OBWE przeciwko rosyjskim gazociągom

Pipeline/Bloomberg

Przyjęta rezolucja OBWE dotycząca bezpieczeństwa energetycznego uznaje gazociągi Nord Stream-2 i Turecki Potok jako potencjalne narzędzia nacisku politycznego i gospodarczego Rosji na inne kraje.

 

Komitet ds. bezpieczeństwa Parlamentarnego Zgromadzenia OBWE zatwierdził rezolucję „Energetyczne bezpieczeństwo w regionie OBWE”. Autorem rezolucji jest litewska parlamentarzystka Ruta Miliute.
Rezolucja wzywa rządy członków OBWE do wstrzymania się od wykorzystywania surowców energetycznych jako instrumentu podporządkowania sobie innych. Amerykańscy deputowani wspólnie z przedstawicielami Litwy i Kanady wnieśli poprawkę, która wyraża „szczególne zaniepokojenie projektami (Gazpromu-red) Nord Stream-2 i Turecki Potok i ich możliwym wykorzystaniem jako instrumentu nacisku politycznego i ekonomicznego” na zależnych od dostaw gazu z Rosji członków OBWE.

 

CZYTAJ TAKŻE: Dania odpowiada Gazpromowi

 

„Przyjaciele ze Środkowej i Wschodniej Europy mogą na tym ucierpieć. Może to doprowadzić do wzrostu korupcji i niestabilności w regionie. Jak o tym mówił przed chwilą przedstawiciel Ukrainy, jest wiele zagrożeń, związanych z rosnącym udziałem jednego dostawcy i surowca.  Gazociąg Turecki Potok i Nord Stream-2 zwiększa możliwości Rosji wpływania na inne kraje, co może mieć negatywne następstwa. Nie możemy pozwolić Rosji dramatycznie zwiększyć zależność Europy od rosyjskiej energii” – mówił kongresmen Lee Zeldin apelując o wsparcie poprawki.

Przeciwko wystąpiła delegacja Turcji, argumentując, że kraje same zdecydują czy przyłączyć się do odbioru gazu w rosyjskich gazociągów.

 

A blue Nord Stream 2 branded protective end cap sits on a section of pipe at the landing site of Nord Stream 2 gas pipeline, operated by Gazprom PJSC, in Lubmin, Germany/Bloomberg

 

Zgromadzenie przyjęło jeszcze dwie poprawki zgłoszone przez Amerykanów. Zawierają one apel o tworzenie większej infrastruktury gazowej między państwami i regionami w Europie. A także by wspólnie działać na rzecz powstrzymania działań innych krajów by wykorzystywać dostawy surowców jak środek ekonomicznego uzależnienia”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropy będzie więcej

Wbrew wcześniejszym deklaracjom Arabia Saudyjska – lider kartelu eksporterów ropy, zwiększy znacznie wydobycie. Ma ...

Estoński prąd ze śmieci

Produkcja energii z odpadów to kolejna dziedzina, w której Estonia stawia na nowatorskie rozwiązania. ...

Francja odwraca się od Gazpromu. Nie chce Nord Stream 2

Paryż popiera zmiany w unijnej Dyrektywie Gazowej, które utrudnią powstanie i działalność Nord Stream ...

Tańsze zamknięcie Ignaliny na Litwie

Całkowite zamknięcie sowieckiej elektrowni atomowej na Litwie będzie o 60 mln euro tańsze, niż ...

Rura z Norwegii zmieni reguły gry

Za kilka lat Polska będzie pozyskiwać potrzebny gaz ze źródeł innych niż rosyjskie. Będziemy ...

Spadek wydobycia w Serinus Energy

Awaria pomp na tunezyjskich odwiertach spowiadała w III kwartale spadek produkcji ropy i gazu. ...