Zyski i kurs akcji PGNiG nadal mogą spadać

Bloomberg

Niskie ceny gazu i ropy, wysokie zapasy błękitnego paliwa, ciepła zima i niepewność dotycząca taryfy dystrybucyjnej mają negatywny wpływ na firmę.

Podczas ostatnich sesji handlowano akcjami PGNiG na warszawskiej giełdzie nawet po cenach poniżej 3,5 zł. Tak niskich wycen gazowniczego koncernu nie było od lat. Rok temu rynek miał za to do czynienia z rekordowymi wycenami przekraczającymi chwilami 7,7 zł. Dziś trudno jednak wskazać czynniki, które mogłyby zwiastować zwyżki. – W krótkim terminie wyniki finansowe PGNiG, a w konsekwencji i kurs akcji spółki, będą pod mocną presją negatywnych informacji makroekonomicznych. Przede wszystkim koncernowi nie pomagają wyjątkowo niskie ceny gazu ziemnego, które dodatkowo mogą jeszcze w najbliższych tygodniach spaść – mówi Michał Kozak, analityk Trigon Domu Maklerskiego.

Inwestorzy i analitycy liczyli, że przynajmniej w zimie dojdzie do sezonowego wzrostu popytu i cen gazu. Dotychczasowe stosunkowo wysokie temperatury powietrza realizację takiego scenariusza zdają się już jednak wykluczać.

– Na domiar złego również ceny ropy są dziś na niskich poziomach. W rezultacie PGNiG będzie mniej zarabiało przede wszystkim na kluczowej dla niego działalności wydobywczej – twierdzi Kozak. Jego zdaniem spadające ceny gazu i dość wysokie temperatury mają w krótkim terminie także negatywny wpływ na wyniki osiągane w obrocie gazem i wytwarzaniu energii. Z kolei o wynikach działalności dystrybucyjnej zdecyduje taryfa, która cały czas jest ustalana z prezesem URE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mniej ropy jeszcze przez rok

Kartel producentów ropy OPEC na konferencji w Wiedniu postanowił przedłużyć ograniczenia wydobycia o 1,8 ...

W oczekiwaniu na przełom technologiczny

Energetyka zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej w historii. Trudno dziś przewidzieć moment i kierunek ...

Cuda na rynku gazu w Europie

Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w całej historii handlu błękitnym paliwem w ...

#RZECZoBIZNESIE: Łukasz Jankowski: Pokryzysowa dyrektywa wpłynie także na energetykę

Świat energetyczny powinien się zainteresować dyrektywą MIFID II – mówi Łukasz Jankowski, partner kierującym ...

Sukces emisji Serinus Energy

Spółka sprzedała 72 mln oferowanych walorów. W efekcie pozyskała 25,2 mln dolarów kanadyjskich na ...

Niemcy w klimatycznym klinczu

Odbywająca się w Bonn konferencja klimatyczna ONZ kieruje oczy świata na Niemcy. Tamtejsza transformacja ...