Chile: wyciek 40 tysięcy litrów paliwa, zagrożone parki narodowe

A section of pumping pipe lies at a water extraction site in the Atacama Desert near Peine, Antofagasta region, Chile, on Wednesday, May 29, 2019. Mining has intensified in Atacama, one of the busiest mining districts on the planet, thanks to booming demand for lithium, which is indispensable in the production of rechargeable batteries for electric vehicles. Photographer: Cristobal Olivares/Bloomberg

Wyciek 40 tys litrów paliwa z zasobów największego koncernu wydobywczego Chile. Katastrofa ma miejsce w pobliżu trzech parków narodowych.

Koncern CAP S.A. (Principal Grupo Minero Siderúrgico de Chile) poinformował, że w sobotę w terminalu naftowym Guerello, 250 km na północny zachód od Puerto Natales w Patagonii nastąpił wyciek 40 tys. l oleju napędowego. Część trafiła do gleby a część do morza, co jest o tyle groźne, że wody wokół wyspy uchodzą na jedne z najczystszych na Ziemi. CAP wydobywa na wyspie piaskowiec.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Rosną koszty katastrofy w Zatoce Meksykańskiej

 

Władze wysłały na miejsce jednostki marynarki wyspecjalizowane w katastrofach chemicznych, informuje agencja Nowosti. Sprawą zajęła się prokuratura.
Puerto Natales to miasto na południu Chile otoczone przez parki narodowe. Wśród nich jest najbardziej znany park chilijski Torres del Paine ze wspaniałymi górami, fiordami, jeziorami,  zwierzętami. Miasto jest też punktem startowym do wypraw na Ziemię Ognistą i Patagonię.

 

Empty beach chairs rest on the sand as oil washes ashore in Alabama, U.S. Photographer: Kari Goodnough/Bloomberg

 

Media przypominają, że to nie pierwsza taka katastrofa ekologiczna w Chile. W październiku minionego roku do niewielkiej rzeki Chorillo Paraguaya na Ziemi Ognistej zostało się 720 tysięcy litrów ropy. Skażone zostały duże obszary parków narodowych. Wyciek zastąpił na terenie magazynów ropy państwowej firmy paliwowej ENAP.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Moskwa pod cyfrowym prądem

Rosyjska stolica – największe miasto Europy, jako pierwsza w Rosji przejdzie na pełną cyfryzację ...

PGNiG zapłaci mniej za rosyjski gaz

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie przyznał, że cena za surowiec dostarczany w ostatnich latach przez ...

PE przyjął nowelizację dyrektywy gazowej

Podmorskie części gazociągów na obszarze wspólnoty znajdą się pod reżimem przepisów trzeciego pakietu energetycznego. ...

G7 obroniła prezesa Naftogazu

Premier Ukrainy pozostawił na stanowisku dotychczasowego prezesa Naftogazu. Pomimo, że zapowiedział jego wymianę. Andrija ...

#RZECZoBIZNESIE: Rafał Pasieka: Zostawiliśmy konkurencję w tyle

Dzisiaj stacje paliw konkurują światem korzyści – mówi Rafał Pasieka, dyrektor wykonawczy ds. marketingu ...

Czarne chmury nad Gazpromem

Gazociąg Północy i jego rozbudowa – Nord Stream 2 – mają podlegać pod unijne ...