Ukraina: Gigantyczne premie za wygraną z Gazpromem

Bloomberg

Naftogaz przyznał sobie gigantyczne nagrody za zwycięstwo sądowe nad Gazpromem. Premia dla 41 najbardziej zasłużonych osób wyniesie blisko 1 proc. zasądzonej od Rosjan kwoty czyli ponad 46 mln dolarów.

Naftogaz poinformował, że decyzją rady nadzorczej 41 pracowników koncernu, którzy najbardziej przyczynili się do zwycięstwa w Sztokholmie z Gazpromem (nie tylko top menadżerów), otrzyma premie w wysokości 46,3 mln dolarów łącznie.
Jeszcze w maju a więc dzisiaj lub jutro nagrodzeni dostaną 20,7 mln dol. (średnia to 504,8 tys zł na głowę). Pozostałe 25,6 mld dol. w ciągu trzech kolejnych lat, ale tylko pod warunkiem, że zasądzone w Sztokholmie 2,56 mld dol., uda się od Rosjan ściągnąć. A ściąganie zaczęło się właśnie dziś (środa), kiedy do biur spółek Gazpromu – Nord Stream AG i Nord Stream-2 AG wkroczyli egzekutorzy sądowi. Spisali oni majątek; prawdopodobnie zamrożone też zostały akcje obu spółek.

To pokłosie decyzji Gazpromu o tym, by nie wykonać wyroku z końca lutego Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Gazprom poinformował o tym tak Naftogaz jak i sąd. Wniósł też apelację od wyroku do odpowiedniego sądu okręgowego w Szwecji. Rosjanie twierdzą ze sztokholmski arbitraż sam złamał prawo, gdyż ekspertyzę stanowiącą podstawę wydania wyroku, miała sporządzić osoba do tego nie uprawniona.
Złożenie apelacji nie wstrzymuje egzekucji zasądzonego odszkodowania. Za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu wyroku naliczane są karne odsetki w wysokości 0,5 mln dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bomba, która tyka pod rosyjską Arktyką

W wiecznej zmarzlinie rosyjskiej Arktyki zalegają gigantyczne ilości rozwodnionego metanu. Wzrost temperatury na świecie ...

Putin wprowadza stan wyjątkowy w Norylsku, powód: plama ropy

Prezydent Rosji wprowadził stan wyjątkowy w Norylsku i okolicach. Powodem jest katastrofa ekologiczna spowodowana ...

Polityka Unii Europejskiej skłania PGE do transformacji energetycznej

Największy w Polsce dostawca energii elektrycznej, Polska Grupa Energetyczna postawiła sobie za cel stopniowe ...

Ukraina będzie gazowo samowystarczalna

Za siedem lat Ukraina ma być samowystarczalna gazowo i eksportować własny gaz wypierając Rosję ...

Polska odpowiedź na Nord Stream 2

Od roku Kopenhaga trzyma Rosjan w niepewności nie udzielając zgody na poprowadzenie przez duńskie ...

Eurodeputowani zaniepokojeni Nord Stream 2

Parlamentarzyści naciskają na Komisję Europejską w sprawie planowanego projektu. Chcą oceny zgodności inwestycji z ...