Ropa z Iraku po 30 dolarów

Bloomberg

Walka o europejski rynek ropy przybiera na sile. Irak sprzedaje taniej o ponad 10 dolarów od ropy z Morza Północnego. Rosja też musi obniżyć cenę.

Ropa iracka marki Basra Heavy dla Europy jest tańsza o 10,4 dol/baryłka niż Brent (44 db w czwartek). Jednak jak dowiedziała się agencja Prime, niektóre partie irackiego surowca są sprzedawane nawet do 30 dol. Dzięki temu Irak zajął miejsce Arabii Saudyjskiej w dostawach do Europy.

Kraje Starego Kontynentu coraz chętniej kupują ropę z Bliskiego Wschodu. Już nie tylko Polska (z Arabii Saudyjskiej), Węgry (iracki Kurdystan), ale też Szwedzi (rafineria Preem) po raz pierwszy od 20 lat zaimportowali ropę arabską. W czwartek saudyjski koncern Saudi Aramco obniżył cenę swojej ropy dla dostawy dla krajów europejskich.

W tej sytuacji również Rosja musi bronić swojego głównego rynku zbytu. Agencja Prime dowiedziała się, że rosyjskie koncerny są gotowe dawać zniżki swoim kluczowym klientom. Oprócz Iraku i Arabii Saudyjskiej Rosjanie będą musieli stawić też czoła dostawom z Iranu. Liczą, że europejskie rafinerie, np. polskie, nie są przystosowane by od razu pracować z arabską ropą, bo przez lata bazowały na rosyjskiej i do niej dostosowana jest technologia przerobu i urządzenia.

Kartel eksporterów OPEC 4 grudnia zajmie się spodziewanym po nowym roku wejściem Iranu na rynek.

– Po zdjęciu sankcji ilość ropy na rynku diametralnie się zmieni. Musimy przygotować się na tę sytuację – zapowiedział minister ropy Iraku.

Mogą Ci się również spodobać

Nowa sieć stacji paliw w Polsce

W Łomży (woj. podlaskie) została otwarta pierwsza w Polsce stacja paliw pod marką Avia. ...

Zmiany w zarządzie Polenergii

Rada nadzorcza spółki z grupy Jana Kulczyka przyjęła rezygnację członków zarządu. Rezygnację z funkcji ...

Małe wiatraki nad przepaścią. Powód? Wyższy podatek

W lutym przedstawiciele resortów finansów, energii oraz infrastruktury mają się spotkać z właścicielami wiatraków. ...

Gazowa wizja Szefczowicza

Za dwadzieścia dwa lata 83 proc. gazu potrzebnego Unii stanowić będzie surowiec z importu. ...

Aramco: oferta za ponad 100 mld dolarów?

Władze Arabii Saudyjskiej potwierdziły, że zamierzają dokonać oferty publicznej państwowego koncernu naftowego Aramco. Na ...

Egipt inwestuje w wiatraki

Międzynarodowe konsorcjum w dwa lata zbuduje w Egipcie elektrownię wiatrową o mocy 250 MW. ...