Azerbejdżan dołączy do OPEC

Bloomberg

Baku otrzymało zaproszenie do udziału w listopadowej sesji kartelu eksporterów ropy w Wiedniu. Azerowie chcą szybkiego ograniczenia wydobycia

„Właśnie otrzymaliśmy zaproszenie. Dla nas ważne są decyzje i ustalenia, które zapadną w Wiedniu i chce wziąć w tym udział – zapowiedział Natig Alijew minister energetyki Azerbejdżanu. Baku jest zwolennikiem jak najszybszego ograniczenia wydobycia. Niedawno władze republiki ogłosiły, że są gotowe to zrobić jednostronnie, nie czekając na decyzje innych producentów.

W 2015 r Azerowie pompowali 841 tys. baryłek ropy dziennie czyli 1 proc. światowego wydobycie. Od sześciu lat to wydobycie spada. W 2010 wynosiło 1,023 mln bd. Azerbejdżan potrzebuje inwestycji, by rozpocząć eksploatację nowych złóż. Jednocześnie kraj ma bardzo niskie zapotrzebowanie własne na ropę – 99 tys. bd. A więc prawie cała wydobyta ropa jest sprzedawana za granicę – głównym odbiorcą jest Turcja.

Spotkanie w Wiedniu odbędzie się 28-30 listopada i oprócz członków OPEC weźmie w nim udział także Rosja. Głównym problemem w osiągnięciu porozumienia o zamrożeniu wydobycie będzie tym razem nie Iran, ale Irak. Bagdad już zapowiedział, że nie zwolni pompowania.

Mogą Ci się również spodobać

Litwini dołożą do elektrowni jądrowej w Polsce?

Dziś rozmawiamy o przyszłych inwestycjach Orlenu na Litwie. Skoro tak jest, to – jak rozumiem ...

Orlen inwestuje na Litwie

Płocki koncern uruchomił w Butyndze szósty zbiornik na ropę. Dzięki temu m.in. zwiększy swoje ...

Czyste powietrze jest możliwe, trzeba zrobić pierwszy krok

W lawinowym tempie przybywa wniosków o pieniądze na wymianę systemu grzewczego i ocieplenie domu. ...

PGNiG wierci w Pakistanie

Dzięki przeprowadzanym pracom koncern chce zwiększyć wydobycie gazu ziemnego. Obecnie pozyskuje go w Azji ...

Poleciały głowy w Transneft

Cicho i bez podawania do publicznej wiadomości, Transneft – rosyjski monopolista eksportu ropy zdymisjonował ...

Gazprom lepszy od Exxonu

Rosyjski koncern otwiera zestawienie 25 największych pod względem wydobycia paliwowych publicznych koncernów świata. Ranking ...