Zyski i kurs akcji PGNiG nadal mogą spadać

Bloomberg

Niskie ceny gazu i ropy, wysokie zapasy błękitnego paliwa, ciepła zima i niepewność dotycząca taryfy dystrybucyjnej mają negatywny wpływ na firmę.

Podczas ostatnich sesji handlowano akcjami PGNiG na warszawskiej giełdzie nawet po cenach poniżej 3,5 zł. Tak niskich wycen gazowniczego koncernu nie było od lat. Rok temu rynek miał za to do czynienia z rekordowymi wycenami przekraczającymi chwilami 7,7 zł. Dziś trudno jednak wskazać czynniki, które mogłyby zwiastować zwyżki. – W krótkim terminie wyniki finansowe PGNiG, a w konsekwencji i kurs akcji spółki, będą pod mocną presją negatywnych informacji makroekonomicznych. Przede wszystkim koncernowi nie pomagają wyjątkowo niskie ceny gazu ziemnego, które dodatkowo mogą jeszcze w najbliższych tygodniach spaść – mówi Michał Kozak, analityk Trigon Domu Maklerskiego.

Inwestorzy i analitycy liczyli, że przynajmniej w zimie dojdzie do sezonowego wzrostu popytu i cen gazu. Dotychczasowe stosunkowo wysokie temperatury powietrza realizację takiego scenariusza zdają się już jednak wykluczać.

– Na domiar złego również ceny ropy są dziś na niskich poziomach. W rezultacie PGNiG będzie mniej zarabiało przede wszystkim na kluczowej dla niego działalności wydobywczej – twierdzi Kozak. Jego zdaniem spadające ceny gazu i dość wysokie temperatury mają w krótkim terminie także negatywny wpływ na wyniki osiągane w obrocie gazem i wytwarzaniu energii. Z kolei o wynikach działalności dystrybucyjnej zdecyduje taryfa, która cały czas jest ustalana z prezesem URE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kamrat w zarządzie Energi

Waldemar Kamrat został oddelegowany do pełnienia funkcji członka zarządu Energi. Zaledwie od czwartku zasiadał ...

W świadomości opinii publicznej problem odpadów zaczął się na wiosnę 2018 r., gdy wybuchła „bomba ekologiczna”, czyli kilkadziesiąt pożarów dzikich wysypisk śmieci i magazynów z wyselekcjonowanymi odpadami.

Gospodarka odpadami: czas na radykalne zmiany

Nowy system powinien uwzględniać rozszerzoną odpowiedzialność producenta. Zgodnie ze znanym powiedzeniem „każdy kij ma ...

Rosja: Gerhard Schroeder we władzach Rosnieftu

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder został wybrany w piątek na członka rady dyrektorów rosyjskiego ...

Światowy lider w produkcji wiatrowni

Siemens i hiszpańska Gamesa ogłosiły o definitywnym porozumieniu ws. utworzenia największego na świecie producenta ...

Rosyjski gaz pozostanie w Europie

Niezależnie od rozwoju sytuacji politycznej, rosyjski gaz pozostanie ważnym surowcem na rynku Unii. A ...

Uwolnienie cen gazu coraz bliżej

Komisja Europejska, która od dawna naciska na Polskę, by znieść taryfy dla biznesu, zyskała ...