Merkel robi biznes z Putinem

Bloomberg

Szybka budowa Nord Stream 2 ma zwieńczyć ocieplenie relacji Niemiec z Rosją. USA grożą sankcjami.

Władimir Putin czekał na to pięć lat. Tyle minęło od jego ostatniego dwustronnego spotkania w głównym kraju UE – Niemczech. Zaproszenie do Meseberga pod Berlinem to dla Moskwy ostateczne przełamanie izolacji po aneksji Krymu i zajęciu Donbasu.
Angela Merkel zdecydowała się na taki krok nie dlatego, że Putin zaniechał agresywnej polityki na Ukrainie czy ingerencji w politykę krajów UE, w tym RFN. – Katalizatorem zbliżenia Moskwy z Berlinem stają się działania Donalda Trumpa – mówi „Rz” Mark Galeotti, wybitny znawca Rosji.
Miesiąc temu na szczycie NATO w Brukseli Trump ostro zaatakował Merkel, zarzucając jej, że z powodu rosnącego importu gazu i projektu gazociągu Nord Stream 2 dopuściła do zależności Niemiec od Rosji. Dziś RFN kupuje 40 proc. spalanego paliwa od Gazpromu, najwięcej w całej UE. Nowy gazociąg bałtycki ten import zwiększy. Co gorsza, pozwoli Rosjanom na radykalne ograniczenie tranzytu gazu przez Ukrainę, co osłabi pozycję Kijowa w starciu z Moskwą.
Mimo apeli Ameryki, głównego sojusznika Niemiec w NATO, w Mesebergu Merkel uzgodniła z Putinem, że Nord Stream 2 zostanie uruchomiony zgodnie z planem pod koniec 2019 r. Wtedy wygasa kontrakt, jaki Gazprom zawarł z ukraińskim Naftohazem na tranzyt gazu przez Ukrainę. Kreml wielokrotnie wykorzystywał dostawy gazu, by podporządkować sobie republiki byłego ZSRR.
Waszyngton jest jednak zdecydowany nie dopuścić do powstania nowego gazociągu. Jak ujawnił w weekend „Wall Street Journal”, Biały Dom uzgadnia ostatnie szczegóły sankcji, jakie mogłyby zostać nałożone na koncerny uczestniczące w Nord Stream 2, np. na niemiecki Wintershall, brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell czy francuski Engie. USA jeszcze nie zdecydowały, czy kary objęłyby banki finansujące to przedsięwzięcie.
Restrykcje mogłyby zostać wprowadzone już za kilka tygodni, decyzja jeszcze nie zapadła. Trump może liczyć na poparcie Kongresu, który już w ub.r. upoważnił go do nałożenia na konsorcjum Nord Stream 2 sankcji w reakcji na ingerencję Rosji w wybory w 2016 r.
Źródła w Berlinie zapewniają jednak, że sankcje nie wstrzymają zaawansowanej już budowy gazociągu. Niemcy uważają, że za naciskami USA stoją interesy: chęć sprzedaży w Unii gazu skroplonego (LNG).
W Mesebergu Merkel oświadczyła, że Rosja powinna od 2019 r. część gazu do Europy wysyłać przez Ukrainę. Ale liczby nie padły. A Putin ostrzegł, że tranzyt jest możliwy, tylko jeśli będzie dla Moskwy „komercyjnie opłacalny”. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Negawaty, czyli oszczędzajmy, zamiast budować bloki

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku nie uwzględnia światowych trendów. Ukazał się właśnie projekt ...

PKN Orlen importuje ropę z Nigerii

Do płockiej rafinerii ma wkrótce trafić około 130 tys. ton surowca z Afryki Zachodniej. ...

Moskwa zbywa Brukselę milczeniem

Komisja Europejska chce po raz kolejny być uczestnikiem rozmów na temat dostaw gazu między ...

Rosyjska wojna o eksport gazu do Europy

Konflikt toczy się pod prezydenckim gabinetem. Po jednej stronie wieloletni hegemon eksportu rosyjskiego gazu ...

Tyle gazu Rosja ukradła Ukrainie

Ukraińcy przedstawili w Hadze rozmiar strat poniesionych w wyniku rosyjskiej aneksji Krymu i ukraińskich ...

Notowania PGE spadają ze względu na skalę odpisów aktywów na węglu brunatnym

Kurs PGE spada w środę od początku sesji. Już początek dnia przyniósł stratę o ...