Irak odmraża produkcję ropy naftowej

Bloomberg

Pierwszy członek OPEC wyłamał się z porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy. Bagdad zwiększy produkcję dla Chin i Indii.

Dostawy przez terminal w Basrze, główny eksportowy port Iraku, wzrosną o 7 proc., do 3,53 mln baryłek dziennie. Plan zwiększenia eksportu został przyjęty tydzień po podpisaniu w Wiedniu przez kartel eksporterów i producentów spoza OPEC porozumienia o zamrożeniu wydobycia. Irak jest sygnatariuszem porozumienia i zgodził się zmniejszyć pompowanie o 210 tys. baryłek dziennie – przypomina agencja Rosbalt, opisując plan przeładunków ropy Państwowej Organizacji ds. Sprzedaży Ropy Iraku (SOMO). Wydobycie wzrośnie o 390 tys. baryłek dziennie, a ropa ta trafi do rafinerii w Indiach i Chinach.

Irak jest drugim po Arabii Saudyjskiej członkiem OPEC pod względem wydobycia ropy. W listopadzie pompował 4,8 mln baryłek dziennie, z czego 85 proc. eksportował.

Bagdad był od początku przeciwny spowolnieniu pomp, bo eksport ropy to główne źródło wpływów do budżetu kraju. W końcu października iracki minister ropy Dżabar al-Laibi domagał się od władz kartelu wyłączenia Iraku z porozumienia, podobnie jak to się stało w wypadku Nigerii. Argumentował, że Irak znajduje się faktycznie w stanie wojny z Daeszem.

Szef SOMO Fallah al-Amiri dodawał, że wielkość produkcji ropy to kwestia suwerenności Iraku. Jednak podczas negocjacji w Wiedniu 30 listopada iracki rząd nieoczekiwanie zmienił zdanie i podpisał porozumienie o zamrożeniu wydobycia.

Już wtedy eksperci byli zdania, że jeżeli ktoś porozumienia nie dotrzyma, to przede wszystkim całkowicie zależny od eksportu kopalin Irak.

Główny problem z realizacją porozumienia z Wiednia polega na jego formule. Jest to bardziej umowa dżentelmeńska niż zobowiązanie biznesowe. Na razie jedynie Rosja (nie należy do OPEC) potwierdziła, że ustaleń dotrzyma. Kreml już spotkał się w tej sprawie z szefami największych koncernów. Mają oni „proporcjonalnie do udziału w rynku” zmniejszyć produkcję do kwietnia 2017 r. o 300 tys. baryłek dziennie.

Mogą Ci się również spodobać

Cios w unię energetyczną

Niemcy nie chcą wspólnego z Polską regionalnego planu na wypadek kryzysu gazowego. Plan wzmocnienia ...

Arabowie oswajają atom

Pierwszych piętnastu obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich otrzymało licencje operatorów reaktora jądrowego. Licencje wydała Federalna ...

Wstrzymany nabór do programu „Czyste powietrze”

Od 1 stycznia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tymczasowo wstrzymał nabór wniosków ...

Kto najwięcej straci na Nord Stream 2?

Do 3 procent PKB może stracić Ukraina w wyniku rozbudowy przez Gazprom gazociągu na ...

Arabowie spuszczają z ceny

Arabia Saudyjska ogłosiła blisko 4-procentową obniżkę ceny swojej ropy dla odbiorców z Europy. I ...

Turecki Potok wyszedł z morza

Zakończyło się układania gazociągu do Turcji po dnie Morza Czarnego. Całość ma być gotowa ...