Przeciek winduje cenę ropy

Bloomberg

OPEC zdecydował o zmniejszenie o 1,2 mln baryłek na dobę wydobycia kartelu. Taka informacja wyciekła ze spotkania eksporterów w Wiedniu. Ropa drożeje gwałtownie, rubel się umacnia.

Agencja Bloomberg dowiedziała się, że kraje-eksporterzy ropy z kartelu OPEC uzgodniły zamrożenie wydobycia na poziomie 32,5 mln baryłek na dobę (bd). To oznacza zmniejszenie pompowania o 1,2 mln bd w stosunku do poziomu dzisiejszego.

 

Przeciek z sali obrad jest więc nieco inny aniżeli spodziewali się eksperci i media. Ich zdaniem OPEC miał się zdecydować na bardziej radykalne cięcie – 1,4 mln baryłek na dobę. Redukcja nie dotknie dwóch członków OPEC – Libii i Nigerii. Ma to mieć związek z napięciami w tych krajach i regionach. Natomiast Iran otrzymał zgodę kartelu na zachowanie wydobycia na obecnym poziomie. Tu uznano za zasadny argument, że kraj ma dużo do nadrobienia po okresie czteroletnich sankcji. OPEC oczekuje też, że Rosja obniży wydobycie, a nie zamrozi na obecnym rekordowo wysokim poziomie.

Rynki reagują na przecieki z wiedeńskich obrad dużym wzrostem cen surowca. Marka ropy z Morza Północnego Brent podrożała aż o 8 proc. do ponad 51 dol.. Drożeje też rubel – dolar stracił w Moskwie na giełdzie walutowej blisko 1 proc..Rosyjska giełda rozkwita na zielono.

Mogą Ci się również spodobać

Polacy bronili węgla w Brukseli

Zdecydowana większość europosłów pozytywnie oceniła we wtorek propozycje Komisji Europejskiej w sprawie zmiany zasad ...

Litwa: podniesiecie akcyzę, to kupimy w Polsce

Litewski biznes ostrzegł premiera, że podniesienia akcyzy na olej napędowy spowoduje, że tiry tranzytowe ...

Jesienią ruszy batalia o przyszłe ceny prądu

O skali podwyżek taryf na energię mogą zdecydować kolejne wybory. Minister energii Krzysztof Tchórzewski ...

W Polsce będą kontrole jakości powietrza i dobrostanu zwierząt

Najwyższa Izba Kontroli oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy przeprowadzą w Polsce kontrole jakości powietrza i ...

Ukraiński Naftogaz zacznie zwracać uwagę na opłacalność

Inwestycje skupią się na siedmiu procentach najważniejszych odwiertów, dających połowę wydobycia gazu na Ukrainie. ...

Piec gazowy, elektryczny czy na paliwo stałe? Każde z tych rozwiązań ma wady i ...