WEF Davos: dwugłos Donalda Trumpa i Grety Thunberg

AFP

Oczekiwane z dużym zainteresowaniem wystąpienie na 50 WEF w Davos prezydenta USA było wyłącznie elementem jego kampanii przed wyborami w listopadzie. Przemilczał niewygodny temat ochrony klimatu, co wytknęła politykom i ludziom biznesu młoda Szwedka.

Prezydent Trump zaapelował do krajów europejskich o kupowanie nośników energii w Stanach, które nie tylko stały się samowystarczalne ale również największym ich eksporterem na świecie. – Wzywam naszych przyjaciół w Europie do korzystania z ogromnych zasobów Ameryki i osiągnięcia realnego bezpieczeństwa energetycznego, My już nie musimy importować energii. Dzięki wielkim odkryciom gazu ziemnego w USA, nasi europejscy sojusznicy nie muszą być narażeni na nieprzyjaznych dostawców energii – powiedział.

Donald Trump wskazał również, aby nie ulegać presji związanej ze strachem przed globalnymi zmianami klimatu. – Musimy odrzucić odwiecznych proroków zagłady i ich prognozy o apokalipsie. Uważa ponadto, że rozwój technologii pozwoli na skuteczną walkę ze zmianami klimatu.

Greta Thunberg, 17-letnia szwedzka działaczka ratowania klimatu dla następnych pokoleń wytknęła przedstawicielom elity biznesu, że nic nie robią dla powstrzymania zmian klimatu. Skrytykowała polityków i liderów biznesu za ciągle puste słowa i obietnice. Przyznała, że jej szkolny strajk klimatyczny, którym zapoczątkowała kampanię wzbudził ogromna uwagę na świecie, ale nie doprowadził do konkretnych zmian.

– Ciekawa jestem, co powiecie swoim dzieciom, jaki był powód waszego fiaska i zostawienia im tego klimatycznego chaosu. Czy to takie złe dla gospodarki, że postanowiliśmy zrezygnować z idei zapewnienia przyszłych warunków życia nawet bez podjęcia próby? – zapytała.

Nasz dom jest ciągle w ogniu. Wasza bezczynność podsyca płomienie z każdą godziną, a my mówimy wam, by działać, jeśli kochacie swoje dzieci ponad wszystko – wytknęła.

W swym wystąpieniu nie wymieniła nazwiska prezydenta USA, ale stwierdzila, że dołączenie do kampanii sadzenia na świecie miliardów drzew nie wystarczy do uratowania klimatu przed zmianami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina kupi gaz z Polski

Ukraińcy skończyli remont gazociągu Komarno-Drozdowicze i chcą importować gaz z Polski. „Od dziś Ukrtransgaz ...

PGNiG chce więcej wiercić na Ukrainie

Koncern zabiega o kolejne kontrakty na prowadzenie prac poszukiwawczo-wydobywczych. PGNiG chce realizować coraz więcej ...

Dwie oferty na Żerań

16 lutego otwarto oferty na dostawę i montaż bloku gazowo – parowego w Elektrociepłowni ...

Oto cena czystego powietrza

Inwestycje w zieloną energetykę i kontrolę emisji muszą wynieść co najmniej 4,8 bln dol., ...

PKN Orlen: 300 mln zł na modernizację i zakup taboru kolejowego do 2020 r.

Spółki Orlen KolTrans i Euronaft Trzebinia, zarządzające taborem kolejowymi grupy PKN Orlen, rozpoczęły program ...

Jakie wyzwania przed polską energetyką

W Rzeszowie w środę rozpoczął się kongres Eco Energy Summit – jedno z najważniejszych ...