Wybuch w rafinerii we Włoszech

AFP

Płonie rafineria Eni w Lombardii. To największe zakłady we Włoszech. Przyczyną pożaru był wybuch słyszalny w odległości kilku kilometrów. Dlaczego doszło do eksplozji? Na razie nie wiadomo.We wtorek rano (6.35) mieszkańców 6000-tysięcznego miasteczka Sannazzaro de’ Burgondi w Lombardii obudził grzmot wybuchu. Z pobliskiem rafinerii koncernu Eni w górę strzeliły płomienie pożaru, a kłęby czarnego dymu były widoczne z kilku kilometrów, pisze La Republica.
Na miejsce szybko przyjechała straż pożarna, policja i służby medyczne. Jak uspokajają władze lokalne „sytuacja znajduje się pod kontrolą, nikt nie ucierpiał”.

 


To nie pierwszy taki wypadek w tej rafinerii. Trzy lata temu, 1 grudnia doszło tam do pożaru w instalacji znanej jako ETS. Jak dowiedział się Reuters instalacja ETS została zbudowana na bazie technologii ENI Slurry i przerabia ciężkie marki ropy na benzyny i olej napędowy.
Jak przypomina włoska La Republica  kolejny incydent miał miejsce po nieco ponad dwóch miesiącach, 5 lutego 2017 r. Pożar był mniejszy, został opanowany przez straż pożarną rafinerii i nikt nie został ranny.


Rafineria przerabia dziennie 200 tys baryłek ropy. Koncern Eni to jeden z największych koncernów paliwowych Europy. Działa w 67 państwach. Koncern nie skomentował na razie sytuacji w rafinerii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen podpisał list intencyjny z PKP Cargo

Płocki koncern i największy polski przewoźnik kolejowy zawarły porozumienie dotyczące współpracy w obszarze transportu, ...

Energa: utrzymany rating Fitch

Fitch potwierdził długoterminowy rating Energi na poziomie „BBB”, z perspektywą stabilną. Utrzymanie ratingu agencja ...

Amerykański gaz wolności?

Departament Energii w USA w jednym z ostatnich swoich komunikatów nazywa gaz ziemny eksportowany ...

Gazprom ostatecznie zlikwidował RosUkrEnergo

Zarejestrowana w Szwajcarii spółka miała monopol na eksport gazu m.in na Ukrainę i do ...

Mocny przyrost instalacji słonecznych

Na początku maja w krajowej sieci mieliśmy już zainstalowanych ponad 1,8 GW mocy pochodzących ...

Prosumenci muszą wyjść na plus

Proponowane przepisy dotyczące wsparcia dla mikroinstalacji wymagają doprecyzowania – wskazują eksperci. Ministerstwo Energii rozpoczęło ...