Azerbejdżan zaczyna dostawy ropy na Białoruś

Flow direction arrows sit on oil pipelines at an oil delivery point operated by Bashneft PAO near Neftekamsk, Russia, /Bloomberg

W końcu tygodnia z tureckiego portu wypłynie pierwszy tankowiec z azerską ropą dla Białorusi. Ma dotrzeć do Odessy, stąd surowiec popłynie na Białoruś naftociągiem.

Państwowy koncern energetyczny SOCAR potwierdził agencji RIA Nowosti, że zaplanował na 5-6 marca wypłynięcie swojego tankowca z tureckiego portu Ceyhan do Odessy na Ukrainie. Tankowiec ma przewieźć 85 tys. ton ropy zamówionej przez białoruski Bielnieftiechim dla rafinerii w Mozyrze.
Drugi tankowiec z taką samą ilością ropy wypłynie z gruzińskiego portu Supsa 20 marca. Z odeskiego portu ropa ma dotrzeć na Białoruś rurociągiem naftowym Odessa – Brody.

 

CZYTAJ TAKŻE: Ropa dla Białorusi będzie tańsza. Ale tylko trochę.

Z powodu braku umowy na import rosyjskiej ropy, Białoruś ma ogromne kłopoty z zaopatrzeniem swoich dwóch rafinerii w surowiec. W styczniu i lutym dostawy z Rosji spadły o 76 proc. w ujęciu rocznym i wyniosły 709,1 tys ton, informuje agencja Interfaks. Ropę dostarczyła tylko jedna rosyjska firma – Safmar miliardera Guceriewa. Tylko ona zgodziła się sprzedać ropę bez marży czyli po cenie zbliżonej do ubiegłorocznej.

 

Oil tanker/Bloomberg

Łącznie w dwa miesiące białoruskie rafinerie przerobiły 1,8 mln ton ropy. Rok temu było to ponad 4 mln ton. Mińsk musiał kupić drogą ropę m.in. w Norwegii. W marcu rafinerie w Mozyrze i Nowo Połocku mają przerobić 1 mln ton surowca kupionego nie tylko w Azerbejdżanie, ale też w pięciu mniejszych prywatnych rosyjskich firmach. Żaden z rosyjskich wielkich koncernów naftowych nie chce sprzedawać Białorusi ropy po cenie, po jakiej Mińsk kupował ją od 2011 r czyli za 83 proc. wartości rynkowej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemoralna propozycja. Gazowa

Sfinansowanie budowy terminali LNG w Niemczech w zamian za dokończenie budowy gazociągu Nord Stream ...

Polskie plany węglowe są zbyt ambitne

Bez nowych kopalń utrzymanie produkcji czarnego paliwa będzie trudne, dlatego import wzrośnie – mówią ...

Gigantyczne pokłady ropy odnalezione pod Alaską

Hiszpański koncern naftowy Repsol poinformował, że pod powierzchnią Alaski odkrył ogromne złoże ropy naftowej. ...

Półroczne wyniki Enei zgodne z szacunkami

W pierwszym półroczu 2016 r. Enea wykazała 471,2 mln zł zysku netto. Rok temu ...

Oto zmiany, które czekają europejski przemysł

Zielony Ład nowej Komisji Europejskiej tuż za progiem, więc analitycy zabrali się za przewidywania, ...

Trybunał UE pokazał Polsce czerwoną kartkę za smog

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska narusza unijne prawo dotyczące jakości powietrza. Rząd za ...