Amerykanie zarobią na LNG z Mozambiku

Bloomberg

O tę inwestycję rywalizowały Rosja, Chiny i USA. Ostatecznie zakłady skraplania gazu w Mozambiku zbudują Amerykanie.

Exim – eksportowo-importowy bank USA przyznał 5 mld dol. kredytu na budowę zakładów LNG Rovuma w północnej części Mozambiku, informuje portal GCR (Global Construction Review). Pieniądze zostaną wydane na towary i usługi USA, które, według oświadczenia banku, wprost wesprą 16400 amerykańskich miejsc pracy w ciągu pięciu lat budowy zakładów. Dadzą też amerykańskim podatnikom ponad 600 mln dol. wpływów z tytułu odsetek.

Kimberly Reed prezes Exim podkreślił, że w walce o kredyt USA wygrały z Rosją i Chinami.„Teraz projekt będzie ukończony bez ich udziału, ale za to z towarami i usługami „made in US”. To zwycięstwo naszego narodu”- zapewnił bankier.

A co z tego będzie miał naród Mozambiku? Exxon Mobil który razem z włoskim Eni realizuje projekt The Rovuma LNG zapewnia, że zakłady dadzą 5000 miejsc pracy dla obywateli Mozambiku i 60 mld dol. wpływów do kasy państwa (to 4 razy tyl ile wynosi dziś PKB kraju) za okres ich funkcjonowania. Zakłady będą produkować rocznie 15,2 mln ton gazu skroplonego. Gaz przeznaczony jest na eksport.
Zakłady powstają na słabo zaludnionym półwyspie Afungi w prowincji Cabo Delgado. Będą przerabiać 85 mld m3 gazu ziemnego który w 2010 r został odkryty w przybrzeżnym basenie Rovuma. Operatorem projektu wydobycia gazu u wybrzezy Mozambiku jest teksański koncern energetyczny Anadarko

Mogą Ci się również spodobać

Warto skarżyć MSR

Złożenie przez polski rząd pozwu do Trybunału Sprawiedliwości UE o stwierdzenie nieważności ustanowienia energetycznej ...

Wojciech Jasiński stanął na czele PKN Orlen

Rada nadzorcza największego w Polsce koncernu powołała polityka PiS i byłego ministra skarbu do ...

Wenezuela przerywa wydobycie ropy!

Energetyczny blackout Wenezueli spowodował zatrzymanie większości pomp na złożach ropy w tym kraju. Ropa ...

OPEC zwiększył dostawy ropy, a cenom surowca to nie pomaga

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje już drugą sesję. Producenci ropy z ...

Ukraina zajmuje majątek Gazpromu

Komornik zajął akcje ukraińskiej firmy należącej do Gazpromu. To początek egzekucji prawomocnej kary nałożonej ...

Agencja Fitch bierze pod lupę przejęcie Energi

Agencja Fitch Ratings zareagowała na plan przejęcia firmy Energa przez PKN Orlen – i ...