Przeciek winduje cenę ropy

Bloomberg

OPEC zdecydował o zmniejszenie o 1,2 mln baryłek na dobę wydobycia kartelu. Taka informacja wyciekła ze spotkania eksporterów w Wiedniu. Ropa drożeje gwałtownie, rubel się umacnia.

Agencja Bloomberg dowiedziała się, że kraje-eksporterzy ropy z kartelu OPEC uzgodniły zamrożenie wydobycia na poziomie 32,5 mln baryłek na dobę (bd). To oznacza zmniejszenie pompowania o 1,2 mln bd w stosunku do poziomu dzisiejszego.

 

Przeciek z sali obrad jest więc nieco inny aniżeli spodziewali się eksperci i media. Ich zdaniem OPEC miał się zdecydować na bardziej radykalne cięcie – 1,4 mln baryłek na dobę. Redukcja nie dotknie dwóch członków OPEC – Libii i Nigerii. Ma to mieć związek z napięciami w tych krajach i regionach. Natomiast Iran otrzymał zgodę kartelu na zachowanie wydobycia na obecnym poziomie. Tu uznano za zasadny argument, że kraj ma dużo do nadrobienia po okresie czteroletnich sankcji. OPEC oczekuje też, że Rosja obniży wydobycie, a nie zamrozi na obecnym rekordowo wysokim poziomie.

Rynki reagują na przecieki z wiedeńskich obrad dużym wzrostem cen surowca. Marka ropy z Morza Północnego Brent podrożała aż o 8 proc. do ponad 51 dol.. Drożeje też rubel – dolar stracił w Moskwie na giełdzie walutowej blisko 1 proc..Rosyjska giełda rozkwita na zielono.

Mogą Ci się również spodobać

Minister energii Litwy: Dwie godziny na ewakuację Wilna

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Dziennik Gazeta Prawna”: Minister energii Litwy: Dwie godziny ...

USA – dzieli i rządzi w ropie i gazie

W minionym roku Amerykanie utrzymali pozycję lidera w produkcji ropy i produktów naftowych oraz ...

Rosja liczy na uzgodnienie stanowisk z Katarem w sferze gazowej

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że jego kraj liczy na uzgodnienie stanowisk ...

Shell przygotowuje się na zmiany w klimacie

Najdroższy koncern paliwowy Europy testuje kilka modeli biznesowych, które przydadzą się w niedalekiej już ...

Sankcje wobec Wenezueli uderzą w USA

Amerykańskie sankcje wobec sektora paliwowego Wenezueli najbardziej odczują rafinerie w…USA. Ceny ropy już poszły ...

Świat pożarł więcej energii

W 2017 r świat znów pożarł więcej energii, a więc i surowców do jej ...