Szybka jazda na plasterku słoniny

spółka

Fińskie innowacyjne paliwo pozwala ograniczyć aż o 90 procent emisje gazów cieplarnianych, w porównaniu z tradycyjnym olejem napędowym. Do tego potrzebuje jedynie odpadów tłuszczowych.

Paliwo sprzedawane jest pod marką Neste MY Renewable Diesel. Matti Lievonen prezes i dyrektor zarządzający paliwowej fińskiej firmy Neste przyznał, że fiński rynek od dawna i niecierpliwie czekał na to ekologiczne paliwo.

– Chcemy zaoferować ten najwyższej jakości produkt konsumentom i klientom korporacyjnym, którzy są świadomi wyzwań ekologicznych. To dla nich szansa na korzystanie wyłącznie z paliw wyprodukowanych z surowców odnawialnych. Wprowadzenie tego produktu na rynek jest także jednym ze sposobów, w jaki firma Neste świętuje w 2017 roku stulecie niepodległości Finlandii – cytuje prezesa portal Skandonawsko-Polskiej Izby Handlowej.

Niezwykłość nowego oleju polega nie tylko na jego bardzo niskiej emisji szkodliwych substancji, ale a może przede wszystkim na tym, z czego jest wytwarzany. Produkcja Neste MY opiera się na opatentowanej przez firmę technologii NEXBTL.

Pozwala ona wykorzystywać do produkcji najwyższej jakości oleju napędowego z surowców odnawialnych oraz innych produktów z praktycznie wszystkich odpadów tłuszczowych i oleju roślinnego. Baza surowców do produkcji nowego oleju napędowego firmy Neste została z powodzeniem zwiększona o ponad 10 pozycji. Firma prowadzi dalsze prace rozwojowe nad jej rozszerzeniem.

Sprzedaż Neste MY rozpoczęła się na stacjach benzynowych Neste w całej Finlandii. Z oleju mogą korzystać wszyscy posiadacze samochodów napędzanych silnikami diesla, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian w pojeździe. Zdaniem firmy Neste właściwości nowego produktu są lepsze lub takie same jak w przypadku najlepszych tradycyjnych olejów napędowych na świecie, a ich niekorzystny wpływ na środowisko jest mniejszy. Nowe paliwo zapewnia też czystsze spalanie i ograniczenie hałasu.

Firma nie podała jedynie, ile nowy olej kosztuje na stacjach.

Mogą Ci się również spodobać

Młodzi piszą do Trzaskowskiego: kryzys jest ignorowany

Szanowny Panie Prezydencie! Piszemy do Pana, ponieważ obecnie podnoszona przez nas kwestia kryzysu klimatycznego ...

Coraz ciaśniej na rynku gazu

Spółki energetyczne odbierają klientów PGNiG. Były monopolista na razie nie kontratakuje. W ubiegłym roku ...

Zakupy paliw będą rekordowe

Lato to czas wzmożonych zakupów oleju napędowego, benzyn i autogazu. W tym roku wzmocni ...

Atom za własne, ale etapami

Warta miliardy złotych elektrownia ma być finansowana przez nasze firmy – twierdzi minister energii. ...

Spadek wyników PGE po półroczu

W pierwszym półroczu 2016 r. Polska Grupa Energetyczna odnotowała 13,67 mld zł przychodów, co ...

Ostrołęka i Żerań pokażą trend

Resort energii chce szybko budować kolejne bloki węglowe. Oznacza to duże zlecenia dla firm ...