Ropa z Iraku po 30 dolarów

Bloomberg

Walka o europejski rynek ropy przybiera na sile. Irak sprzedaje taniej o ponad 10 dolarów od ropy z Morza Północnego. Rosja też musi obniżyć cenę.

Ropa iracka marki Basra Heavy dla Europy jest tańsza o 10,4 dol/baryłka niż Brent (44 db w czwartek). Jednak jak dowiedziała się agencja Prime, niektóre partie irackiego surowca są sprzedawane nawet do 30 dol. Dzięki temu Irak zajął miejsce Arabii Saudyjskiej w dostawach do Europy.

Kraje Starego Kontynentu coraz chętniej kupują ropę z Bliskiego Wschodu. Już nie tylko Polska (z Arabii Saudyjskiej), Węgry (iracki Kurdystan), ale też Szwedzi (rafineria Preem) po raz pierwszy od 20 lat zaimportowali ropę arabską. W czwartek saudyjski koncern Saudi Aramco obniżył cenę swojej ropy dla dostawy dla krajów europejskich.

W tej sytuacji również Rosja musi bronić swojego głównego rynku zbytu. Agencja Prime dowiedziała się, że rosyjskie koncerny są gotowe dawać zniżki swoim kluczowym klientom. Oprócz Iraku i Arabii Saudyjskiej Rosjanie będą musieli stawić też czoła dostawom z Iranu. Liczą, że europejskie rafinerie, np. polskie, nie są przystosowane by od razu pracować z arabską ropą, bo przez lata bazowały na rosyjskiej i do niej dostosowana jest technologia przerobu i urządzenia.

Kartel eksporterów OPEC 4 grudnia zajmie się spodziewanym po nowym roku wejściem Iranu na rynek.

– Po zdjęciu sankcji ilość ropy na rynku diametralnie się zmieni. Musimy przygotować się na tę sytuację – zapowiedział minister ropy Iraku.

Mogą Ci się również spodobać

Gaz, ekologiczna alternatywa węgla

Chcemy, aby w 2022 r. 90 proc. Polaków miało dostęp do gazu – zapowiedział ...

Ktoś podszywa się pod Gazprom neft

W Wielkiej Brytanii pojawiła się kolejny sobowtór rosyjskiego koncernu energetycznego. Tym razem podszywa się ...

Obwód kaliningradzki „ofiarą” integracji Bałtów

Odłączenie Estonii, Litwy i Łotwy od wspólnej sieci energetycznej z Rosją i Białorusią (system ...

Niemcy zrobieni na zielono czyli na szaro

Transformacja niemieckiej energetyki na odnawialne źródła energii będzie kosztować każdą 4-osobową niemiecką rodzinę 25 ...

Shell traci dziesięć razy

Zysk brytyjsko-holenderskiego giganta paliwowego zmniejszył się w pierwszym kwartale 9,9 razy. Royal Dutch Shell ...

Obligacje KGHM już w publicznym obrocie

W czwartek do obrotu weszły obligacje, które lubiński koncern uplasował w czerwcu, pozyskując aż ...