Rosja goni Arabię Saudyjską w Chinach

Bloomberg

Rosjanie wyprzedzili Angolę w dostawach ropy do Chin i szybko zbliżają się do lidera – Arabii Saudyjskiej. Ich atuty to niższa cena i rurociąg.

W pierwszym półroczu eksport rosyjskiej ropy do Państwa Środka zwiększył się o 27 proc. i wyniósł 786 tys. baryłek dziennie (bd), podała agencja Bloomberg. To więcej niż dostawy Angoli (769,9 tys. bd). Liderem chińskiego rynku ropy pozostaje Arabia Saudyjska dostarczająca 1,07 mln bd.

– Rosja będzie jednym z największych wygranych mającego miejsce wzrostu importu surowców przez Chiny. Angola ma ograniczone możliwości zwiększenia wydobycia i oczekujemy spadku dostaw z tego kraju w 2016 r – ocenia David Veha dyrektor zarządzający JBC Energy GmbH .

W Rosji natomiast tendencja jest odwrotna. W 2013 r Rosneft i CNPC podpisały kontrakt na dostawy przez ćwierć wieku rosyjskiej ropy (w sumie 365 mln ton). To kontrakt na 270 mld dol. W tym samym roku Rosneft podpisał jeszcze kontrakt z CNCC – spółką córką CNPC o wartości 85 mld dol. W sumie rosyjskiej ropy rocznie Chiny mają dostawać do 15 mln t.

Główna droga transportowa to rurociąg Wschodnia Syberia – Pacyfik. Ponieważ Chińczycy nie zdążyli na czas rozbudować swojej części tego połączenie, rosyjski surowiec dostarczany jest też drogą morską (port Kozmino na Dalekim Wschodzie). Rurociąg będzie gotowy w tym roku; jego moc przesyłowa do Chin to 20 mln t rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG więcej zarabia

W ostatnich miesiącach koncern przede wszystkim zwiększył zyski z wydobycia ropy i gazu. Pogłębiły ...

Ruszył konkurs na prezesa i wiceprezesów Enei

Rada nadzorcza Enei ogłosiła konkurs na nowy zarząd spółki. Jest to związane z upływem ...

Więcej Gazpromu w Unii

Rosyjski koncern ma już ponad jedną trzecią unijnego rynku gazu. A chce więcej. – ...

Skarb chce podniesienia kapitału w PGE

Skarbu Państwa wnioskuje o zwołanie walnego Polskiej Grupie Energetycznej. Ma ono zdecydować o podniesieniu ...

Kijów stawia gazowe warunki

Ukraina wróci do bezpośrednich zakupów gazu w Rosji tylko na swoich warunkach. Wśród nich ...

Gazprom daje zarobić Europie

Spółka należąca do Gazpromu zainwestowała już 4,5 mld euro w rozbudowę gazociągu północnego. Pieniądze ...