PKN Orlen wypracował wyższe zyski

Bloomberg

Firma szacuje, że jej kluczowy wskaźnik, czyli skonsolidowany zysk EBITDA LIFO wyniósł w ubiegłym roku 9,4 mld zł. To znacznie więcej niż początkowo oczekiwano.

PKN Orlen przedstawił wstępne dane finansowe za ubiegły rok. Wynika z nich, że koncern zanotował m.in. 9,4 mld zł zysku EBITDA LIFO, czyli zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację przed uwzględnieniem wpływu zmian cen ropy na wycenę zapasów oraz przed odpisami aktualizującymi. Jest on znacznie wyższy niż szacowała to spółka w połowie grudnia, gdy prezentowała nową strategię na najbliższe lata. Wówczas prognozowano go na poziomie 8,3 mld zł.

Według najnowszych szacunków koncernu ubiegły rok zamknął się 4,7 mld zł nakładów inwestycyjnych, w których 2,7 mld zł stanowiły wydatki na rozwój. To z kolei znacznie mniej niż wynosiły poprzednie prognozy. Jeszcze ponad miesiąc temu zarząd oceniał, że inwestycje wyniosą 5,1 mld zł, z czego 3 mld zł miało być przeznaczone na rozwój. Wreszcie z najnowszych danych wynika, że dźwignia finansowa w ubiegłym roku wynosiła 11,5 proc., podczas gdy pierwotnie szacowano ją na poziomie 18 proc.

PKN Orlen podaje, że przedstawione dane dotyczą głównie segmentu downstream i uwzględniają ujęte w EBITDA LIFO w 4 kwartale odszkodowanie od ubezpieczycieli z tytułu awarii instalacji do produkcji etylenu z sierpnia 2015 r. w grupie Unipetrol. Jego wartość wyniosła 0,3 mld zł i nie była uwzględniona we wcześniejszych szacunkach.

Ponadto koncern zidentyfikował przesłanki i przeprowadził testy na utratę wartości aktywów rzeczowych wynikające z przyjęcia nowej strategii rozwoju na lata 2017-2021. Według bieżących szacunków dodatni wpływ rozwiązania netto odpisów aktualizujących wartość aktywów rzeczowych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy kapitałowej wyniesie około 0,2 mld zł. Ponadto wystąpił dodatni wpływ aktualizacji netto odpisów na finansowy majątek trwały w jednostkowym sprawozdaniu finansowym PKN Orlen na około 0,6 mld zł. Kwota ta zostanie rozpoznana w ramach działalności finansowej i wyeliminowana w ramach procedur konsolidacyjnych, tym samym nie wpłynie na wyniki skonsolidowane. Spółka podaje, że przedstawione szacunki będą podlegały badaniu w ramach audytu sprawozdań finansowych za 2016 r. i tym samym mogą ulec zmianie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szwedzi chcą blokować Nord Stream-2

Położenie gazociągu Gazpromu przez szwedzkie wody może okazać się trudne pomimo uzyskanej oficjalnej zgody ...

Nadciąga wojna gazowa Gazpromu z Naftogazem

Gazprom rozpoczął procedurę zerwana kontraktów gazowych z ukraińskim Naftogazem. Rosjanie są wściekli niekorzystnym dla ...

Strategia Scale for Good

Pod marką McDonald’s na całym świecie działa 38 tys. restauracji, które codziennie obsługują 69 ...

Łupkowa rewolucja w Estonii

Według danych Eurostatu Estonia jest najbardziej niezależnym pod względem energetycznym państwem w Unii Europejskiej. ...

Rosneft zyska, ale za mało

W tym roku rosyjski gigant paliwowy może podwoić zysk. Ale to za mało, by ...

Koncerny udowadniają, że to było dobre półrocze

Wyniki firm energetycznych wydają się całkiem niezłe. Jednak inwestorzy z GPW najwyraźniej w to wątpią: kursy ...