Wybuch w rafinerii we Włoszech

AFP

Płonie rafineria Eni w Lombardii. To największe zakłady we Włoszech. Przyczyną pożaru był wybuch słyszalny w odległości kilku kilometrów. Dlaczego doszło do eksplozji? Na razie nie wiadomo.We wtorek rano (6.35) mieszkańców 6000-tysięcznego miasteczka Sannazzaro de’ Burgondi w Lombardii obudził grzmot wybuchu. Z pobliskiem rafinerii koncernu Eni w górę strzeliły płomienie pożaru, a kłęby czarnego dymu były widoczne z kilku kilometrów, pisze La Republica.
Na miejsce szybko przyjechała straż pożarna, policja i służby medyczne. Jak uspokajają władze lokalne „sytuacja znajduje się pod kontrolą, nikt nie ucierpiał”.

 


To nie pierwszy taki wypadek w tej rafinerii. Trzy lata temu, 1 grudnia doszło tam do pożaru w instalacji znanej jako ETS. Jak dowiedział się Reuters instalacja ETS została zbudowana na bazie technologii ENI Slurry i przerabia ciężkie marki ropy na benzyny i olej napędowy.
Jak przypomina włoska La Republica  kolejny incydent miał miejsce po nieco ponad dwóch miesiącach, 5 lutego 2017 r. Pożar był mniejszy, został opanowany przez straż pożarną rafinerii i nikt nie został ranny.


Rafineria przerabia dziennie 200 tys baryłek ropy. Koncern Eni to jeden z największych koncernów paliwowych Europy. Działa w 67 państwach. Koncern nie skomentował na razie sytuacji w rafinerii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Egipt stał się samowystarczalny gazowo

Afrykańskie państwo przestało importować gaz i stało się gazowo samowystarczalne. To zasługa nowych złóż ...

PGNiG dalej będzie magazynować gaz na Ukrainie

Polski koncern gazowy i ukraiński operator Ukrtransgaz podpisały kolejną umowę, przedłużającą korzystanie przez polską spółkę ...

Rosja nie chce drogiej ropy

Cena ropy na światowych rynkach jest dziś zawyżona. Dla Rosji i świata bezpieczniej jest, ...

Bruksela może zablokować ustawę zamrażającą rachunki za prąd

Regulacje dotyczące cen energii elektrycznej powinny być uzgodnione na szczeblu unijnym – twierdzi Komisja ...

PGNiG wypracowuje słabsze wyniki

Koncern zanotował w III kwartale spadek przychodów i zysków. Z kolei w latach 2016-2018 ...

Chiny będą miały największy gazowiec świata

Firmy z Chin i Norwegii wspólnie stworzą największy gazowiec do transportu LNG. Będzie pływał ...