Jest pozwolenie na budowę trzeciego zbiornika w gazoporcie

Realizacja drugiego etapu rozbudowy terminalu w Świnoujściu umożliwi uruchomienie nowych usług i zwiększy zdolności importowe tego obiektu do 8,3 mld m sześc. gazu rocznie.

Wojewoda zachodniopomorski wydał Polskiemu LNG, firmie z grupy Gaz-Systemu, decyzję o pozwoleniu na budowę zbiornika skroplonego gazu ziemnego o pojemności 180 tys. m sześc. Jego powstanie, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, jest kluczowym elementem drugiego etapu programu rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu.

– Pozwolenie, które otrzymaliśmy oznacza, że możemy niezwłocznie przystąpić do budowy nowego zbiornika. Drugi etap rozbudowy terminalu jest bowiem realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj”, więc wykonawca przed pozyskaniem zgód administracyjnych prowadził prace projektowe, wybierał podwykonawców i przygotowywał się do rozpoczęcia prac budowlanych – mówi cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Magazyn gazu/Bloomberg

Nowy zbiornik ma mieć o 20 tys. m sześc. większą pojemność niż każdy z dwu już istniejących zbiorników. W rezultacie gazoport będzie mógł maksymalnie pomieścić ok. 0,5 mln m sześc. skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Program rozbudowy terminalu składa się z dwóch etapów. Pierwszy obejmuje montaż dwóch dodatkowych regazyfikatorów (SCV). Obecnie jest on w fazie budowlanej. Na terminal dostarczane są kluczowe urządzenia związane z rozbudową i trwają prace montażowe, które mają się zakończyć w grudniu 2021 r. Dzięki temu możliwości przeładunkowe terminalu wzrosną z 5 mld m sześc. do 7,5 mld m sześc.

Z kolei drugi etap obejmuje budowę trzeciego zbiornika na LNG i drugiego nabrzeża dla statków. Zakończenie tych inwestycji zaplanowane jest na grudzień 2023 r. W konsekwencji zwiększy się elastyczność pracy gazoportu oraz pojawi się możliwość uruchomienia nowych usług. Ponadto terminal do 8,3 mld m sześc. zwiększy swoje możliwości w zakresie importu gazu.

Transport LNG drogą morską/Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bajki Łukoilu na do widzenia

Polskę opuszcza jedyny znaczący rosyjski inwestor. Prezes Łukoilu tłumaczył to „poważnymi antyrosyjskimi nastrojami”. To ...

Rekordowe wydobycie OPEC

Oficjalnie rozmawiają o zamrożeniu wydobycia, a tak naprawdę pompują na najwyższych obrotach. W kwietniu ...

PGE ujawnia cele TFI

Największy wytwórca energii ujawnia strategię dla tworzonego w ramach grupy Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. – ...

Ekologiczna ofensywa Solorza

W energetycznej części biznesowego imperium Zygmunta Solorza ma dojść do zielonej rewolucji. Na początku ...

Polska – węglowa nadzieja Rosji

W portach Murmańska i St. Petersburga budowane są nowe eksportowe terminale węglowe. Kreml nie ...

Gazprom zbuduje w Polsce sieć stacji LNG?

Rosjanie w dwa lata zbudują w Polsce sieć nawet kilkuset stacji ze sprężonym i ...