Roszady kadrowe. Z PGNiG do Lotosu.

Bloomberg

Wkrótce w zarządzie PGNiG dojdzie do zmian. Od 1 marca z funkcji wiceprezesa koncernu rezygnuje Jarosław Wróbel. Powodem jest powołanie go od 2 marca na wiceprezesa ds. inwestycji i innowacji Lotosu. Wcześniej Wróbel związany był m.in. z grupą Orlen. W latach 2018–2020 stał na czele zarządu Orlenu Południe. Nie można wykluczyć, że obecna zmiana związana jest z trwającym przejęciem Lotosu przez Orlen

Na otwarciu czwartkowej sesji giełdowi inwestorzy handlowali akcjami PGNiG po 6,05 zł, co oznaczało zwyżkę kursu o 2,9 proc. W kolejnych minutach i godzinach popyt był jeszcze większy, co owocowało dalszymi zwyżkami. Przed południem cena walorów spółki dochodziła już do 6,2 zł (+5,4 proc.). Bezpośrednim powodem wzmożonego zainteresowania papierami niewątpliwie były dobre informacje dotyczące wyników wypracowanych w IV kwartale.

Jarosław Wróbel, członek zarządu PGNiG

Według szacunków spółki podstawowy wskaźnik, czyli skonsolidowany zysk EBITDA, wyniósł 2,3 mld zł, i tym samym w ujęciu rok do roku zwyżkował o 46,8 proc. Ponad połowę zarobku zapewnił grupie biznes obrotu i magazynowania gazu. Decydujący wpływ na wzrost rentowności w tej części miało zastosowanie nowej formuły cenowej w rozliczeniach za gaz importowany na podstawie kontraktu jamalskiego, co nastąpiło po wydaniu wyroku przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wiosną ubiegłego roku. Z drugiej strony koncern mógł więcej żądać za sprzedaż gazu, ze względu na istotny wzrost jego cen na globalnym rynku. Zwyżki byłyby jeszcze większe, gdyby nie 10,6-proc. obniżka taryfy detalicznej wprowadzona od lipca 2020 r. Kolejnym najbardziej zyskownym obszarem działalności była dystrybucja błękitnego paliwa. Tu pomógł koncernowi wzrost taryfy dystrybucyjnej o 3,5 proc. obowiązujący od kwietnia 2020 r. oraz niższe o 1,5 st. C średnie temperatury powierza w ujęciu rok do roku.

Wieża wiertnicza PGNiG/Bloomberg

Znaczący spadek zysków PGNiG zanotował za to na wydobyciu ropy i gazu. To przede wszystkim konsekwencja niższych w ujęciu rok do roku notowań ropy oraz zawiązania odpisów aktualizujących majątek trwały w kwocie ok. 677 mln zł. Spadek zysków wykazał również biznes wytwarzania ciepła i prądu. W tym obszarze głównym negatywnym czynnikiem wpływającym na rentowność były niższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej z wytwarzania (o 8 proc.), przy jednocześnie spadającym wolumenie sprzedaży (o 9 proc.).

Według analityków również ten rok zapowiada się dla PGNiG dobrze. Obecnie sprzyjają grupie wysokie ceny ropy i gazu. Do tego dochodzą rosnące wydobycie surowców oraz handel i dystrybucja błękitnego paliwa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Europie może zabraknąć gazu z Rosji?

Kraje Europy Zachodniej i Środkowej kupują tyle rosyjskiego gazu, jakby to była zima. Surowca ...

Kolejne megawaty w fotowoltaice w KGHM Polska Miedź S.A.

Wykorzystanie paneli o mocy aż 400 Wp zakłada przyjęta przez spółkę Koncepcja Programowo-Przestrzenna kolejnych ...

Kłopoty farm wiatrowych wkrótce uderzą w banki

Będą problemy z niemal 11 mld zł kredytów na elektrownie na wiatr. Instytucje finansowe ...

Na dniach ruszy układanie rur Nord Stream-2 w Finlandii

Do Helsinek przypłynął statek mający układać na dnie Bałtyku gazociąg Nord Stream-2. Rosjanie zapewniają, ...

Figat ma odpowiadać za finanse Termiki

Nadzwyczajne walne zgromadzenie PGNiG Termiki powołało wiceprezesa ds. ekonomiczno – finansowych. Na to stanowisko ...

Ostrołęka C: wyniki przetargu za kilka dni

Projekt ostrołęckiej inwestycji Energi będzie miał napięty harmonogram. Bo ma starać się o wsparcie ...