Bomba, która tyka pod rosyjską Arktyką

Employees walk between valve controls near the Ekaterina drilling rig at OAO Gazprom's new Bovanenkovo deposit, a natural gas field near Bovanenkovskoye on the Yamal Peninsula in Russia,/Bloomberg

W wiecznej zmarzlinie rosyjskiej Arktyki zalegają gigantyczne ilości rozwodnionego metanu. Wzrost temperatury na świecie o 2,5 st. C doprowadzi do wybuchu tej „bomby węglowej”.

Przed takim niebezpieczeństwem ostrzegł wiceprezes Łukoilu Leonid Fiedun: – Rosja może być wśród państwa, w których straty spowodowane zmianami klimatu będą największe. Jeżeli temperatura na świecie wzrośnie o średnio 2,5-3 st C, to na naszej północy będzie to ocieplenie o 7-8 stopni C, bowiem Arktyka jest najbardziej wrażliwa na zmiany klimatyczne – mówił Fiedun podczas prezentacji „Główne tendencje rozwoju rynku płynnych węglowodorów do 2035 r”. W ocenie menadżera wzrost temperatury doprowadzi do gigantycznej katastrofy na północy Rosji. Miliardy ton metanu zalegającego w wiecznej zmarzlinie, zostaną uwolnione. A to spowoduje wybuchowy wzrost emisji CO2.

CZYTAJ TAKŻE: Syberia topnieje, Rosja się boi

– Jako człowiek, który pracował w tamtych rejonach mogę powiedzieć, że tam znajduje się realna bomba węglowa. To gigantyczne ilości metanu zalegające w wiecznej zmarzlinie. Jeżeli zmarzlina topnieje, to mamy efekt domina – gwałtowne uwalniani setek milionów ton CO2 do atmosfery. Do tego nie możemy dopuści – dodał Fiedun. Skrytykował bierność rosyjskich władz w tej sprawie.

A worker walks across the tundra at at one of the OAO Gazprom refineries in Urengoy, Siberia, Russia, /Bloomberg

– Będąc częścią Europy nie można nie być pod wpływem tych zmian, które mamy obecnie. Na razie rosyjski rząd nie zgłębia tego tematu. Spotykałem się z szefami resortu gospodarki, finansów. Mało o tym myślą. Ale większość rosyjskich przedsiębiorców już ma świadomość konieczności działania. Szczególnie jeżeli wprowadzony zostanie transgraniczny podatek węglowy – dodał menadżer.

Zmarzlina już topnieje. Od 2010 r siła nośna zmarzliny w Rosji osłabła o 20 proc. Do 2025 r będzie to 25-50 proc., a na niektórych odcinkach zmarzlina utraci 50-75 proc. swojej siły nośnej. Utrata siły nośnej przez wieczną zmarzlinę oznacza jej zamianę w zimną papkę bez dna. Na takiej bazie nie tylko uwolnione zostaną znajduje się w niej gazy, w tym metan, ale tez nic się nie utrzyma i nic nie zostanie zbudowane.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BP traci, prezes zyskuje

Apanaże prezesa BP, Boba Dudleya zwiększyły się w 2015 r. o 20 proc. do ...

URE obniżyło taryfę na gaz dla największych odbiorców

Ceny błękitnego surowca są w Polsce znacznie wyższe niż w Niemczech. Nowa taryfa tej ...

Rynek oczekiwał lepszych wyników PKN Orlen

Koncern nadal osiąga rekordowe rezultaty, m.in. przerobił najwyższą w historii ilość ropy. Liczono jednak ...

Kurtyka: Będziemy szli w kierunku energetyki jądrowej

Małe reaktory jądrowe w wielu miejscach Polski to obiecująca przyszłość – mówił Michał Kurtyka, ...

Polskie samorządy stawiają na smart city

Bycie smart musi być bezpośrednio skorelowane ze strategią miast i ich długookresową wizją – ...

PGNiG zagospodaruje złoże Fogelberg

Do listopada przyszłego roku ma być gotowy plan zagospodarowania kolejnego norweskiego złoża. Wyrobicie gazu ...