Irak odmraża produkcję ropy naftowej

Bloomberg

Pierwszy członek OPEC wyłamał się z porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy. Bagdad zwiększy produkcję dla Chin i Indii.

Dostawy przez terminal w Basrze, główny eksportowy port Iraku, wzrosną o 7 proc., do 3,53 mln baryłek dziennie. Plan zwiększenia eksportu został przyjęty tydzień po podpisaniu w Wiedniu przez kartel eksporterów i producentów spoza OPEC porozumienia o zamrożeniu wydobycia. Irak jest sygnatariuszem porozumienia i zgodził się zmniejszyć pompowanie o 210 tys. baryłek dziennie – przypomina agencja Rosbalt, opisując plan przeładunków ropy Państwowej Organizacji ds. Sprzedaży Ropy Iraku (SOMO). Wydobycie wzrośnie o 390 tys. baryłek dziennie, a ropa ta trafi do rafinerii w Indiach i Chinach.

Irak jest drugim po Arabii Saudyjskiej członkiem OPEC pod względem wydobycia ropy. W listopadzie pompował 4,8 mln baryłek dziennie, z czego 85 proc. eksportował.

Bagdad był od początku przeciwny spowolnieniu pomp, bo eksport ropy to główne źródło wpływów do budżetu kraju. W końcu października iracki minister ropy Dżabar al-Laibi domagał się od władz kartelu wyłączenia Iraku z porozumienia, podobnie jak to się stało w wypadku Nigerii. Argumentował, że Irak znajduje się faktycznie w stanie wojny z Daeszem.

Szef SOMO Fallah al-Amiri dodawał, że wielkość produkcji ropy to kwestia suwerenności Iraku. Jednak podczas negocjacji w Wiedniu 30 listopada iracki rząd nieoczekiwanie zmienił zdanie i podpisał porozumienie o zamrożeniu wydobycia.

Już wtedy eksperci byli zdania, że jeżeli ktoś porozumienia nie dotrzyma, to przede wszystkim całkowicie zależny od eksportu kopalin Irak.

Główny problem z realizacją porozumienia z Wiednia polega na jego formule. Jest to bardziej umowa dżentelmeńska niż zobowiązanie biznesowe. Na razie jedynie Rosja (nie należy do OPEC) potwierdziła, że ustaleń dotrzyma. Kreml już spotkał się w tej sprawie z szefami największych koncernów. Mają oni „proporcjonalnie do udziału w rynku” zmniejszyć produkcję do kwietnia 2017 r. o 300 tys. baryłek dziennie.

Mogą Ci się również spodobać

Kiedy rząd pokocha klimat?

Polska jako organizator Szczytu Klimatycznego w Katowicach w grudniu tego roku staje przed nie ...

Nie mogą truć i muszą dawać tanią energię

Wybór sposobu ogrzewania zależy od infrastruktury (np. dostęp do sieci gazowej), wymagań ekonomicznych i ...

Iran dostanie uran z Rosji

Dostawa 130 ton naturalnego uranu z Rosji ma zrekompensować Teheranowi eksport ciężkiej wody. Jak ...

PGNiG podało szacunkowe wyniki za 2018 r.

W IV kwartale koncern zwiększył zyski z wydobycia ropy i gazu oraz wytwarzania energii. ...

Wyniki kwartalne Tauronu lepsze, ale dzięki rozwiązaniu rezerw

Tauron zanotował wyższe wyniki w I kwartale 2017 r. wobec analogicznego okresu ub.r. Przychody ...

Zalewa nas prąd z OZE ze Szwecji

Od kilku lat systematycznie rośnie import energii elektrycznej z zagranicy, przy coraz mniejszym jej ...