Chile: wyciek 40 tysięcy litrów paliwa, zagrożone parki narodowe

A section of pumping pipe lies at a water extraction site in the Atacama Desert near Peine, Antofagasta region, Chile, on Wednesday, May 29, 2019. Mining has intensified in Atacama, one of the busiest mining districts on the planet, thanks to booming demand for lithium, which is indispensable in the production of rechargeable batteries for electric vehicles. Photographer: Cristobal Olivares/Bloomberg

Wyciek 40 tys litrów paliwa z zasobów największego koncernu wydobywczego Chile. Katastrofa ma miejsce w pobliżu trzech parków narodowych.

Koncern CAP S.A. (Principal Grupo Minero Siderúrgico de Chile) poinformował, że w sobotę w terminalu naftowym Guerello, 250 km na północny zachód od Puerto Natales w Patagonii nastąpił wyciek 40 tys. l oleju napędowego. Część trafiła do gleby a część do morza, co jest o tyle groźne, że wody wokół wyspy uchodzą na jedne z najczystszych na Ziemi. CAP wydobywa na wyspie piaskowiec.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Rosną koszty katastrofy w Zatoce Meksykańskiej

 

Władze wysłały na miejsce jednostki marynarki wyspecjalizowane w katastrofach chemicznych, informuje agencja Nowosti. Sprawą zajęła się prokuratura.
Puerto Natales to miasto na południu Chile otoczone przez parki narodowe. Wśród nich jest najbardziej znany park chilijski Torres del Paine ze wspaniałymi górami, fiordami, jeziorami,  zwierzętami. Miasto jest też punktem startowym do wypraw na Ziemię Ognistą i Patagonię.

 

Empty beach chairs rest on the sand as oil washes ashore in Alabama, U.S. Photographer: Kari Goodnough/Bloomberg

 

Media przypominają, że to nie pierwsza taka katastrofa ekologiczna w Chile. W październiku minionego roku do niewielkiej rzeki Chorillo Paraguaya na Ziemi Ognistej zostało się 720 tysięcy litrów ropy. Skażone zostały duże obszary parków narodowych. Wyciek zastąpił na terenie magazynów ropy państwowej firmy paliwowej ENAP.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PSE ponownie ogłosiło lokalny stan zagrożenia

Utrzymujące się upały zmusiły operatora systemu przesyłowego do wprowadzenia lokalnego stanu zagrożenia w części ...

Przez uchwały antysmogowe wróci do łask koks opałowy?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Przez uchwały antysmogowe wróci do ...

Polski przemysł płaci za prąd najwięcej w regionie

Polski przemysł traci konkurencyjność wobec firm podobnego typu działających w sąsiednich krajach – wynika ...

Spadł udział PGNiG w polskim rynku gazu

Koncern traci, bo przybywa mu rywali handlujących błękitnym paliwem. Udział grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa ...

Rząd da miliard na program „Mój prąd”

Miliard złotych ma przeznaczyć gabinet Mateusza Morawieckiego na realizację nowego programu, o swojsko brzmiącej ...

Energetycy sceptycznie o zmianie czasu na letni

Trudno dziś szukać uzasadnienia przestawiania zegarka wśród powodów przyświecających niegdyś wdrożeniu tej idei w ...