Ukraina: Gigantyczne premie za wygraną z Gazpromem

Bloomberg

Naftogaz przyznał sobie gigantyczne nagrody za zwycięstwo sądowe nad Gazpromem. Premia dla 41 najbardziej zasłużonych osób wyniesie blisko 1 proc. zasądzonej od Rosjan kwoty czyli ponad 46 mln dolarów.

Naftogaz poinformował, że decyzją rady nadzorczej 41 pracowników koncernu, którzy najbardziej przyczynili się do zwycięstwa w Sztokholmie z Gazpromem (nie tylko top menadżerów), otrzyma premie w wysokości 46,3 mln dolarów łącznie.
Jeszcze w maju a więc dzisiaj lub jutro nagrodzeni dostaną 20,7 mln dol. (średnia to 504,8 tys zł na głowę). Pozostałe 25,6 mld dol. w ciągu trzech kolejnych lat, ale tylko pod warunkiem, że zasądzone w Sztokholmie 2,56 mld dol., uda się od Rosjan ściągnąć. A ściąganie zaczęło się właśnie dziś (środa), kiedy do biur spółek Gazpromu – Nord Stream AG i Nord Stream-2 AG wkroczyli egzekutorzy sądowi. Spisali oni majątek; prawdopodobnie zamrożone też zostały akcje obu spółek.

To pokłosie decyzji Gazpromu o tym, by nie wykonać wyroku z końca lutego Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Gazprom poinformował o tym tak Naftogaz jak i sąd. Wniósł też apelację od wyroku do odpowiedniego sądu okręgowego w Szwecji. Rosjanie twierdzą ze sztokholmski arbitraż sam złamał prawo, gdyż ekspertyzę stanowiącą podstawę wydania wyroku, miała sporządzić osoba do tego nie uprawniona.
Złożenie apelacji nie wstrzymuje egzekucji zasądzonego odszkodowania. Za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu wyroku naliczane są karne odsetki w wysokości 0,5 mln dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zwolnienia w PKN Orlen

Nowy szef płockiego koncernu przeprowadza czystki na kierowniczych stanowiskach i zatrudnia zaufane osoby, które ...

Impuls dla inwestycji

Reformy planowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne doprowadzą do zwiększenia cen prądu jeszcze przed wdrożeniem ...

Nowy system wsparcia dla zielonej energii odroczony

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Senat zaproponował ...

Rodzina Kulczyków nie sprzeda Polenergii

Główny akcjonariusz Polenergii nie odpowie na ogłoszone przez PGE kilka dni temu wezwanie na ...

Większa moc z morza nieco później

Polityka energetyczna rodzi się w bólach. Niespodziewanie do łask powróciły wiatraki na Bałtyku. Ciut ...

Serinus sprzedał złoża na Ukrainie

Za 70 proc. udziałów w firmie KUB-Gas giełdowa spółka uzyskała 32,8 mln dol. Pieniądze ...