Przeciek winduje cenę ropy

Bloomberg

OPEC zdecydował o zmniejszenie o 1,2 mln baryłek na dobę wydobycia kartelu. Taka informacja wyciekła ze spotkania eksporterów w Wiedniu. Ropa drożeje gwałtownie, rubel się umacnia.

Agencja Bloomberg dowiedziała się, że kraje-eksporterzy ropy z kartelu OPEC uzgodniły zamrożenie wydobycia na poziomie 32,5 mln baryłek na dobę (bd). To oznacza zmniejszenie pompowania o 1,2 mln bd w stosunku do poziomu dzisiejszego.

 

Przeciek z sali obrad jest więc nieco inny aniżeli spodziewali się eksperci i media. Ich zdaniem OPEC miał się zdecydować na bardziej radykalne cięcie – 1,4 mln baryłek na dobę. Redukcja nie dotknie dwóch członków OPEC – Libii i Nigerii. Ma to mieć związek z napięciami w tych krajach i regionach. Natomiast Iran otrzymał zgodę kartelu na zachowanie wydobycia na obecnym poziomie. Tu uznano za zasadny argument, że kraj ma dużo do nadrobienia po okresie czteroletnich sankcji. OPEC oczekuje też, że Rosja obniży wydobycie, a nie zamrozi na obecnym rekordowo wysokim poziomie.

Rynki reagują na przecieki z wiedeńskich obrad dużym wzrostem cen surowca. Marka ropy z Morza Północnego Brent podrożała aż o 8 proc. do ponad 51 dol.. Drożeje też rubel – dolar stracił w Moskwie na giełdzie walutowej blisko 1 proc..Rosyjska giełda rozkwita na zielono.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa na równi pochyłej

Po odmowie przez senat USA zatwierdzenia pakietu pomocowego Białego Domu, w poniedziałek od rana ...

Prezes Orlenu kontynuuje strategię poprzednika

Podstawowe cele koncernu się nie zmieniają. Jednocześnie nie jest wykluczony przegląd strategii, tak by ...

Irma uderza w elektrownie jądrowe

Dwie amerykańskie siłownie atomowe, które znalazły się na drodze huraganu Irma, wstrzymały pracę. Bez ...

Elektrownie już nie karmią koncernów

Kilka ostatnich lat to sukcesywny spadek znaczenia wytwórców w zyskach sektora. Czy producenci nadal ...

Lidl ma więcej stacji ładowania niż Orlen

Brak punktów ładowania samochodów elektrycznych to największa bariera w rozwoju tego rynku. We współpracy ...

10 tys. rodzin zmieni dostawcę prądu

Federacja Konsumentów wyłoniła firmę handlującą energią, która ma szansę przyciągnąć dużą grupę gospodarstw domowych. ...