Norweskie złoża arktyczne większe niż szacowano

Bloomberg

Norwegia poinformowała, że zwiększyła szacunki arktycznych złóż ropy i gazu o 1,37 mld metrów sześciennych czyli o 8,6 mld baryłek.

Chodzi o złoża zlokalizowane na dnie Morza Barentsa sąsiadujące z Rosją – informuje Bloomberg. Agencja Reutera podkreśla, że to dwa razy tyle ile norwescy analitycy szacowali pierwotnie.

Bente Nyland, dyrektor generalny Norweskiego Dyrektoratu Paliwowego szacuje, że około 60 proc. tych złóż może być w postaci płynnej. Reszta w postaci gazu. Nyland podkreśliła, że to oczywiście są to tylko szacunki i jeśli dojdzie do wiercenia może okazać się, że złoże jest większe lub mniejsze.

W 20110 roku Norwegia podpisała z Rosją porozumienie w sprawie granic morskich, rozszerzając obszar dostępny do eksploatacji komercyjnej. Podpisanie umowy zakończyło 40-letni spór terytorialny między oboma państwami.

Rosja otrzymała 860 tys., Norwegia – 510 tys. km kw. bogatego w ryby morza, pod którego szelfem znajdują się także  potężne złoża gazu i ropy.

Mogą Ci się również spodobać

Sankcje za inwestycje w energetykę Rosji

Projekt nowych sankcji USA wobec Rosji uderzy w zachodnie firmy zaangażowane w energetyczne i ...

Orlen podpisał list intencyjny z PKP Cargo

Płocki koncern i największy polski przewoźnik kolejowy zawarły porozumienie dotyczące współpracy w obszarze transportu, ...

Coraz ważniejsi prosumenci

W Polsce szukamy firm, dzięki którym poszerzymy ofertę o nowe produkty. I nie planujemy ...

JSW idzie za ciosem. Chce rozpocząć projekty z Prairie Mining

W najbliższy piątek dojdzie do spotkania zarządu jastrzębskiej spółki z Prairie Mining. Australijski inwestor ...

Szyba, która grzeje i oszczędza prąd

Specjalizująca się w technologiach fotowoltaicznych firma ML System opatentowała wynalazek pod nazwą „Fotoniczna szyba ...

Polak bardzo przepłaca za prąd

W 30 krajach Europy prąd jest bardziej dostępny aniżeli w Polsce. Liderują kraje stawiające ...