Mniejszy udział węgla w tzw. miksie.

Adobe Stock

Przybywa jednostek na gaz. Polski mix energetyczny nadal jest stosunkowo mało zdywersyfikowany. Ale powoli produkcja energii z węgla się zmniejsza.

Jak wskazuje Forum Energii, w naszym kraju w 2017 r. z czarnego i brunatnego paliwa do systemu popłynęło odpowiednio 81,1 TWh i 52,3 TWh prądu. Łącznie oznacza to 77,7 proc. energii z węgla w strukturze wytwarzania energii nad Wisłą. Udział ten w ciągu roku zmniejszył się o 1 pkt proc. W ub.r. odnawialne źródła stanowiły 14,1 proc. w miksie, dając 24 TWh energii (najwięcej farmy wiatrowe 14,9 TWh, czyli ok. 8,8 proc.). Z kolei z błękitnego paliwa wytworzono 9,3 TWh (5,5 proc.).
– Udział węgla w produkcji energii spadł w ubiegłym roku właśnie ze względu na włączenie do systemu nowych jednostek na gaz m.in. w Gorzowie i Włocławku – tłumaczy Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii i współautorka raportu. – Kolejnym czynnikiem był spadek produkcji z węgla kamiennego będący wynikiem mniejszej liczby godzin pracy, co częściowo zostało zrekompensowane większym wytwarzaniem w blokach na węgiel brunatny. Nie uwzględniono też produkcji z nowego bloku w Kozienicach – dodaje.
Udział gazowych źródeł w polskim systemie może się zwiększyć. Jak wynika z przeprowadzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne certyfikacji ogólnej do rynku mocy (jest to mechanizm wsparcia dla wytwórców, jednostek ograniczających moc na żądanie operatora systemu przesyłowego i magazynów – red.), w przyszłości przedsiębiorcy deklarują budowę bloków gazowych o łącznej mocy 4,37 GW. W certyfikacji zgłoszono też projekty bloków na węgiel o łącznej mocy 4,02 GW.
Raport Forum Energii pokazuje, że przez ostatnią dekadę system nie zbilansowałby się, gdyby nie zaczęły w nim powstawać jednostki gazowe i OZE. Bezpieczeństwo poprawił także import.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGE wesprze giełdę energii

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Nie moda, lecz konieczność Zielona energia ...

Wytworzyć energię to nie sztuka, trudniej ją zmagazynować

Kto rozwiąże problem magazynowania energii na skalę przemysłową, ten wygra. Fajnie, gdyby był to ...

PKN Orlen inwestuje w Trzebini

Koncern wybuduje m.in. instalację do produkcji glikolu za ponad 200 mln zł. Poza tym ...

Serinus wkrótce rozpocznie wydobycie w Rumunii

Spółka w nowe złoża gazu ziemnego zainwestuje łącznie 26,5 mln USD. Pod koniec II ...

Prezes JSW znów na wylocie. Do trzech razy sztuka?

Na 10 stycznia zwołano radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która ma się zająć zmianami ...

Arabska jesień w ropie

Arabia Saudyjska pompuje najwięcej w historii. W ciągu 10 miesięcy średnia produkcja wyniosła 10,2 ...