Gazprom straszy Ukrainę, Ukraina straszy świat

Bloomberg

Po uruchomieniu Tureckiego Potoku i Nord Stream-2 tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę zmniejszy się 10-krotnie, twierdzi prezes Gazpromu.

Aleksiej Miller zapewnił, że dotychczasowi odbiorcy gazu transportowanego pprzez Ukrainę nie pozostaną bez surowca.

– Są określone państwa, regiony, które graniczą z Ukrainą i bez wątpienia dostawy gazu w te rejony Europy będą kontynuowane tranzytem przez terytorium Ukrainy. Oczywiście będą to dużo mniejsze ilości – stwierdził Miller cytowany przez agencję Nowosti.

Menadżer uważa, że po uruchomieniu Tureckiego Potoku i Nord Stream-2 ukraiński tranzyt zmniejszy się 10-krotnie do ok. 10 mld m3 ? 15 mld m3 rocznie. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, że Gazprom nie będzie przedłużał kończącej się z końcem 2019 r. umowy tranzytowej z Ukrainą, teraz Miller mówi, że negocjacje z Naftogazem w sprawie nowego kontraktu się odbędą.

Ukraiński system transportu gazu jest największy w Europie (poza rosyjskim); można nim przesyłać do 130 mld m3 gazu rocznie. Magistrale Ukrainy dostarczają rosyjski surowiec na Bałkany, Węgry, do Austrii, Czech, na Słowację, do Polski i tą drogą dalej na zachód Europy. W 2017 r Rosjanie eksportowali tą drogą 93,5 mld m3 – najwięcej w ostatnich ośmiu latach.

W czwartek ukraiński parlament (Rada Najwyższa) wezwał wspólnotę międzynarodową do działania w celu niedopuszczenia do budowy Nord Strem-2. W apelu do parlamentów i rządów Ukraina prosi o przyjęcie środków prawnych, infrastrukturalnych i innych także w obszarze Wspólnoty Energetycznej, w celu „stałego zmniejszenia monopolistycznego wpływu firm rosyjskich na rynki energetyczne Europy, Centralnejh Azji, dalekiego wschodu i świata jako całości”.

Kijów ostrzega, że Nord Stream-2 skłóci Europę, uzależni całkowicie Unię od rosyjskiego gazu i zdestabilizuje ekonomicznie i politycznie Stary Kontynent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fińska elektrownia atomowa Olkiluoto 3 ma 10 lat opóźnienia

Nowa fińska elektrownia atomowa rozpocznie działalność z 10-letnim poślizgiem. Olkiluoto 3 to pierwsza od ...

Atomowe porozumienie NCBJ i Japończyków

Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało porozumienie z Japońską Agencją Energii Atomowej dotyczące rozwoju technologii ...

Hiszpania: 30 rannych w pożarze zakładów chemicznych pod Madrytem

W pożarze, który wybuchł w czwartek na terenie zakładów obróbki substancji chemicznych pod Madrytem, ...

Jednorazowemu światu plastiku zawdzięczamy obraz zanieczyszcznych oceanów, wysp śmieci i nafaszerowanych nim ryb.

Liderzy biznesu na forum ONZ: zrównoważony rozwój odpowiedzią na kryzys

Ponad sto sesji globalnych, regionalnych i lokalnych odbyło się w ramach szczytu Global Compact ...

Spór o daninę dla wiatru

Ustawa wiatrakowa stała się gorącym kartoflem dla rządu PiS. Żaden z resortów nie chce ...

Tauron: straty w dystrybucji

Nawet 290 mln zł mniejszy wynik może mieć w przyszłym roku katowicka spółka z ...