Gazprom: To polskie jednostki zagrażają Nord Stream 2

Bloomberg

Rosjanie wymienili polskie okręty wojenne i samoloty, które miały prowadzić działania prowokacyjne wobec budowanego na Bałtyku gazociągu Gazpromu. Polscy wojskowi zaprzeczają.

Według operatora gazociągu – spółki Gazpromu Nord Steram 2 AG, 29 marca okręt Marynarki Wojennej RP (numer taktyczny 823) wykonywał manewry okrężne wokół barki „Fortuna” układającej rury w duńskiej strefie.

Ponadto regularnie na obszarem, gdzie prowadzona jest budowa, przelatywał na małej wysokości i w niewielkiej odległości od barki polski samolot przeciw okrętom podwodnym PZL-Mielec М-28В1 Rbi, informuje agencja RIA Nowosti.

Układanie morskiej części Nord Stream/Bloomberg

Wszystko to stanowiło, zdaniem strony rosyjskiej, prowokację i miało zaszkodzić bezpieczeństwu prac przy kładzeniu gazociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku. Wcześniej Nord Stream 2 AG, informował o wzmożonej aktywności obcych statków i samolotów wojskowych w rejonie układania Nord Stream 2. Działalność ta postrzegana jest przez firmę jako zagrażająca realizacji projektu.

Strona polska zaprzecza, by takie incydenty miały miejsce. Nie odcina się jednak od tego, że polskie jednostki są obecne w rejonie budowy gazociągu.

„Marynarka Wojenna RP nie prowadzi działań prowokacyjnych i realizuje swoje zadania zgodnie z prawem międzynarodowym” – poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP w poście na Twitterze. Jednocześnie polskie wojsko przyznało, że „samoloty M-28B Bryza regularnie realizują loty patrolowe – rozpoznawcze w rejonie Morza Bałtyckiego”.

Mogą Ci się również spodobać

Egipt inwestuje w wiatraki

Międzynarodowe konsorcjum w dwa lata zbuduje w Egipcie elektrownię wiatrową o mocy 250 MW. ...

Niedźwiedź grasuje na rynku ropy

Ostra przecena baryłki to wynik obaw inwestorów przed silnym spowolnieniem gospodarczym na świecie. Cena ...

NuScale pozyskuje partnera i finansowanie

Amerykańska spółka NuScale Power zawarła umowę z Sarens USA dotycząca wsparcia przy wdrożeniu przełomowego ...

Gazprom i Naftogaz siadają do stołu

Szefowie koncernów negocjują dostawy gazu na 2016 rok. Gazprom jest gotowy dać zniżkę, ale ...

Rekordowy import prądu i niestabilność sieci w Austrii

Z powodu epidemii koronawirusa zużycie energii elektrycznej w Austrii w 2020 roku spadło o ...