OBWE przeciwko rosyjskim gazociągom

Pipeline/Bloomberg

Przyjęta rezolucja OBWE dotycząca bezpieczeństwa energetycznego uznaje gazociągi Nord Stream-2 i Turecki Potok jako potencjalne narzędzia nacisku politycznego i gospodarczego Rosji na inne kraje.

 

Komitet ds. bezpieczeństwa Parlamentarnego Zgromadzenia OBWE zatwierdził rezolucję „Energetyczne bezpieczeństwo w regionie OBWE”. Autorem rezolucji jest litewska parlamentarzystka Ruta Miliute.
Rezolucja wzywa rządy członków OBWE do wstrzymania się od wykorzystywania surowców energetycznych jako instrumentu podporządkowania sobie innych. Amerykańscy deputowani wspólnie z przedstawicielami Litwy i Kanady wnieśli poprawkę, która wyraża „szczególne zaniepokojenie projektami (Gazpromu-red) Nord Stream-2 i Turecki Potok i ich możliwym wykorzystaniem jako instrumentu nacisku politycznego i ekonomicznego” na zależnych od dostaw gazu z Rosji członków OBWE.

 

CZYTAJ TAKŻE: Dania odpowiada Gazpromowi

 

„Przyjaciele ze Środkowej i Wschodniej Europy mogą na tym ucierpieć. Może to doprowadzić do wzrostu korupcji i niestabilności w regionie. Jak o tym mówił przed chwilą przedstawiciel Ukrainy, jest wiele zagrożeń, związanych z rosnącym udziałem jednego dostawcy i surowca.  Gazociąg Turecki Potok i Nord Stream-2 zwiększa możliwości Rosji wpływania na inne kraje, co może mieć negatywne następstwa. Nie możemy pozwolić Rosji dramatycznie zwiększyć zależność Europy od rosyjskiej energii” – mówił kongresmen Lee Zeldin apelując o wsparcie poprawki.

Przeciwko wystąpiła delegacja Turcji, argumentując, że kraje same zdecydują czy przyłączyć się do odbioru gazu w rosyjskich gazociągów.

 

A blue Nord Stream 2 branded protective end cap sits on a section of pipe at the landing site of Nord Stream 2 gas pipeline, operated by Gazprom PJSC, in Lubmin, Germany/Bloomberg

 

Zgromadzenie przyjęło jeszcze dwie poprawki zgłoszone przez Amerykanów. Zawierają one apel o tworzenie większej infrastruktury gazowej między państwami i regionami w Europie. A także by wspólnie działać na rzecz powstrzymania działań innych krajów by wykorzystywać dostawy surowców jak środek ekonomicznego uzależnienia”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Włosi znaleźli gaz na pustyni

Koncern Eni odkrył złoża gazu na Pustyni Zachodniej w Egipcie. Są częścią wielkich zasobów ...

Rosja wstrzymała dostawy gazu dla Ukrainy

Rosjanie przerwali dostawy gazu na Ukrainę w związku z brakiem przedpłat. Kijów jednak nie ...

Bruksela sfinansuje Balticconnector

Komisja Europejska zatwierdziła wydzielenie 187,5 mln euro wsparcia dla gazociągu między Estonią a Finlandią. ...

Petrolinvest opuści GPW

KNF wykluczyła akcje spółki z obrotu na GPW. Ponadto nałożyła na spółkę karę pieniężną ...

Fitch: ostrzeżenie dla Energi i Enei

Potencjalne inwestycje Energi i Enei mogą mieć negatywny wpływ na ratingi obu firm – ...

Ukraina odrzuca gazową propozycję Putina

Kijów nie przedłuży o rok kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu na obecnych zasadach. Taką ...