Układacz rury Gazpromu jest na Zalewie Wiślanym

Bloomberg

Statek, który od blisko trzech miesięcy błąkał się po morzach świata, stanął na redzie w Kaliningradzie. Co dalej? Nie wiadomo, bowiem strefa znajduje się poza zasięgiem AIS (Automatic Identification System).

„Akademik Czerski” stanął na kotwicy w Kaliningradzie na Zalewie Wiślanym w niedzielę wieczorem, a w poniedziałek przestał przekazywać dane do ASI, informuje agencja Prime na podstawie Marine Traffic i Myshiptracking – portali śledzących ruchy statków na świecie. Może to mieć związek z bliskością Bałtijska – głównej bazy rosyjskiej Floty Bałtyckiej.

CZYTAJ TAKŻE: Układacz rury Gazpromu wraca do domu


Fakt, że statek zacumował w Kaliningradzie – w głębi Zalewu Wiślanego, a nie właśnie w Bałtijsku w Cieśninie Pilawskiej, świadczyć może, że zapowiada się dłuższy postój. Według rosyjskich specjalistów, „Akademik Czerski” nie jest gotowy, by kłaść na dnie Bałtyku rury o ponad metrowej średnicy. Być może statek czeka na modernizację i przygotowanie do pracy w duńskich wodach.

Bloomberg


W sytuacji gdy amerykańskie sankcje uniemożliwiają Gazpromowi zaangażowanie zachodnich firm do dobudowania ostatnich 160 km gazociągu Nord Stream-2, statek z Nachodki ma być alternatywą dokończenia inwestycji. Jednostka od 2016 r znajduje się w użyciu przez Gazprom flot – spółki morskiej Gazpromu. Z portu w Nachodce  na Morzu Japońskim układacz wyruszył 10 lutego. Zamiast płynąć na Bałtyk najkrótszą trasą, zaczął kluczyć. Zaliczył Singapur, Mozambik, RPA, skąd skierował się do Egiptu podając jako cel Port Saud, dokąd miał przybyć 30 kwietnia. Nagle nastąpiła zmiana i „Akademik Czerski” nie przepłynął Cieśniny Gibraltarskiej, ale skierował się na północny Atlantyk do Aberdeen. Ze Szkocji zaczął wracać na Daleki Wschód, aby ostatecznie wpłynąć na Zalew Wiślany.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Japonia kupuje gaz w USA

Sukces amerykańskich eksporterów gazu skroplonego. LNG trafił do największego importera tego surowca – Japonii. ...

Siemens wybuduje turbiny w Australii

Siemens wygrał zamówienie na dostawę turbin wartych 182 mln dol. do australijskiej elektrowni wiatrowej. ...

A. Guterres wyklucza węgiel z planów odbudowy po pandemii

Węgiel nie powinien odgrywać żadnej roli w krajowych bodźcach, a plany odbudowy gospodarki po ...

Energa rozważa udział w projekcie Polskiej Grupy Górniczej.

– Żadna wiążąca decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta – powiedział Mariusz ...

Co będzie z podatkiem od farm wiatrowych?

Jedyny jak dotąd wyrok przed bydgoskim sądem administracyjnym dotyczący interpretacji przepisów w zakresie naliczania ...

Były prezes Lotosu nie przyznaje się

Prokuratura postawiła czterem osobom zarzuty niegospodarności w zarządzaniu mieniem gdańskiej spółki. Były prezes nie ...