Amerykańska ropa z pomocą rynkowi

Crude oil storage tanks stand at the oil refinery operated by Saudi Aramco in Ras Tanura, Saudi Arabia, on Monday, Oct. 1, 2018. Saudi Aramco aims to become a global refiner and chemical maker, seeking to profit from parts of the oil industry where demand is growing the fastest while also underpinning the kingdom’s economic diversification. Photographer: Simon Dawson/Bloomberg

Biały Dom proponuje pomoc w ustabilizowaniu rynku ropy po atakach na rafinerie w Arabii Saudyjskiej. To pierwsza taka reakcja w historii.

Dotąd Amerykanie nie przejmowali się tym, co dzieje się na globalnym rynku ropy. Nie są członkami OPEC, nie dołączyli do porozumienia o ograniczeniu wydobycia (OPEC+) a produkcja ropy z pokładów łupkowych wciąż rosła.

Sytuacja zmieniła się po niedawnym ataku dronów na saudyjskie rafinerie. Skutkowało to pożarami i wstrzymaniem połowy dziennego wydobycia królestwa (5,7 mln baryłek). W związku z nadzwyczajną sytuacją saudyjskie władze w sobotę przeprowadziły analizę sprzedaży ropy zagranicznym klientom z zapasów strategicznych, dowiedział się The Wall Street Journal. Chodzi o to, by rynek czarnego złota pozostał stabilny.

W niedzielę do sprawy włączył się Biały Dom. Departament energii USA jest gotowy udostępnić swoje rezerwy strategiczne, by ustabilizować rynek. „Jesteśmy gotowi udostępnić nasze zapasy ropy, jeżeli będzie to potrzebne, by zapobiec wszelkim wstrząsom na naftowych rynkach” – cytuje komunikat Amerykanów Reuters. Sekretarz energii Rick Perry polecił, by resort ściśle współpracował tu z Międzynarodową Agencją Energetyczną (IEA).

Strategiczne rezerwy USA wynoszą 630 mln baryłek. Arabia Saudyjska deklaruje, że naprawi szkody w rafineriach do poniedziałku i wtedy wydobycie znów ruszy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina ograniczyła pobór gazu

Do najbliższego wtorku obowiązywać będzie na Ukrainie czasowe ograniczenie w dostawach gazu. Ma to ...

Szef Nord Stream 2 Matthias Warnig grozi UE roszczeniami odszkodowawczymi

Spółka Gazpromu Nord Stream 2 buduje kolejny gazociąg przez Bałtyk. UE zastanawia się nad ...

Odbiorcy przemysłowi muszą się liczyć ze wzrostem cen gazu ziemnego w Polsce

W najbliższych miesiącach o kosztach zakupu błękitnego paliwa zdecyduje pogoda, kurs ropy i popyt. ...

Wielki pożar złóż ropy na Syberii

Nocą z soboty na niedzielę gigantyczne złoże ropy na Syberii stanęło w ogniu. Ewakuowani ...

Nikt nie wierzy w drogą ropę

Sami przedstawiciele OPEC zdyskredytowali swoją politykę. Najbardziej wiarygodny z nich, Saudyjczyk Ali al-Naimi, powiedział, ...

Aramco: oferta za ponad 100 mld dolarów?

Władze Arabii Saudyjskiej potwierdziły, że zamierzają dokonać oferty publicznej państwowego koncernu naftowego Aramco. Na ...