Wakacje z tanim paliwem

Bloomberg

Utrzymanie przez OPEC cięcia limitów wydobycia ropy naftowej już nie działa. Surowiec jest najtańszy od dziewięciu miesięcy.

W środę, 21 czerwca, za baryłkę surowca Brent płacono w Londynie jedynie 45 dol. Niższe ceny to taniejące paliwa na stacjach. Już nie budzi zdziwienia, że można zatankować diesla, płacąc poniżej 4 zł za litr, a benzynę E-95 za 4 zł i kilkanaście groszy. Zdarzają się czasami jednak kuriozalne oferty, jak chociażby na stacji Shella pod Wrocławiem, gdzie ceny oleju napędowego i obu rodzajów benzyny przekraczały 5 zł za litr. Generalnie jednak średnia w całym kraju w przypadku oleju napędowego wynosi 4,15 zł, E-95 – 4,37 zł, a E98 – 4,73 zł.

Jak wynika z analizy e-petrol, najtaniej tankujemy w woj. świętokrzyskim (4,29 zł za E95 i 4,08 zł za diesla). Z kolei na Podlasiu najtaniej kupimy E98, płacąc 4,65 zł za litr.

Nie sprawdza się też reguła, że na zachodzie Polski, blisko granicy z Niemcami, jest najdrożej, bo np. na stacjach benzynowych przy dużych marketach w woj. lubuskim można trafić ON w cenie 3,88 zł za litr.

Jak długo utrzymają się tak niskie ceny? – Nie należy liczyć na większe przeceny – studzi nastroje Grzegorz Maziak, szef analityków e-petrolu.

Na razie granicą wsparcia dla notowań ropy Brent jest 45 dol. I jest mało prawdopodobne, aby ropa staniała poniżej tego poziomu. OPEC stara się „podpompować” ceny, informując o skrupulatnym przestrzeganiu obniżonych limitów wydobycia. Za niskimi cenami przemawiają jednak informacje z Libii i Nigerii, które przezwyciężyły kłopoty i zwiększają dostawy. Mogą zresztą wydobywać i eksportować ile chcą, bo zostały wyłączone z umowy o cięciu limitów.

Z rynku z kolei dochodzą niejednoznaczne sygnały, bo zapasy ropy spadają, ale benzyny – rosną.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja traci gazowe dochody

Choć Rosja wyeksportowała w tym roku więcej gazu to zarobiła na nim o blisko ...

Mniejsze straty BP

Paliwowy gigant zmniejszył w pierwszym półroczu straty 1,6 raza, ale wciąż jest na dużym ...

Mars i Lotos chcą współpracować ws. platform wiertniczych

Grupa Mars Shipyards & Offshore i Grupa Lotos podpisały w poniedziałek w Szczecinie list ...

CEZ z gorszymi wynikami i niższą prognozą

Czeski koncern energetyczny zanotował 5-proc. spadek przychodów po trzech kwartałach 2016 r., a także ...

Półrocze na spadkach. Zyski JSW w dół

I półrocze 2019 r. okazało się dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej słabsze niż w ubiegłym ...

Ukraina: Firtasz wciąż rządzi w gazie

Wydawało się, że związany z Gazpromem i ekipą Janukowycza oligarcha, dawno wypadł z gazowego ...