Ukraina importuje ropę z… USA

Oil tanker/Bloomberg

Pierwsza w historii partia amerykańskiej ropy dobiła do terminalu w Odessie. To odpowiedź Kijowa na rosyjskie sankcje paliwowe.

Tankowiec Wisdom Venture pod banderą Hongkongu przywiózł 75 tysięcy ton amerykańskiej ropy do portu w Odessie. To pierwszy w historii zakup amerykańskiego czarnego złota przez Ukrainę. Cena zakupu nie jest znana, ropa trafi do rafinerii w Krzemieńczuku (rejon połtawski), z którą terminal jest połączony rurociągiem. W 2018 r Ukraina importowała produkty naftowe (głównie paliwo) za 5,54 mld dol.. Trzy czwarte z tego kupiła na Białorusi i w Rosji. Teraz musi szukać nowych dostawców, bo Białoruś od 19 kwietnia wstrzymała eksport produktów naftowych z powodu brudnej ropy w rurociągu Przyjaźń. A Rosja od 1 czerwca wprowadziła zakaz eksportu swojej ropy, węgla i produktów naftowych na Ukrainę.

 

CZYTAJ TAKŻE: Ropa z USA dotarła do Europy

– Cena ropy na światowym rynku jest jedna. Jest ona kształtowana przez rynek i różni się w zależności od marki, a nie od logistyki i sposobu dostaw. W odróżnieniu od gazu, nie możemy powiedzieć, że ropa z rurociągu jest tańsza od tej z tankowca. Koszt dostawy zazwyczaj nie przerzucany jest na klienta, a Ukraina ma doskonałe porty, które mogą przyjmować potrzebne jej ilości ropy – podkreśla Wasilij Tankurow dyrektor firmy ratingowej AKRA dla agencji Prime.

 

Oil tanker/Bloomberg

O ile więc dostawa nie jest problemem, to już przerób ropy – tak. Ukraina ma za mało rafinerii, by zaspokoić własne potrzeby, stąd duże zakupy paliw na Białorusi.
Jeżeli Białoruś znów wróci na międzynarodowy rynek, to Ukraina znów zacznie tam kupować. Może importować paliwa też z Litwy i innych krajów Unii, ale tam, jak podkreślają eksperci, zapłacić trzeba więcej. Kierunek USA to także dobra decyzja. Amerykański surowiec z pokładów łupkowych jest tańszy niż europejska marka Brent. Kolejna alternatywa to Bliski Wschód. Arabia Saudyjska ostatnio bardzo obniżyła ceny dla odbiorców europejskich. Wobec  nadmiaru ropy na światowym rynku Kijów może więc wybierać w dostawcach.
Tym samym rosyjskie sankcje, podobnie jak w 2015 r drogi gaz z Gazpromu, mogą całkowicie zmienić energetyczny rynek Ukrainy. Od 2015 r Kijów przekonał się, że bez gazu z Gazpromu można normalnie funkcjonować. Teraz to samo może stać się w wypadku ropy naftowej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen może wziąć ponad 100 mln zł dywidendy z Unipetrolu

Zarząd Unipetrolu proponuje, aby z zeszłorocznego zysku spółki wypłacić dywidendę w wysokości 5,52 korony ...

NIK bierze pod lupę Tchórzewskiego. Spowolnił rozwój OZE

Najwyższa Izba Kontroli bada, czy w ostatnich latach w sposób wystarczający rozwijano u nas ...

Zatrzymano byłego prezesa PKN Orlen

Na polecenie prokuratury zatrzymano trzy osoby z byłego kierownictwa koncernu, w tym Jacka K. ...

Gazprom szuka pieniędzy na NS2

Ponad 6,5 mld potrzebują Rosjanie do rozbudowy gazociągu na dnie Bałtyku. Liczą na rodzime ...

Jakie wyzwania przed polską energetyką

W Rzeszowie w środę rozpoczął się kongres Eco Energy Summit – jedno z najważniejszych ...

Kreml w poszukiwaniu utraconej ropy

Wyczerpują się źródła ropy w Rosji. Za 20 lat wydobycie może spaść o połowę. ...