Brytyjska energetyka przez tydzień bez węgla

Węgiel/Bloomberg

Brytyjskie elektrownie nie używały węgla przez tydzień do 8 maja, pierwszy raz od czasów królowej Wiktorii, aby pokazać, że jest możliwa rezygnacja z tego paliwa mocno zanieczyszczającego środowisko – podały dzienniki „Independent” i „Guardian”

 

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie uruchomiła w 1882 r. w londyńskiej dzielnicy Holborn elektrownię węglową. Bloki węglowe odgrywały istotną rolę w systemie energetycznym wspierając go w okresach maksymalnego poboru mocy, ale rosnące korzystanie  z odnawialnych źródeł energii, wiatru i słońca, powoduje, że ich znaczenie powoli maleje. Wysokie ceny węgla i drożejące uprawnienia do emisji CO2 mają również wpływ.

 

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania zeroemisyjna do 2050 – zaleca Komitet ds. Zmiany Klimatu

Ostatni węglowy generator wyłączono 1 maja o godz. 13:24, co oznacza, że do tej samej pory 8 maja minął tydzień bez korzystania z węgla w energetyce – poinformował operator sieci energetycznej National Grid odpowiedzialny za dostawy w Anglii, Walii i Szkocji. Operator zapowiedział częstsze stosowanie takiego rozwiązania w miarę wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii. Spalanie węgla do produkcji energii elektrycznej uznano za niezgodne z celem powstrzymania zmian klimatu, więc brytyjski rząd zobowiązał się do stopniowego wyeliminowania do 2025 r. węgla z energetyki. Niezależna grupa ekspertów Komitet ds. Zmian Klimatu CCC zaleciła kilka dni temu zaostrzenie tego celu do zerowej netto emisji gazów cieplarnianych do 2050 r.

 

Bloomberg

Dyrektor National Grid, Fintan Slye uznał, że brytyjski sektor energetyki może funkcjonować bez emisji CO2 już od 2025 r.  – Funkcjonowanie sektora z zerową emisją oznacza fundamentalną zmianę w tym, jak  został zaprojektowany do działania, dojdzie do integracji nowych technologii, od dużych farm wiatrowych offshore po domowe panele słoneczne, korzystających z nowych inteligentnych systemów cyfrowych do zarządzania nim i do kontroli w czasie rzeczywistym – cytują go oba dzienniki.

 

CZYTAJ TAKŻE: #RZECZoBIZNESIE: Klara Foryciarz: Jak ratować klimat w dobie kapitalizmu

Minister przemysłu Greg Clark pogratulował tego osiągnięcia i stwierdził, że „kraj jest na drodze do stania się pierwszą dużą gospodarką, która wprowadzi  prawem zerowe netto emisje”. Rządowi oberwało się jednak za niektóre posunięcia. Prezes CCC Chris Stark stwierdził, że proponowane podwyżki podatku VAT od paneli słonecznych i brak zdecydowanego poparcia dla farm wiatrowych na lądzie utrudni osiągnięcie celu zerowych emisji. – Musimy użyć wszystkiego wobec tego wyzwania, także farm na lądzie i energii słonecznej. Wszystko, co utrudnia to, jest absolutnie niezgodne z celem zerowych emisji – powiedział członkom parlamentu.

 

Smokestacks and cooling towers emit smoke and water vapor at the RWE AG owned coal-fired power station Niederaussem near Bergheim, Germany, Bloomberg

Elektrownie węglowe emitują dwukrotnie więcej od siłowni gazowych dwutlenku węgla odpowiedzialnego za ocieplanie klimatu, w końcu lat 50. zostały usunięte z brytyjskich miast, aby zmniejszyć skażenie powietrza. Brytyjczycy zamknęli w 2015 r ostatnią kopalnię węgla w North Yorkshire, likwidując sektor, który kiedyś zatrudniał 1,2 mln ludzi w niemal 3 tys. kopalń. W 2018 r. rząd odrzucił projekt Bank’s Mining budowy nowej kopalni węgla w północno-wschodniej Anglii, ale firmie udało się uchylić w sądzie tę decyzję, sprawa jest w gestii wiceministra  samorządów, Jamesa Brokenshire  – odnotował Reuter.

 

CZYTAJ TAKŻE: Stawka większa niż węgiel

– Kilka lat temu mówiono nam, że kraj nie będzie mieć światła bez spalania węgla. Teraz węgiel szybko staje się nieistotny z dużą korzyścią dla naszego klimatu i jakości powietrza i prawie tego nie zauważamy – stwierdził główny naukowiec i dyrektor od polityki w Greenpeace, Doug Parr.

independent, guardian, reuters

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

50. dostawa LNG w Świnoujściu

W najbliższą niedzielę do Świnoujścia przypłynie 50. statek ze skroplonym gazem ziemnym. Tym samym ...

Drożejący prąd dobija sprzedawców energii

Po spektakularnych plajtach handlujących prądem spółek można się spodziewać jeszcze kilku takich zdarzeń. Powodem ...

Ropa w USA coraz droższa

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1,5 proc. po ...

Estonia inwestuje w wiatraki nad Bałtykiem

Estońska Eesti Energia kupiła norweską firmę branży OZE za 289 mln euro plus długi. ...

Rosja chce współrządzić w OPEC

Wspólny organ współpracy OPEC z krajami spoza kartelu mógłby powstać po wygaśnięciu obecnej umowy ...

JSW idzie za ciosem. Chce rozpocząć projekty z Prairie Mining

W najbliższy piątek dojdzie do spotkania zarządu jastrzębskiej spółki z Prairie Mining. Australijski inwestor ...