Niskie ceny surowców uderzają w PGNiG

W ostatnich miesiącach koncern odnotował słabe wyniki finansowe przede wszystkim za sprawą utrzymujących się niskich notowań błękitnego paliwa i spadku kursu ropy.

 

W III kwartale grupa PGNiG zanotowała mocny spadek wyników finansowych – takie wioski płyną z opublikowanego dziś rano raportu okresowego. W tym czasie wypracowała 7,03 mld zł przychodów, 803 mln zł zysku EBITDA i 30 mln zł czystego zarobku. Tym samym, w ujęciu rok do roku, zmalały one odpowiednio o 7,5 proc., 45,3 proc. oraz 94,6 proc. Opublikowane dane są zgodne z podanymi przez spółkę pod koniec października wynikami wstępnymi. Z tego też powodu dziś kurs akcji firmy na otwarciu giełdowej sesji był zbliżony do środowego zamknięcia.

 

Bloomberg

 

PGNiG tłumaczy, że głównym czynnikiem, który zaważył na wynikach grupy, były niskie ceny gazu ziemnego i ropy naftowej odnotowywane na giełdach. I tak na Rynku Dnia Następnego TGE średnia arytmetyczna cena błękitnego paliwa w III kwartale tego roku wynosiła tylko 51,2 zł za 1 MWh (megawatogodzina), co oznaczało jej spadek rok do roku aż o 54 proc. Z kolei średnia kwartalna cena ropy Brent spadła do 61,88 USD za baryłkę, czyli o 18 proc. To miało negatywny wpływ na wyniki koncernu przede wszystkim osiągnięte w segmentach wydobycia ropy i gazu oraz obrotu i magazynowania błękitnego paliwa.

W efekcie również rentowność grupy po III kwartałach tego roku mocno spadła. W tym czasie PGNiG kontynuował m.in. działania zmierzające do dalszej dywersyfikacji źródeł importu gazu. Ilość sprowadzonego LNG wyniosła 2,48 mld m sześc. po regazyfikacji i była o około 27 proc. wyższa niż rok wcześniej. Taką zwyżkę osiągnięto dzięki przyjęciu w polskim gazoporcie 22 statków z LNG, wobec 16 ładunków po III kwartałach 2018 r. Jednocześnie spadł import gazu z kierunku wschodniego o około 21 proc. (do 6,29 mld m sześc.).

 

 

Po III kwartałach grupa PGNiG wydała na inwestycje 3,68 mld zł. Najwięcej, bo 1,48 mld zł przeznaczono na rozbudowę sieci gazociągów dystrybucyjnych. Kwota 1,15 mld zł została wydatkowania na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu, 0,95 mld zł zainwestowano w segment wytwarzania ciepła i prądu, a jednie 0,1 mld zł w segment obrotu i magazynowania.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bessa na rynku naftowym

Za ropę płacono we wtorek już tylko 39 dol. za baryłkę. Od czerwcowego szczytu ...

Rosja też zmniejszy wydobycie ropy

Kreml zapowiedział, że w ciągu tygodnia przygotuje plan obniżenia wydobycia rosyjskich koncernów z obecnego ...

Niemcy odchodzą od czarnego złota – z zachodu na wschód

Parlament w Berlinie przegłosował 3 lipca ustawę o odejściu Niemiec od węgla do 2038 ...

Węgiel zdrożeje nawet o kilkadziesiąt procent

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Unimot wybronił się wynikami Notowania importera ...

Wojciech Jasiński stanął na czele PKN Orlen

Rada nadzorcza największego w Polsce koncernu powołała polityka PiS i byłego ministra skarbu do ...

Przeciek winduje cenę ropy

OPEC zdecydował o zmniejszenie o 1,2 mln baryłek na dobę wydobycia kartelu. Taka informacja ...