Arabia Saudyjska nie zmieni polityki naftowej

Bloomberg

Saudyjski minister ds. naftowych Ali al-Naimi oświadczył, że jego kraj, największy eksporter ropy na świecie, nie zamierza zmniejszać wydobycia i może odpowiedzieć na wzrost popytu — podała państwowa telewizja Al Ekhbaria

– Zwiększenie wydobycia zależy od potrzeb klientów . Odpowiadamy na ten popyt, nie ma już żadnych ograniczeń w wydobywaniu, jak długo istnieje zapotrzebowanie. Mamy środki, by odpowiedzieć na to — powiedział.

„Wall Street Journal” przytoczył te same słowa, powołał się też na al-Naimiego, że saudyjska polityka naftowa jest niezawodna i nie zmieni się. W przeszłości minister składał podobne deklaracje co do swych zamiarów zwiększenia wydobycia.

Na początku tygodnia rząd w Rijadzie ogłosił — w związku ze spadkiem przychodów do budżetu z racji taniejącej ropy — zamiar zmniejszenia deficytu budżetowego poprzez ograniczenie subwencji do energii z jednoczesnym podwyższeniem pewnych podatków i ułatwianiem prywatyzacji. Te zamiary wskazują, że Saudyjczycy przygotowują się do dłuższego okresu niskich cen ropy, która jest najtańsza od 2004 r., a od połowy 2014 r. staniała o 65 proc.

– Przewidujemy od tej chwili zwiększenie efektywności korzystania z energii., co oznacza, że jej zużycie zmaleje — stwierdził al-Naimi w związku z ogłoszonymi reformami subwencji do cen energii.

Prezes państwowej firmy naftowej Aramco wyraził opinię, że jego kraj jest lepiej od innych producentów ropy naftowej przygotowany do funkcjonowania przy niskich cenach tego surowca.

Rijad ma poważny problem, bo w 2015 r. deficyt budżetowy wyniósł 367 mld riali (97,9 mld dolarów), bo wydano 975 mld wobec planowanych 860 mld, a wpłynęło 608 mld zamiast zakładanych 715 mld. Budżet na 2016 r. przewiduje wydatki na poziomie 840 mld riali i przychody 514 mld.

Rząd może finansować część deficytu sięgając do rezerw dewizowych (w listopadzie było to 635,5356 mld dolarów), ale jak stwierdził w październikowym raporcie MFW, rezerwy te szybko topnieją z powodu taniejącej ropy i przy tym tempie Arabia straci je w ciągu 5 lat.

Mogą Ci się również spodobać

Złe prognozy kosztują drogo

Na nieudanych i nietrafionych projektach Gazprom stracił tyle, ile wart jest na rynku jego ...

Sion: Słońce w baku

Sono Motors, startup z Monachium, wykorzystuje gorące lato w Bawarii do testowania systemu ładowania ...

Jarosław Malicki w zarządzie innogy Stoen

Z początkiem marca do zarządu innogy Stoen Operator dołączył Jarosław Malicki. Będzie on odpowiadał ...

Orlen wykonał kolejny krok w kierunku fuzji

Płocki koncern podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące przejęcia gdańskiej rafinerii. ...

Naimski: KE reprezentuje interesy Gazpromu

Komisja Europejska reprezentuje interesy Gazpromu i to jest jej polityczne obciążenie. Instytucje UE muszą ...

Wielu chętnych na unijny węglowy fundusz

Dziesięć polskich regionów najmocniej związanych z węglem może dostać dodatkowe fundusze na transformację w ...