MOL więcej zarabia

Bloomberg

Koncern mocno poprawił zysk netto, pomimo spadku przychodów i słabszych wyników na wydobyciu ropy i gazu. Zyskowna okazała się za to działalność rafineryjno – petrochemiczna.

W pierwszym kwartale węgierski koncern paliwowy MOL wypracował prawie 2,5 mld USD przychodów ze sprzedaży, co było wynikiem o 26,3 proc. gorszym od zanotowanego w tym samym czasie ubiegłego roku. Spadek wpływów to przede wszystkim efekt niskiego kursu ropy. Mimo to grupa mocno poprawiła czysty zarobek. Sięgnął on 274 mln USD. Tym samym był aż o 158,5 proc. lepszy niż w pierwszym kwartale 2015 r.

Jeden z kluczowych dla grupy MOL wskaźników, czyli zysk EBITDA bez pozycji nadzwyczajnych wyniósł 455 mln USD, wobec 511 mln USD zanotowanych rok wcześniej. Uległ on pogorszeniu ze względu na mocny spadek zysków uzyskiwanych na wydobyciu ropy i gazu. Działo się tak pomimo wzrostu wolumenu pozyskiwanych surowców. Dzienne wydobycie wynosiło w pierwszym kwartale 112,1 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). To oznaczało wzrost o 8,5 proc. Rosła zwłaszcza produkcja ropy i gazu na złożach spółki w Wielkiej Brytanii. Z kolei wydobycie samej ropy mocno zwyżkowało w Iraku, Chorwacji i na Węgrzech.

Firma zwiększyła zarobek w segmencie downstream (działalność rafineryjna, petrochemiczna i sprzedaż detaliczna paliw) oraz nieznacznie na handlu gazem.

MOL mocno ogranicza inwestycje. W pierwszym kwartale wyniosły one 187 mln USD, co oznaczało spadek o 39 proc. To głównie rezultat spadku wydatków na przejęcia.

Mogą Ci się również spodobać

W pierwszej aukcji tłoku nie będzie

Zmiany prawne w zakresie wsparcia odnawialnych źródeł i obostrzenia dla rozwoju farm wiatrowych na ...

Indonezja prywatyzuje ropę

Po raz pierwszy w historii władze Indonezji dopuszczą prywatny kapitał do przerobu ropy i ...

Potrzebna strategia dla ciepła

Polsce potrzebny jest kompleksowy plan modernizacji segmentu ciepłownictwa, które dziś w dużej mierze opiera ...

Wydobycie węgla coraz bardziej niebezpieczne

W kopalni Zofiówka trwa poszukiwanie trzech uwięzionych pod ziemią górników. W wyniku sobotniego wstrząsu ...

Pozytywne testy kotła w Jaworznie

2,5 tys. ton pary na godzinę – jeden z najnowocześniejszych bloków energetycznych jaki powstaje ...

Walka o Anadarko nie skończona

Dwa tygodnie po informacji, że Chevron kupuje Anadarko Petroleum, inny koncern Occidental Petroleum, specjalista ...