MOL więcej zarabia

Bloomberg

Koncern mocno poprawił zysk netto, pomimo spadku przychodów i słabszych wyników na wydobyciu ropy i gazu. Zyskowna okazała się za to działalność rafineryjno – petrochemiczna.

W pierwszym kwartale węgierski koncern paliwowy MOL wypracował prawie 2,5 mld USD przychodów ze sprzedaży, co było wynikiem o 26,3 proc. gorszym od zanotowanego w tym samym czasie ubiegłego roku. Spadek wpływów to przede wszystkim efekt niskiego kursu ropy. Mimo to grupa mocno poprawiła czysty zarobek. Sięgnął on 274 mln USD. Tym samym był aż o 158,5 proc. lepszy niż w pierwszym kwartale 2015 r.

Jeden z kluczowych dla grupy MOL wskaźników, czyli zysk EBITDA bez pozycji nadzwyczajnych wyniósł 455 mln USD, wobec 511 mln USD zanotowanych rok wcześniej. Uległ on pogorszeniu ze względu na mocny spadek zysków uzyskiwanych na wydobyciu ropy i gazu. Działo się tak pomimo wzrostu wolumenu pozyskiwanych surowców. Dzienne wydobycie wynosiło w pierwszym kwartale 112,1 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). To oznaczało wzrost o 8,5 proc. Rosła zwłaszcza produkcja ropy i gazu na złożach spółki w Wielkiej Brytanii. Z kolei wydobycie samej ropy mocno zwyżkowało w Iraku, Chorwacji i na Węgrzech.

Firma zwiększyła zarobek w segmencie downstream (działalność rafineryjna, petrochemiczna i sprzedaż detaliczna paliw) oraz nieznacznie na handlu gazem.

MOL mocno ogranicza inwestycje. W pierwszym kwartale wyniosły one 187 mln USD, co oznaczało spadek o 39 proc. To głównie rezultat spadku wydatków na przejęcia.

Mogą Ci się również spodobać

Gaz napędza Kanał Panamski

Rozbudowa Kanału Panamskiego zwiększyła atrakcyjność tej drogi wodnej do transportu gazu skroplonego. Coraz częściej ...

Enea udostępniła elektroniczne biuro obsługi klientów

Ok. 2,5 mln klientów firmy energetycznej Enea może już korzystać z elektronicznego biura obsługi. ...

W planach kapitałowe inwestycje

Polska Grupa Energetyczna przeznaczy co najmniej 25 mln zł rocznie na wspieranie startupów. Zajmą ...

Egipt zatwierdził atomowe kontrakty z Rosją

Kair parafował cztery kontrakty z Moskwą na budowę pierwszej w kraju elektrowni atomowej. Egipski ...

900 dni bez Gazpromu

Można? Można. Ukraina dowodzi, że bez importu surowca z Gazpromu, kraj nie przestał istnieć. ...

Deklaracja Sasina podgrzała notowania energetyki

Notowania spółek energetycznych wystrzeliły w górę po informacji, że Ministerstwo Aktywów Państwowych pozytywnie oceniło ...