Ponad 107,7 mln euro wsparcia na budowę gazociągu Polska-Słowacja

Bloomberg

Ponad 107,7 mln euro z unijnego programu Łącząc Europę (CEF) trafi na budowę interkonektora gazowego Polska-Słowacja – poinformowała w piątek KE. To jeden z 18 projektów rozbudowy infrastruktury energetycznej w UE, na które przeznaczono w sumie 444 mln euro.

Według Komisji Europejskiej w piątek kraje UE poparły propozycję dofinansowania wybranych projektów, które obejmują rozbudowę sieci elektroenergetycznej, inteligentnych sieci energetycznych oraz infrastrukturę gazową. Inwestycje te mają pomóc w zbudowaniu unii energetycznej, której celem jest przede wszystkim ograniczenie zależności krajów UE od zewnętrznych dostawców energii.

Jak podkreślił wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz, wsparcie z programu Łącząc Europę przyznano projektom o ważnym znaczeniu transgranicznym. „Będą widocznym znakiem tego, jak ważna dla Europy jest unia energetyczna i jak dzięki bliskiej współpracy w UE możemy wzmocnić nasze kraje” – powiedział Szefczovicz, cytowany w komunikacie KE.

Projekt budowy gazociągu Polska-Słowacja otrzymał największe wsparcie ze wszystkich wybranych inwestycji – 107,741 mln euro. Interkonektor budowany jest przez polski GAZ-SYSTEM i operatora słowackiego systemu przesyłowego Eustream a.s. Według informacji polskiej spółki, długość gazociągu po stronie polskiej (gazociąg Strachocina – granica RP) wynosić będzie ok. 59 km. Trasa gazociągu przebiegać będzie przez gminy: Sanok, Bukowsko oraz Komańcza. Zakończenie budowy planowane jest w 2020 r.

Jak informuje GAZ-SYSTEM na stronie internetowej, budowa połączenia gazowego pomiędzy Polską a Słowacją to ważny element koncepcji budowy regionalnego Korytarza Gazowego Północ-Południe. Jednym z celów inwestycji jest zabezpieczenie dostaw gazu w sytuacjach kryzysowych i zmniejszenia dostaw od strony Ukrainy. Może być też drogą eksportu gazu z Polski, dostarczanego z terminalu LNG w Świnoujściu.

Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest” – PCI).

Wsparcie z programu Łącząc Europę przyznano w sumie siedmiu projektom dotyczącym rozwoju sieci elektroenergetycznych (176 mln euro), 10 projektom w sektorze gazowym (228 mln euro) oraz jednemu projektowi, który dotyczy inteligentnych sieci energetycznych (40 mln euro). W przypadku pięciu projektów dofinansowanie przyznano na budowę (350 mln euro), zaś w przypadku 13 chodzi o wsparcie prac analitycznych i studyjnych.

Grant w wysokości 40,25 mln euro trafi na prace przygotowawcze dotyczące największego niemieckiego projektu energetycznego SuedLink, który zakłada przeciągnięcie 700 km poziemnej kablowej linii wysokiego napięcia. Ma ona przesyłać prąd generowany przez elektrownie wiatrowe na północy Niemiec do odbiorców na południu.

90 mln euro trafi na projekt związany z magazynowaniem energii przy użyciu sprężonego powietrza (CAES), realizowany w Larne w Irlandii Północnej. 102 mln euro przeznaczono na budowę terminalu LNG u wybrzeży chorwackiej wyspy Krk.

W programie Łącząc Europę na lata 2014-2020 przeznaczono w sumie 5,35 mld euro na inwestycje związane z infrastrukturą energetyczną, wpisane na listę „Projektów wspólnego zainteresowania”.

Mogą Ci się również spodobać

Budowa gazociągu Nord Stream 2 coraz mniej pewna

Rosjanie i ich zachodnioeuropejscy partnerzy mogą mieć poważny problem z inwestycją. Nieoczekiwanie prawną barierę ...

Iran stawia na handel z Europą

Pierwszy tankowiec z irańską ropą wypłynął do Europy, a Teheran zdecydował się handlować tylko ...

Kolejne testy w elektrociepłowni Orlenu

Blok gazowo-parowy we Włocławku zrealizował pierwsze dostawy prądu do krajowej sieci. To jedna z ...

Unijni producenci stali liczą na wsparcie

Komisja Europejska w listopadzie przedstawi strategię dla przemysłu. Energochłonne branże już teraz liczą na ...

Polak bardzo przepłaca za prąd

W 30 krajach Europy prąd jest bardziej dostępny aniżeli w Polsce. Liderują kraje stawiające ...

Statoil i Polenergia złożyły wniosek w UOKiK

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek holenderskiej spółki należącej do grupy Statoil ...