Amerykańska ropa z pomocą rynkowi

Crude oil storage tanks stand at the oil refinery operated by Saudi Aramco in Ras Tanura, Saudi Arabia/Bloomberg

Biały Dom proponuje pomoc w ustabilizowaniu rynku ropy po atakach na rafinerie w Arabii Saudyjskiej. To pierwsza taka reakcja w historii.

Dotąd Amerykanie nie przejmowali się tym, co dzieje się na globalnym rynku ropy. Nie są członkami OPEC, nie dołączyli do porozumienia o ograniczeniu wydobycia (OPEC+) a produkcja ropy z pokładów łupkowych wciąż rosła.

Sytuacja zmieniła się po niedawnym ataku dronów na saudyjskie rafinerie. Skutkowało to pożarami i wstrzymaniem połowy dziennego wydobycia królestwa (5,7 mln baryłek). W związku z nadzwyczajną sytuacją saudyjskie władze w sobotę przeprowadziły analizę sprzedaży ropy zagranicznym klientom z zapasów strategicznych, dowiedział się The Wall Street Journal. Chodzi o to, by rynek czarnego złota pozostał stabilny.

W niedzielę do sprawy włączył się Biały Dom. Departament energii USA jest gotowy udostępnić swoje rezerwy strategiczne, by ustabilizować rynek. „Jesteśmy gotowi udostępnić nasze zapasy ropy, jeżeli będzie to potrzebne, by zapobiec wszelkim wstrząsom na naftowych rynkach” – cytuje komunikat Amerykanów Reuters. Sekretarz energii Rick Perry polecił, by resort ściśle współpracował tu z Międzynarodową Agencją Energetyczną (IEA).

Strategiczne rezerwy USA wynoszą 630 mln baryłek. Arabia Saudyjska deklaruje, że naprawi szkody w rafineriach do poniedziałku i wtedy wydobycie znów ruszy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes JSW odwołany

Włodzimierz Hereźniak został odwołany ze stanowiska prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Decyzję podjęła rada nadzorcza ...

Niemcy i Austria bronią rosyjskiego gazu

Główni lobbyści unijni Gazpromu w Europie, skrytykowali nowe, ostrzejsze sankcje USA wobec Rosji. Zdaniem ...

Lotos rusza z Projektem EFRA

Gdański koncern aktem wmurowania kamienia węgielnego rozpoczął budowę kompleksu instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej. ...

Gazprom zapłaci drożej za tranzyt

Ukraina podniosła stawkę za tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. Gazprom zapłaci więcej 1,5 ...

Adam Żurek pozostaje dyrektorem Elektrowni Opole

Dotychczasowy dyrektor Elektrowni Opole Adam Żurek pozostaje na swoim stanowisku – poinformowało we wtorek ...

Lotos uważa, że wprowadzenie opłaty drogowej nie musi oznaczać wzrostu cen paliw

Lotos popiera inicjatywy mające na celu rozbudowę i modernizację krajowej infrastruktury drogowej i uważa, ...