Pożegnanie znanych marek

Bloomberg

Statoil zniknie z szyldów polskich stacji paliw. Podobny los może czekać obiekty sieci Łukoil. Bliska powoli ustępuje pola logo Orlenu.

Od połowy 2017 r. w Polsce zaczną znikać stacje paliw z logo Statoil. W ich miejsce pojawią się obiekty z nazwą Circle K. To efekt transakcji dokonanej w 2012 r., w wyniku której kanadyjski Alimentation Couche-Tard (ACT) przejął za 15,9 mld koron norweskich Statoil Fuel & Retail, firmę należącą do Statoilu.

– Aktualnie pracujemy nad szczegółami dotyczącymi zakresu potencjalnych prac w oparciu o korporacyjne wytyczne i standardy. Po zakończeniu tej fazy projektu będziemy mogli wypowiedzieć się bardziej szczegółowo na temat harmonogramu prac i kosztów z tym związanych – informuje „Rz” Krystyna Antoniewicz-Sas z dział komunikacji Circle K Polska. Dotychczasowe doświadczenia firmy pokazują, że miesięcznie rebranding może dotyczyć ok. 25 stacji paliw. Tym samym cały proces może potrwać do połowy 2018 r. Obejmie on wszystkie 357 stacji działających w Polsce pod markę Statoil. Antoniewicz-Sas zapewnia, że wraz ze zmianą marki nie zmienią się ani pracownicy firmy, ani same stacje paliw, ani kultura firmy zorientowana na klienta. – Nie należy porównywać tej sytuacji z wejściem na rynek zupełnie nowego gracza, gdyż to wszystko, co udało nam się osiągnąć przez prawie 25 lat obecności w Polsce, i to, jak jesteśmy postrzegani przez polskich klientów, nie zniknie z chwilą wymiany logo Statoil na Circle K – przekonuje.

Globalne ujednolicenie

Rebranding stacji Statoil na Circle K będzie miał miejsce nie tylko w Polsce. Już w maju tego roku rozpocznie się w Norwegii, Szwecji i Danii. Z kolei w połowie przeszłego roku ruszy też na Litwie, Łotwie, w Estonii oraz Rosji.

ACT jest jednym z największych na świecie koncernów zajmujących się handlem detalicznym. Circle K to kluczowa marka w jego portfelu. Po zakończeniu rebrandingu pod tym logo będzie funkcjonować około 15 tys. sklepów i stacji paliw w 23 krajach w Ameryce, Azji i Europie. Łącznie będą zatrudniać ponad 100 tys. osób.

W obiektach Circle K zlokalizowanych w Europie mogą być wykorzystane pewne rozwiązania stosowane w Ameryce i na odwrót. Firma nie wyklucza m.in. uruchomienia sieci sklepów niezwiązanych ze stacjami paliw. Obecnie testuje dwie pierwsze tego typu placówki w centrach Wilna i Tallina. – Działają one pod marką Statoil, a docelowo zapewne Circle K. To placówki o powierzchni około 90 mkw. i taką wielkością jesteśmy zainteresowani – twierdzi Antoniewicz-Sas. Zastrzega, że spółka nie będzie otwierać supermarketów. Testy potrwają około dwóch–trzech lat. W efekcie nowe sklepy w Polsce mogą się pojawić najwcześniej w 2018 r.

Łukoil czekają zmiany?

Niedawno 230 stacji paliw rosyjskiego Łukoila na Łotwie, Litwie oraz w Polsce zmieniło właściciela. Kupiły je osoby związane z austriacką spółką AMIC Energy. Na razie nie wiadomo, czy te obiekty też przejdą rebranding. Na koniec ubiegłego roku Lukoil miał w Polsce 116 stacji.

Ciągłe zmiany przeprowadzane są niemal na wszystkich stacjach paliw. – Proces rebrandingu wybranych stacji Bliska zakończył się w zeszłym roku. Na koniec marca tego roku w Polsce istniało 139 stacji pod tym logotypem – informuje biuro prasowe PKN Orlen. Dodaje, że zmiany spowodowane były ewolucją oczekiwań klientów, którzy coraz bardziej doceniają rozwiniętą ofertę sprzedażową i dostępność szerokiego wachlarza usług. Mimo to PKN Orlen nie rezygnuje ze swojej marki ekonomicznej.

Z kolei na obiektach należących do Grupy Lotos kontynuowana jest standaryzacja wizerunku sieci. – Nowe rozwiązania i użyte materiały służą również obniżaniu kosztów budowy nowych lub remontu starszych obiektów – mówi Krzysztof Kopeć z biura komunikacji Grupy Lotos.

Mogą Ci się również spodobać

Trump uwolni energetykę z kajdan

Nowa administracja USA zamierza skończyć z blokowaniem wielkich projektów naftowych. Na efekty tej zmiany ...

PGNiG obawia się rosyjskiego monopolu

Spółka będzie się domagać ograniczenia dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych niemieckiego gazociągu Opal. Polskie ...

Osobny system dla małych źródeł odnawialnych

Ministerstwo Energii rozważa wprowadzenie systemu taryf gwarantowanych dla małych ekoelektrowni – wynika z informacji ...

Wątpliwe doradztwo za ćwierć miliona złotych

Były gdański radny PO miał doradzać prezesowi Lotosu. Według prokuratury i CBA doradztwo za ...

Merkel robi biznes z Putinem

Szybka budowa Nord Stream 2 ma zwieńczyć ocieplenie relacji Niemiec z Rosją. USA grożą ...

Inspirujemy do lepszego budownictwa

Z naszych badań wynika, że znaczna część polskiego społeczeństwa mieszka 
w budynkach niezdrowych, niedocieplonych, ...