Mniejszy udział węgla w tzw. miksie.

Adobe Stock

Przybywa jednostek na gaz. Polski mix energetyczny nadal jest stosunkowo mało zdywersyfikowany. Ale powoli produkcja energii z węgla się zmniejsza.

Jak wskazuje Forum Energii, w naszym kraju w 2017 r. z czarnego i brunatnego paliwa do systemu popłynęło odpowiednio 81,1 TWh i 52,3 TWh prądu. Łącznie oznacza to 77,7 proc. energii z węgla w strukturze wytwarzania energii nad Wisłą. Udział ten w ciągu roku zmniejszył się o 1 pkt proc. W ub.r. odnawialne źródła stanowiły 14,1 proc. w miksie, dając 24 TWh energii (najwięcej farmy wiatrowe 14,9 TWh, czyli ok. 8,8 proc.). Z kolei z błękitnego paliwa wytworzono 9,3 TWh (5,5 proc.).
– Udział węgla w produkcji energii spadł w ubiegłym roku właśnie ze względu na włączenie do systemu nowych jednostek na gaz m.in. w Gorzowie i Włocławku – tłumaczy Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii i współautorka raportu. – Kolejnym czynnikiem był spadek produkcji z węgla kamiennego będący wynikiem mniejszej liczby godzin pracy, co częściowo zostało zrekompensowane większym wytwarzaniem w blokach na węgiel brunatny. Nie uwzględniono też produkcji z nowego bloku w Kozienicach – dodaje.
Udział gazowych źródeł w polskim systemie może się zwiększyć. Jak wynika z przeprowadzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne certyfikacji ogólnej do rynku mocy (jest to mechanizm wsparcia dla wytwórców, jednostek ograniczających moc na żądanie operatora systemu przesyłowego i magazynów – red.), w przyszłości przedsiębiorcy deklarują budowę bloków gazowych o łącznej mocy 4,37 GW. W certyfikacji zgłoszono też projekty bloków na węgiel o łącznej mocy 4,02 GW.
Raport Forum Energii pokazuje, że przez ostatnią dekadę system nie zbilansowałby się, gdyby nie zaczęły w nim powstawać jednostki gazowe i OZE. Bezpieczeństwo poprawił także import.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom: zwłoka Polski w podpisaniu kolejnej umowy tranzytowej grozi eksportowi gazu do UE

Kontrolowany przez Kreml Gazprom, największy europejski dostawca gazu, ostrzegł przed ryzykiem dostaw surowca do ...

Rodzimi innowatorzy szukają sposobu na większą moc i efektywność cieplną

VPPlant, LGM, Sepin czy Gradis to tylko część z licznych startupów, które postawiły na ...

Polsce grożą kary za brak wsparcia zielonej energii

Miliardy złotych z naszego budżetu mogą trafić do gospodarki Niemiec lub Szwecji. Jeśli nie ...

Saudi Aramco więcej inwestuje

Koncern Saudi Aramco zamierza wydać w ciągu 10 lat 414 mld dolarów (352 mld ...

Ustawa kogeneracyjna w II kwartale na rządzie

Do końca czerwca rząd ma przyjąć projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej ...

PGE samo kupi EDF

PGE zobowiązała się do samodzielnego zakupu elektrowni i elektrociepłowni EDF. Wcześniej największa grupa energetyczna ...