Gazprom straszy Ukrainę, Ukraina straszy świat

Bloomberg

Po uruchomieniu Tureckiego Potoku i Nord Stream-2 tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę zmniejszy się 10-krotnie, twierdzi prezes Gazpromu.

Aleksiej Miller zapewnił, że dotychczasowi odbiorcy gazu transportowanego pprzez Ukrainę nie pozostaną bez surowca.

– Są określone państwa, regiony, które graniczą z Ukrainą i bez wątpienia dostawy gazu w te rejony Europy będą kontynuowane tranzytem przez terytorium Ukrainy. Oczywiście będą to dużo mniejsze ilości – stwierdził Miller cytowany przez agencję Nowosti.

Menadżer uważa, że po uruchomieniu Tureckiego Potoku i Nord Stream-2 ukraiński tranzyt zmniejszy się 10-krotnie do ok. 10 mld m3 ? 15 mld m3 rocznie. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, że Gazprom nie będzie przedłużał kończącej się z końcem 2019 r. umowy tranzytowej z Ukrainą, teraz Miller mówi, że negocjacje z Naftogazem w sprawie nowego kontraktu się odbędą.

Ukraiński system transportu gazu jest największy w Europie (poza rosyjskim); można nim przesyłać do 130 mld m3 gazu rocznie. Magistrale Ukrainy dostarczają rosyjski surowiec na Bałkany, Węgry, do Austrii, Czech, na Słowację, do Polski i tą drogą dalej na zachód Europy. W 2017 r Rosjanie eksportowali tą drogą 93,5 mld m3 – najwięcej w ostatnich ośmiu latach.

W czwartek ukraiński parlament (Rada Najwyższa) wezwał wspólnotę międzynarodową do działania w celu niedopuszczenia do budowy Nord Strem-2. W apelu do parlamentów i rządów Ukraina prosi o przyjęcie środków prawnych, infrastrukturalnych i innych także w obszarze Wspólnoty Energetycznej, w celu „stałego zmniejszenia monopolistycznego wpływu firm rosyjskich na rynki energetyczne Europy, Centralnejh Azji, dalekiego wschodu i świata jako całości”.

Kijów ostrzega, że Nord Stream-2 skłóci Europę, uzależni całkowicie Unię od rosyjskiego gazu i zdestabilizuje ekonomicznie i politycznie Stary Kontynent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rafinerie stawiają na dalszy rozwój stacji paliw

Ten rok powinien być dla branży rekordowy. Kolejne lata mogą być jeszcze lepsze. Firmy ...

Musimy się zastanowić, jak chcemy żyć w następnych dekadach

Świat potrzebuje nowych modeli biznesowych, transformacja musi być solidarna i sprawiedliwa. Za kilka tygodni ...

Świat daje w gaz (skroplony)

Ilość skroplonego gazu w światowym obrocie w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła ponad czterokrotnie. ...

Francja odwraca się od Gazpromu. Nie chce Nord Stream 2

Paryż popiera zmiany w unijnej Dyrektywie Gazowej, które utrudnią powstanie i działalność Nord Stream ...

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Dostawcy ropy walczą o Polskę

Odbywa się demokratyzacja dostępu do ropy na całym świecie i Polska także na tym ...

Zmarł Krzysztof Żmijewski

– Odszedł wybitny człowiek, podchodzący do wszystkiego z dystansem i pokorą – tak o ...