Wirus dotarł do Arktyki, Gazprom wstrzymuje pracę

The Ekaterina drilling rig stands at OAO Gazprom's new Bovanenkovo deposit, a natural gas field near Bovanenkovskoye on the Yamal Peninsula in Russia/Bloomberg

Rosyjski gazowy gigant odizolował od świata największe złoże gazu na Półwyspie Jamalskim. Powodem jest koronawirus.

 

Spółka wydobywcza Gazpromu – „Gazprom dobycza Nadym” wstrzymała wymianę personelu, pracującego na złożach Półwyspu Jamalskiego, w tym na największym – Bowanienkowskim, skąd wydobywany gaz zasilać ma Nord Stream-2.

Yamal LNG/Bloomberg

Firma tłumaczy swoją decyzję zagrożeniem COVID-19. W czwartek na złożu Bowanienkowskim musiano poddać izolacji 20 pracowników. Przylecieli oni do pracy samolotem, na pokładzie którego, u jednego z pasażerów, stwierdzono zarażenie koronawirusem. – Ci którzy powinni do 28 marca przylecieć na Jamał i do 2 kwietnia stawić się do pracy na złożach Nadym-Pur-Tazowskiego regionu, pozostaną w domach. Ich koledzy zmiennicy pozostaną na miejscu wydobycia co najmniej do połowy maja – ogłosił w komunikacie Igor Mielnikow dyrektor „Gazprom dobycza Nadym”.
Wyjaśnił, że choć decyzja jest „przykra i trudna, to niezbędna”, bo wymiana ludzi, to realne zagrożenie rozprzestrzenienia się wirusa w rosyjskiej Arktyce. W związku z tym, co najmniej do 31 marca wstrzymana zostaje praca lotniska Bowanienkowskiego oraz stacji kolejowej Karska, które obsługują transport ludzi i towarów na złoża Jamału.

Półwysep Jamalski w Rosji to arktyczne, gazowe eldorado, na którym udanie działają już dwa zakłady skraplania gazu (Jamal LNG) koncernu Novatek i partnerów z Francji (Total) i Chin (CNPC). W budowie są kolejne dwa z projekty Arctic LNG. Teraz na półwyspie może pojawić się jeszcze jedna wielka inwestycja.

Yamal LNG

Złoże Bowanienkowskie zostało odkryte w 1971 r i nazwę dostało od nazwiska geologa Wadima Bowanienki. Jego potwierdzone zasoby to 4,9 bln m3 gazu ziemnego i należy do pięciu największych złóż gazu na świecie. Licencję na eksploatację złoża ma Gazprom. Koncern chce tam zrealizować projekt produkcji polietylenu na bazie tzw. klastru złoża gazu Bowanienkowskie. Klaster tworzą trzy złoża: Bowanienkowskie, Charasawejskie i Kruzenszterskie. W końcu grudnia 2019 r. przedstawiciele Gazpromu spotkali się w tej sprawie z szefami saudyjskiego koncernu SABIC oraz z azerskim SOCAR.

Nowy projekt zakłada budowę dwóch wielkich zakładów – przerobu gazu i gazochemicznego. Pierwszy ma mieć moc przerobową 40 mld gazu rocznie i kosztować 4,3 mld dol., a drugi o mocy produkcyjnej 2,1 mln ton polietylenu – 9,8 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom i Naftogaz chcą od siebie coraz więcej

Ukraińcy i Rosjanie walczą w sztokholmskim sądzie o grube miliardy. „W sprawach z Gazpromem ...

Węgiel nadal króluje w Niemczech

W tym roku produkcja energii odnawialnej osiągnie w Niemczech rekordowy poziom, ale nadal w ...

Ciepło ukryte pod posadzką

Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejsze, kusi niższymi rachunkami i zapewnia komfort w mieszkaniu. Grzejnikiem ...

Nadciąga rok strat Gazpromu

Gazowy gigant przyznał, w 2016 roku sprzedaż gazu w Rosji przyniesie mu stratę ok. ...

Total(nie) pod irańską ścianą

Francuzi będą musieli opuścić Iran, jeżeli nie dostaną specjalnej zgody USA na dalsze działania ...

Estonia inwestuje w wiatraki nad Bałtykiem

Estońska Eesti Energia kupiła norweską firmę branży OZE za 289 mln euro plus długi. ...