Czeska spółka córka Orlenu wstrzymała produkcję paliw

materiały prasowe

Czeski Unipetrol, który w 63 proc. należy do PKN Orlen, wstrzymał w niedzielę całkowicie produkcję paliw w swojej rafinerii w Kralupach – pisze dziennik „Lidové Noviny”.

Druga należąca do tej spółki rafineria, w Litvinovie, na skutek zeszłorocznego wybuchu wciąż działa wykorzystując tylko część swoich mocy produkcyjnych. Nie wykluczone, że Czesi będą zmuszeni sięgnąć po strategiczne rezerwy paliw.

– Produkcja w rafinerii w Kralupach została całkowicie wstrzymana – potwierdził w rozmowie z „LN” Mikuláš Duda, rzecznik prasowy Unipetrolu. – Obecnie przewidujemy, że ta przerwa potrwa kilka tygodni – dodał.

Powodem zatrzymania produkcji jest awaria, do której doszło w instalacji krakingu katalitycznego zakładu w Kralupach przed prawie dwoma tygodniami.

Unipetrol poinformował od razu o zaistniałej sytuacji swoich odbiorców, a ci zdecydowali się powstałe w wyniku wstrzymania produkcji w Kralupach braki uzupełnić zwiększonym eksportem paliwa.

Zdaniem gazety nie ma zagrożenia, że w Czechach zabraknie paliwa. Aktualne jest jednak pytanie, jaka będzie cena benzyny sprowadzonej pilnie z zagranicy. I jak długo trzeba będzie ten nadzwyczajny środek stosować.

– Jesteśmy przygotowani na ograniczeń dostaw paliw z Kralupy i na stabilizowanie sytuacji na czeskim rynku – zapewniła Lenka Svobodová, rzeczniczka największego, kontrolowanego przez państwo dystrybutora paliwa spółki Čepro.

– Zwiększamy już import paliw zarówno dla siebie, jak i dla naszych biznesowych partnerów – dodała.

„LN” piszą, że zdaniem przedstawicieli branży przestój w Kralupach może się przeciągnąć aż do lipca. A to może oznaczać konieczność sięgnięcia po rezerwy strategiczne państwa.

– Śledzimy sytuację i jesteśmy gotowi w razi potrzeby użyć wszelkich środków, aby nie doszło do niedoboru paliwa na rynku, zaś użytkownicy nie odczuli nadzwyczajnej sytuacji w cenie benzyny – stwierdził Pavel Švagr, prezes przedsiębiorstwa Správa Státních Hmotných Rezerv (odpowiednik polskiej Agencji Rezerw Materiałowych).

Notowany na giełdzie w Pradze Unipetrol zyskuje dzisiaj 1,6 proc. i za jego akcje płaci się obecnie 176,95 korony.

Mogą Ci się również spodobać

Na ile starczy Rosji ropy?

Rosyjskie udowodnione zasoby ropy starczą krajowi na ponad 20 lat, twierdzą władze. Ale to ...

Zza Atlantyku przypłyną do Świnoujścia kolejne statki z gazem

Wizyta prezydenta USA na razie przyniosła tylko deklaracje polityczne. Na konkretne umowy trzeba trochę ...

Marże paliwowe mogą spaść, ale tylko na chwilę

Wyższe podatki stopniowo zwiększą ceny benzyn, diesla i LPG. Ich wpływ może być jednak ...

PKP Energetyka spiera się o dostawy prądu

Coraz więcej jest spornych spraw między podmiotami handlującymi energią. Winne są spadające hurtowe ceny. ...

Litwa chce kupować gaz w Polsce

Gazociąg z Norwegii i terminal LNG w Świnoujściu będą mogły dostarczać gaz także na ...

Atomowy ból głowy Łukaszenki

Co zrobić z nadmiarem energii elektrycznej, który powstanie po zbudowaniu elektrowni jądrowej na Białorusi? ...