PiS tylko potrafi rozdawać pieniądze

W obliczu górniczych protestów w czasie kolejnej kampanii wyborczej rząd PiS pokazał, że nie jest w stanie twardo negocjować ze związkami górniczymi, dbać o interes państwa i jego podatników. Potrafi tylko dbać o elektorat rozdając po raz kolejny publiczne pieniądze.

Polityka znowu wzięła górę nad ekonomią, bo zatwierdzone w czwartek przez związkowców i ministra Jacka Sasina 6 proc. podwyżki będą kosztować Polską Grupę Górniczą 260 mln zł w tym roku, a rok ubiegły spółka zamknęła pół miliardową księgową stratą, a zysk jaki spółka wypracowała sięga raptem 1/3 zatwierdzonej w czwartek podwyżki. Minister aktywów istotnie dba o swe aktywa przybliżając PGG do coraz bardziej prawdopodobnej upadłości.

CZYTAJ TAKŻE: Górnicy z PGG dostaną podwyżki. Zawiesili protest

Związkowcy domagają się podwyżek w sytuacji gdy wydajność wydobycia w kopalniach należących do PGG jest blisko trzykrotnie niższa niż zakładają to najbardziej ostrożne wyliczenia rentowności kopalń. I to jest problem. Bo by utrzymać kopalnie trzeba podnosić cenę węgla, a surowiec ze Śląska jest drogi i niekonkurencyjny do tego z zagranicy. W roku ubiegłym co prawda lekko zmalał import węgla, ale i tak napłynęło go całkiem sporo, a drogi, zasiarczony i nikomu niepotrzebny surowiec ląduje codziennie w centralnym magazynie w Wielkopolsce.

Związki górnicze odniosły sukces, politycy partii rządzącej odetchnęli z ulgą, że do wyborów górniczej zadymy w Polsce nie będzie. Problem górnictwa w żaden sposób nie został rozwiązany a za wszystko i tak zapłacimy my, podatnicy. To jest majstersztyk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Transformacja może kosztować niemal bilion złotych

700 do 900 mld złotych – tak ocenia koszty przestawienia całej polskiej gospodarki na ...

Szansa dla reform Muhammada

Pomiędzy selfie z kolejnymi przywódcami krajów Azji, król Arabii Saudyjskiej Salman podpisuje umowy m. ...

Orlen wznowił produkcję w Kralupach

W czeskiej rafinerii przeprowadzono prace naprawcze obejmujące wymianę uszkodzonych części instalacji, których wartość oszacowano ...

PKN Orlen ponownie wśród najbardziej etycznych firm świata

Po raz czwarty PKN Orlen znalazł się wśród najbardziej etycznych firm świata; otrzymał tytuł ...

Gotowe jest trzy czwarte Nord Stream 2

Gazprom pochwalił się, że gotowe jest 75 procent dwóch nowych nitek gazociągu północnego. Ani ...

Legalna sprzedaż paliw skazana na wzrost

Skuteczna walka z szarą strefą, program Rodzina 500+ i niepokoje w Europie spowodują w ...