Wakacje z tanim paliwem

Bloomberg

Utrzymanie przez OPEC cięcia limitów wydobycia ropy naftowej już nie działa. Surowiec jest najtańszy od dziewięciu miesięcy.

W środę, 21 czerwca, za baryłkę surowca Brent płacono w Londynie jedynie 45 dol. Niższe ceny to taniejące paliwa na stacjach. Już nie budzi zdziwienia, że można zatankować diesla, płacąc poniżej 4 zł za litr, a benzynę E-95 za 4 zł i kilkanaście groszy. Zdarzają się czasami jednak kuriozalne oferty, jak chociażby na stacji Shella pod Wrocławiem, gdzie ceny oleju napędowego i obu rodzajów benzyny przekraczały 5 zł za litr. Generalnie jednak średnia w całym kraju w przypadku oleju napędowego wynosi 4,15 zł, E-95 – 4,37 zł, a E98 – 4,73 zł.

Jak wynika z analizy e-petrol, najtaniej tankujemy w woj. świętokrzyskim (4,29 zł za E95 i 4,08 zł za diesla). Z kolei na Podlasiu najtaniej kupimy E98, płacąc 4,65 zł za litr.

Nie sprawdza się też reguła, że na zachodzie Polski, blisko granicy z Niemcami, jest najdrożej, bo np. na stacjach benzynowych przy dużych marketach w woj. lubuskim można trafić ON w cenie 3,88 zł za litr.

Jak długo utrzymają się tak niskie ceny? – Nie należy liczyć na większe przeceny – studzi nastroje Grzegorz Maziak, szef analityków e-petrolu.

Na razie granicą wsparcia dla notowań ropy Brent jest 45 dol. I jest mało prawdopodobne, aby ropa staniała poniżej tego poziomu. OPEC stara się „podpompować” ceny, informując o skrupulatnym przestrzeganiu obniżonych limitów wydobycia. Za niskimi cenami przemawiają jednak informacje z Libii i Nigerii, które przezwyciężyły kłopoty i zwiększają dostawy. Mogą zresztą wydobywać i eksportować ile chcą, bo zostały wyłączone z umowy o cięciu limitów.

Z rynku z kolei dochodzą niejednoznaczne sygnały, bo zapasy ropy spadają, ale benzyny – rosną.

Mogą Ci się również spodobać

Polacy nie lubią mrozu. Pobili rekord zapotrzebowania na moc

We wtorek około godziny 19 padł kolejny rekord zapotrzebowania na moc w zimowym szczycie. ...

Japonia tworzy giełdę gazu

Kraj, który jest największym na świecie importerem LNG, ma dość przepłacania za surowiec i ...

Rosneft odholował górę lodową

Tego jeszcze w świecie nie było. Koncern Rosneft wraz z naukowcami przeprowadził holowanie, a ...

PKN Orlen: jest efekt powolnej eliminacji szarej strefy paliwowej

Zauważalny jest już efekt powolnej eliminacji szarej strefy paliwowej – uważa wiceprezes PKN Orlen ...

Za dużo gazu na Litwie

Wilno szuka klientów na surowiec zgromadzony w pływającym terminalu w Kłajpedzie. Litgas i Lietuvos duju ...

Chevron z Anadarko: duża fuzja w ropie i gazie

Amerykański koncern naftowy Chevron ogłosił przejęcie za 50 mld dolarów specjalisty od łupków Anadarko ...