rekord bankructw zostanie wkrótce osiągnięty i przekroczony i to mimo rosnącej ceny ropy naftowej na świecie. Dotychczasowy rekord to 68 upadłości w 2002/2003 roku w sektorze telekomunikacyjnym.

„Jak wynika z informacji agencji informacyjnej Reuters, firmy prawniczej Haynes & Boone oraz portalu bankruptcydata.com już 60 firm sektora ropy naftowej w Stanach złożyło wniosek o bankructwo w związku z olbrzymimi spadkami cen ropy na rynkach światowych”.

– Aby zrozumieć, dlaczego spółki amerykańskie składają wnioski o bankructwo trzeba wiedzieć, co ono dla nich oznacza. Ogłoszenie bankructwa w Polsce powszechnie kojarzy się z końcem firmy, wyprzedażą mienia i jedynie częściowym zaspokojeniem roszczeń wierzycieli. W Ameryce bankructwo postrzegane jest inaczej – to pewien stan firmy, który daje jej ochronę prawną i umożliwia wdrożenie skutecznej restrukturyzacji. W wielu przypadkach to bardzo dobra wiadomość dla spółki, która dostaje wsparcie od swoich wierzycieli, inwestorów, ale także czasami fiskusa w postaci ulg, umorzeń kredytów, a nawet dodatkowy kapitał – tłumaczy Maciej Roch Pietrzak, prezes PMR Restrukturyzacje S.A.

Z tego względu amerykańskie spółki ogłaszają bankructwo znacznie wcześniej i częściej niż w Polsce. Są nawet sytuacje w których spółka przewiduje, że za pół roku może nie być w stanie spłacać swoich zobowiązań ponieważ dostrzega trend dekoniunktury w obszarze swojej działalności i szuka rozwiązań na długo zanim pojawią się pierwsze symptomy kryzysu. Wynika to z doświadczeń wielu pokoleń amerykańskiego wolnego rynku.

– Przedsiębiorcy w Stanach od wielu lat obserwowali naturalne cykle koniunktury i jej załamań, zauważyli wzorce wzrostu firm i ich bankructw. Na ich podstawie oceniają w jakim miejscu jest firma i znacznie szybciej sięgają po narzędzia restrukturyzacji niż firmy w Polsce i w innych krajach europejskich – mówi Maciej Pietrzak.

Inwestorzy, udziałowcy, banki, a także instytucje publiczne, regulatorzy rynku wiedzą, że ropa naftowa i surowce energetyczne będą potrzebne przez wiele kolejnych lat i jeżeli dana firma przeżywa trudne chwile w związku z chwilową, nawet długą, zmianą koniunktury, cen, popytu i podaży to lepiej pomóc jej w umiejętny sposób kolektywnie dzieląc się zobowiązaniami niż doprowadzać do jej zupełnej upadłości.

– To mądrość rynkowa wierzycieli i poważnych przedsiębiorców, która powoli trafia również do Polski – przekonuje doradca restrukturyzacyjny Maciej Roch Pietrzak.

Obecnie obowiązujące w Polsce nowe Prawo Upadłościowe i Restrukturyzacyjne jest przejawem tego nowego myślenia. Z obserwacji PMR Restrukturyzacje S.A. wynika, że w ciągu ostatnich prawie 5 miesięcy obowiązywania nowej ustawy, stale rośnie liczba podmiotów świadomie składających wnioski o upadłość, po to aby na wczesnym etapie kryzysu rozpocząć działania restrukturyzacyjne i naprawcze.

– Coraz częściej trafiają do nas przedsiębiorcy, którzy przewidują kryzys, ale jeszcze w nim nie są – mówi Małgorzata Anisimowicz, wice prezes PMR Restrukturyzacje S.A.

W Polsce rośnie liczba przedsiębiorców, którzy potrafią skutecznie rozpoznać pierwsze symptomy kryzysu i zwracają się o pomoc do doradców restrukturyzacyjnych. Liczba udanych restrukturyzacji rośnie z roku na rok. Zgodnie z przewidywaniami PMR nowe prawo może ten proces znacznie przyspieszyć. Efektem będzie nie tyle więcej upadłości, co wnioski o ochronę prawną składane na znacznie wcześniejszym etapie kryzysu, co znacznie zwiększa szanse na uratowanie firmy i jej skuteczne uratowanie.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom ujawnił swoje aktywa w Wielkiej Brytanii

Wśród brytyjskich aktywów jest pakiet akcji Nord Stream AG – operatora gazociągu północnego. Gazprom ...

Ameryka wprowadzi nowe sankcje, Schroder grozi USA

Opłacany przez Gazprom były kanclerz Niemiec ostrzegł, że nowe sankcje USA wobec rosyjskiego gazociągu ...

Europie brakuje solidarności

Unia Europejska wciąż jest mocno podzielona w kwestii rozwoju i przyszłości energetyki. Zmieniająca się ...

Ławrow kłamie

Szef rosyjskiego MSZ stwierdził dziś, że kolejny rosyjski gazociąg „zaspokoi rosnące zapotrzebowanie Europy na ...

PGNiG zwiększy wydobycie w Norwegii

Koncern ma umowę na zakup udziałów w dwóch kolejnych złożach gazu na Morzu Północnym. ...

Ostrowiec wstrzymał pracę. Nie wiadomo dlaczego

Pod czterech dniach pracy, białoruska elektrownia jądrowa pod Ostrowcem – chluba dyktatora Łukaszenki, przestała ...