Czy Rosneft przejmie kontrolę na ropą Wenezueli?

Headquarters of the OAO Rosneft oil company in Moscow, Russia/Bloomberg

Według wenezuelskich mediów rosyjski gigant naftowy przejmie pełną kontrolę nad wenezuelskim państwowym koncernem naftowym w zamian za darowanie długów. Rosjanie odmawiają komentarza.

Opozycyjna gazeta El Nacional powołując się na źródła, napisała, że wenezuelskie władze analizują możliwość przekazania rosyjskiemu Rosneft pełnej kontroli nad koncernem PDVSA. W zamian za „darowanie długów przed stroną rosyjską”. El National nie pisze o jaki dług chodzi, ale według gazety, Rosjanie mają rozważać propozycję. Rosyjskie zasoby lądowe ropy są na wyczerpaniu a złoża podmorskie Arktyki – niedostępne z powodu nałożonych sankcji Zachodu (m.in. na sprzedaż Rosji technologii i urządzeń do podmorskiego wydobycia na północy). „Nie komentujemy plotek” – stwierdził przedstawiciel Rosneft dla agencji Nowosti.

 

A Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) gas station stands in Caracas, Venezuela/Bloomberg

W połowie listopada 2017 r Rosja i Wenezuela podpisały umowę o restrukturyzacji wenezuelskiego długu. Kreml zgodził się rozłożyć spłatę 3,15 mld dol. na 10 lat.
Rosyjskie inwestycje w Wenezueli, w tym kredyty i przedpłaty za dostawy ropy ze strony Rosneft wynoszą 6 mld dol..Reuters podliczył, że od 2006 r Kreml i państwowy koncern naftowy Rosneft skredytowali Wenezuelę na łącznie 17 mld dol..Ostatni wenezuelska wpłata została dokonana w kwietniu. Na początku października wpłynęła druga rata (ok. 200 mln dol.)

Igor Sechin, chief executive officer of Rosneft PJSC, shakes hands with Nicolas Maduro, president of Venezuela, after signing natural gas deals with Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) in Caracas, Venezuela, on Thursday, July 28, 2016. The agreements included a deal for Rosneft to participate in the Mariscal Sucre natural gas project. Photographer: Carlos Becerra/Bloomberg

W 2016 r Rosneft i PDVSA podpisały szereg porozumień, w tym o partnerskie strategicznym. Rosjanie dostali prawo poszukiwań i wydobycia na szelfie Wenezueli oraz handlu wenezuelską ropą i produktami naftowymi. Rosneft jest udziałowcem w pięciu projektach wydobywczych Wenezueli (m.in na szelfie i w dorzeczu Orinoko). Łączne zasoby złóż, na których pracują Rosjanie sięgają 20,5 mld ton. Wszystko to w zamian za blisko 5 mld dol. pożyczki. Według stanu na połowę 2019 r PDVSA ma jeszcze do spłaty Rosneft 1,1 mld dol.
Wenezuela posiada największe zasoby ropy na świecie (ok. 17 proc. wszystkich udowodnionych). W 2005 r wydobywała 3,3 mln baryłek dziennie. W 2019 r pompuje zaledwie około 750 tys. baryłek dziennie.
it

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Małe wiatraki nad przepaścią. Powód? Wyższy podatek

W lutym przedstawiciele resortów finansów, energii oraz infrastruktury mają się spotkać z właścicielami wiatraków. ...

Podejrzane belgijskie reaktory

Niemcy chcą, by Belgia zamknęła dwie swoje elektrownie jądrowe. Nie podobają im się też ...

Unimot chce współpracować z Chińczykami

Giełdowa spółka negocjuje z Star Charge warunki dystrybucji i produkcji ładowarek elektrycznych oraz uruchomieniu ...

Nowy prezes Energi już odwołany

Rada nadzorcza Energi zdecydowała o odwołaniu prezesa Arkadiusza Siwko. Czytaj także:  Przed nowym prezesem ...

Rząd da miliard na program „Mój prąd”

Miliard złotych ma przeznaczyć gabinet Mateusza Morawieckiego na realizację nowego programu, o swojsko brzmiącej ...

Kraje rozwijające się są liderami transformacji energetycznej

Urugwaj, Kenia, nawet Chiny stają się światową awangardą pod względem OZE. Cóż, nie mają ...