Rosneft dostarczy ropę Orlenowi

Bloomberg

Przez trzy najbliższe lata Rosjanie sprzedadzą płockiemu koncernowi od 18 mln ton do 25,2 mln ton ropy naftowej. Wartość transakcji szacowana jest na około 26 mld zł.

PKN Orlen podpisał aneks do umowy zawartej trzy lata temu z koncernem Rosneft Oil Company. Na jego mocy Rosjanie od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2019 r. mają dostarczyć płockiej grupie od 18 mln ton do 25,2 mln ton ropy naftowej. Przewidywana maksymalna wartość dostaw, w obecnych warunkach rynkowych, wyniesie około 26 mld zł.

Dostawy mają być realizowane do rafinerii w Płocku. Rocznie przerabia ona 14-15 mln ton ropy. PKN Orlen posiada jednak opcję, która przewiduje, że część dostaw może być odbierana w gdańskim Naftoporcie lub w terminalu w Butyndze na Litwie.

Na podstawie pierwotnie zawartej umowy z Rosneft Oil Company, PKN Orlen miał zagwarantowany surowiec w ilości około 18 mln ton, z terminem dostaw od 1 lutego 2013 r. do 31 stycznia 2016 r. Płocki koncern przekonuje, że kontynuacja współpracy z Rosjanami, na bazie pierwszej w historii długoterminowej umowy na dostawy ropy bezpośrednio od producenta, poza aspektami handlowymi, gwarantuje stabilność dostaw w dłuższym horyzoncie.

PKN Orlen, oprócz podpisanego obecnie aneksu, dysponuje kontraktem ze szwajcarskim Tatneft Europe, handlowym ramieniem rosyjskiego producenta ropy Tatneft. Umowę z tym podmiotem zawarto dzień prze Wigilią. Na jej mocy polska spółka ma otrzymywać ropę od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. Wolumen dostaw określono od 3,6 mln ton do 7,2 mln ton. Przewidywana maksymalna wartość dostaw to około 7,4 mld zł.

Płocki koncern zapewnia, że przyjęta struktura dostaw umożliwi reagowanie na zmiany na rynku ropy i pozostawia przestrzeń do pozyskiwania surowca z alternatywnych kierunków.

Mogą Ci się również spodobać

Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos jest nieunikniona

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Miliony na edukację antysmogową Rząd chce ...

Firmy chcą, by powstawały nowe gazociągi w Polsce

Większość spółek akceptuje plan rozbudowy sieci przesyłowej Gaz-Systemu. Niektóre zgłaszają nowe postulaty. Są też ...

Zmiany w radzie nadzorczej Unipetrolu – jej szefem Wojciech Jasiński

Prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński oraz członek zarządu płockiego koncernu ds. sprzedaży Zbigniew Leszczyński ...

W trosce o środowisko

Odpowiedzialne przedsiębiorstwa nie mogą pozostać obojętne na zmiany klimatyczne. Samsung traktuje kwestie związane z ochroną ...

Wy nam prądem, my wam węglem

Rosja grozi Ukrainie wstrzymaniem sprzedaży swojego węgla. Miałaby to być kara za wstrzymanie dostaw ...

Jesienią możliwa zmiana prawa dla ekosiłowni

Nowe, małe biogazownie i hydroelektrownie w ramach nowelizacji dostaną taryfy gwarantowane. Podczas obrad Parlamentarnego ...