MOL więcej zarabia

Bloomberg

Koncern mocno poprawił zysk netto, pomimo spadku przychodów i słabszych wyników na wydobyciu ropy i gazu. Zyskowna okazała się za to działalność rafineryjno – petrochemiczna.

W pierwszym kwartale węgierski koncern paliwowy MOL wypracował prawie 2,5 mld USD przychodów ze sprzedaży, co było wynikiem o 26,3 proc. gorszym od zanotowanego w tym samym czasie ubiegłego roku. Spadek wpływów to przede wszystkim efekt niskiego kursu ropy. Mimo to grupa mocno poprawiła czysty zarobek. Sięgnął on 274 mln USD. Tym samym był aż o 158,5 proc. lepszy niż w pierwszym kwartale 2015 r.

Jeden z kluczowych dla grupy MOL wskaźników, czyli zysk EBITDA bez pozycji nadzwyczajnych wyniósł 455 mln USD, wobec 511 mln USD zanotowanych rok wcześniej. Uległ on pogorszeniu ze względu na mocny spadek zysków uzyskiwanych na wydobyciu ropy i gazu. Działo się tak pomimo wzrostu wolumenu pozyskiwanych surowców. Dzienne wydobycie wynosiło w pierwszym kwartale 112,1 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). To oznaczało wzrost o 8,5 proc. Rosła zwłaszcza produkcja ropy i gazu na złożach spółki w Wielkiej Brytanii. Z kolei wydobycie samej ropy mocno zwyżkowało w Iraku, Chorwacji i na Węgrzech.

Firma zwiększyła zarobek w segmencie downstream (działalność rafineryjna, petrochemiczna i sprzedaż detaliczna paliw) oraz nieznacznie na handlu gazem.

MOL mocno ogranicza inwestycje. W pierwszym kwartale wyniosły one 187 mln USD, co oznaczało spadek o 39 proc. To głównie rezultat spadku wydatków na przejęcia.

Mogą Ci się również spodobać

PERN organizuje spotkania z potencjalnymi wykonawcami inwestycji

PERN, spółka strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, po raz pierwszy zorganizował spotkanie w potencjalnymi ...

Nikt nie kupi ropy z Iranu, surowiec drożeje

Biały Dom wprowadzi bezwzględny zakaz importu irańskiej ropy. Ma zacząć obowiązywać od 2 maja. ...

Polski apetyt na prąd z Ukrainy

W tym roku Polska kupiła na Ukrainie prądu za 4,8 mln zł. Więcej importowali ...

PGNiG kupi złoże Król Lear w Norwegii

Polski koncern podpisał umowę na nabycie kolejnych koncesji w Norwegii. Dzięki nim od 2025 ...

Nielegalny kabel w elektrowni atomowej

Służby bezpieczeństwa Ukrainy zapobiegły katastrofie w Południowo-Ukraińskiej Elektrowni Atomowej. Został tam zainstalowany „na dziko” siłowy ...

Gazpromowi brakuje gazu

Koncern przerwał nagle sprzedaż gazu na międzynarodowej giełdzie surowcowo-towarowej w St. Petersburgu. Dochodzenie wszczęła antymonopolowa ...