WEF Davos: dwugłos Donalda Trumpa i Grety Thunberg

AFP

Oczekiwane z dużym zainteresowaniem wystąpienie na 50 WEF w Davos prezydenta USA było wyłącznie elementem jego kampanii przed wyborami w listopadzie. Przemilczał niewygodny temat ochrony klimatu, co wytknęła politykom i ludziom biznesu młoda Szwedka.

Prezydent Trump zaapelował do krajów europejskich o kupowanie nośników energii w Stanach, które nie tylko stały się samowystarczalne ale również największym ich eksporterem na świecie. – Wzywam naszych przyjaciół w Europie do korzystania z ogromnych zasobów Ameryki i osiągnięcia realnego bezpieczeństwa energetycznego, My już nie musimy importować energii. Dzięki wielkim odkryciom gazu ziemnego w USA, nasi europejscy sojusznicy nie muszą być narażeni na nieprzyjaznych dostawców energii – powiedział.

Donald Trump wskazał również, aby nie ulegać presji związanej ze strachem przed globalnymi zmianami klimatu. – Musimy odrzucić odwiecznych proroków zagłady i ich prognozy o apokalipsie. Uważa ponadto, że rozwój technologii pozwoli na skuteczną walkę ze zmianami klimatu.

Greta Thunberg, 17-letnia szwedzka działaczka ratowania klimatu dla następnych pokoleń wytknęła przedstawicielom elity biznesu, że nic nie robią dla powstrzymania zmian klimatu. Skrytykowała polityków i liderów biznesu za ciągle puste słowa i obietnice. Przyznała, że jej szkolny strajk klimatyczny, którym zapoczątkowała kampanię wzbudził ogromna uwagę na świecie, ale nie doprowadził do konkretnych zmian.

– Ciekawa jestem, co powiecie swoim dzieciom, jaki był powód waszego fiaska i zostawienia im tego klimatycznego chaosu. Czy to takie złe dla gospodarki, że postanowiliśmy zrezygnować z idei zapewnienia przyszłych warunków życia nawet bez podjęcia próby? – zapytała.

Nasz dom jest ciągle w ogniu. Wasza bezczynność podsyca płomienie z każdą godziną, a my mówimy wam, by działać, jeśli kochacie swoje dzieci ponad wszystko – wytknęła.

W swym wystąpieniu nie wymieniła nazwiska prezydenta USA, ale stwierdzila, że dołączenie do kampanii sadzenia na świecie miliardów drzew nie wystarczy do uratowania klimatu przed zmianami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Putin wprowadza stan wyjątkowy w Norylsku, powód: plama ropy

Prezydent Rosji wprowadził stan wyjątkowy w Norylsku i okolicach. Powodem jest katastrofa ekologiczna spowodowana ...

Kolejna farma wiatrowa od innogy

Firma innogy Renewables Polska rozpoczęła prace przy budowie lądowej farmy wiatrowej Dolice o mocy ...

Poszukiwany trzeci partner

Shell wycofał się z objęcia blisko połowy udziałów w projekcie budowy fabryki LNG wspólnie ...

ME: zbada akceptację dla atomu i jego lokalizacji

Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Energii zaprosił do składania ofert na przeprowadzenie badania sondażowego oraz ...

Zza Atlantyku przypłyną do Świnoujścia kolejne statki z gazem

Wizyta prezydenta USA na razie przyniosła tylko deklaracje polityczne. Na konkretne umowy trzeba trochę ...

Z dala od uciążliwych wiatraków

Coraz więcej kontrowersji pojawia się wokół ustawy odległościowej. Zgłoszony przez grupę posłów PiS projekt ...