Walka ze smogiem trwa cały rok – rozmowa

2018.04.12 Grudziądz, Hotel ibis styles. Debata PKEE w ramach kampanii „Energetyka KOCHA czyste powietrze”.

Wiele osób właśnie w okresie wiosenno-letnim planuje remonty i modernizacje swoich domów. Jest to więc najlepszy czas na to, by powiedzieć tym wszystkim ludziom, że warto pomyśleć o wymianie pieca lub – tam, gdzie jest to możliwe – o podłączeniu się do ciepła systemowego. Dlatego nasza kampania edukacyjno-informacyjna pod hasłem „Energetyka kocha czyste powietrze” trwa nadal – mów Tomasz Kosiński, dyrektor Biura Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej w Warszawie.

Panie Dyrektorze, kończy się sezon grzewczy, co oznacza, że Polacy na kilka miesięcy pewnie zapomną o problemie smogu…

Tomasz Kosiński Dyrektor Biura PKEE w Warszawie: sezon grzewczy to na pewno ten okres, w którym o smogu mówi się więcej. Nic dziwnego, bo właśnie wtedy problem jest największy – większość szkodliwych pyłów, które tworzą to niekorzystne zjawisko, produkowanych jest właśnie w procesach ogrzewania budynków. Raport „Energetyka kocha czyste powietrze” –  przygotowany przez niezależnych ekspertów współpracujących z PKEE –  jednoznacznie wskazał, że głównym winowajcą jest tu tak zwana niska emisja, czyli zanieczyszczenia, powstające z ogrzewania domów mieszkalnych paliwami niskiej jakości: często śmieciami lub starymi meblami w nieefektywnych przydomowych piecach oraz
z transportu. Zakończenie okresu grzewczego zazwyczaj wiąże się więc z ograniczeniem występowania tematu smogu w debacie publicznej.

Czy to oznacza, że także wasze działania antysmogowe będą miały teraz mniejszą intensywność?

Nie. Jest dokładnie odwrotnie. Uważamy, że właśnie teraz jest najlepszy moment, by dotrzeć do jak najszerszej grupy osób. Chcemy uświadomić wszystkim mieszkańcom Polski , jak wiele w walce o czyste powietrze zależy od naszych indywidualnych decyzji, dotyczących choćby sposobu ogrzewania gospodarstw domowych. Wiele osób właśnie w okresie wiosenno-letnim planuje remonty i modernizacje swoich domów. Jest to więc najlepszy czas na to, by powiedzieć tym wszystkim ludziom, że warto pomyśleć o wymianie pieca lub – tam, gdzie jest to możliwe – o podłączeniu się do ciepła systemowego. Dlatego nasza kampania edukacyjno-informacyjna pod hasłem „Energetyka kocha czyste powietrze” trwa nadal. Planujemy kolejne debaty, w kolejnych miastach. Na najbliższą zapraszam już 23 maja do Jaworzna. Na tym jednak nie koniec, chcemy dotrzeć także do młodzieży i szkół i już na tym poziomie edukować i przekonywać do tego, że warto zadbać o powietrze, którym oddychamy.

Przygotowaliście specjalny raport na temat smogu, prowadzicie kampanię edukacyjną. Dlaczego sektor energetyczny tak mocno zaangażował się w walkę ze smogiem?

W ostatnich latach w przestrzeni publicznej pojawił się szereg mitów na ten temat. Częściowo winą za smog została obarczona właśnie energetyka zawodowa – co nie jest prawdą. Sektor energetyczny to ten, który w ciągu ostatnich piętnastu lat zrobił chyba najwięcej, co potwierdzają statystyki, by ograniczyć emisje szkodliwych pyłów. Sektor energetyczny to także ten sektor, który przygotował szereg rozwiązań, które mogą pomóc klientom spółek energetycznych w walce ze smogiem. Mam tutaj na myśli choćby taryfy antysmogowe. Jako PKEE postanowiliśmy więc przygotować rzetelną i całościową analizę sytuacji, tak powstał nasz raport. „Energetyka KOCHA czyste powietrze” to dokument, sporządzony przez naukowców i niezależnych ekspertów, współpracujących z Komitetem. Jestem przekonany, że już udało nam się dzięki niemu wnieść nową jakość do dyskusji o smogu w Polsce.

Czy istnieje jedno lekarstwo na smog?

Bardzo chciałbym, aby tak było. Wtedy procedura leczenia byłaby prosta. Smog to jednak problem bardziej złożony i raczej trudno go porównać do zwykłego przeziębienia. Tu potrzeba szeregu działań i bardziej skomplikowanej terapii. Problemem jest już to, że przyczyn jego powstawania jest co najmniej kilka. Po pierwsze niska emisja, o której wspomniałem, ale nie tylko. W naszym raporcie pokazujemy szereg powodów mających wpływ na to zjawisko. W niektórych miejscach smog powodowany jest bardziej przez transport, w innych przez spalanie złej jakości paliw, a nawet śmieci, w jeszcze innych problemem będzie niewłaściwe planowanie zagospodarowania przestrzennego. Dlatego w poszukiwaniu przyczyn i dobrych rozwiązań o smogu musimy rozmawiać lokalnie i lokalnie szukać odpowiedniej terapii dopasowanej do danego miejsca i środowiska.

Dlatego ze swoim raportem jeździcie po Polsce i organizujecie lokalne debaty?

Tak. Chcemy rozmawiać o tym problemie z tymi, których on bezpośrednio dotyczy i na których ma bezpośredni wpływ, czyli z mieszkańcami. Docieramy także do tych, którzy mogą skutecznie się zaangażować w walkę ze smogiem, czyli z samorządami, czy lokalnymi dostawcami energii. Wierzę, że wspólnie, przy eksperckim wsparciu PKEE, można nie tylko poważnie rozmawiać o smogu, ale także szukać najlepszych dla danego środowiska rozwiązań. Jesteśmy już po pierwszej tego typu debacie. W Grudziądzu przekonaliśmy się, że nasz projekt ma sens i działa.

Jakie są wasze dalsze plany?

Kampania „Energetyka KOCHA czyste powietrze” będzie kontynuowana. Będziemy się pojawiać w kolejnych miastach. Będziemy angażować do naszych akcji ekspertów i decydentów. Chcemy przekonać Polaków, że warto dbać o powietrze i jestem przekonany, że nam się to uda.

materiał powstał przy współpracy z Polskim Komitetem Energii Elektrycznej

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Donald Tusk krytykuje projekt Nord Stream 2

Bruksela szykuje się do negocjacji z Rosją na temat Nord Stream 2. Przewodniczący Rady ...

Jest decyzja sądu w sprawie byłego prezesa Orlenu

Jacek K. będzie mógł wyjść na wolność po wpłaceniu 1 mln zł kaucji. Z ...

Porozumienie z Mero: Orlen oszczędzi miliony

– Unipetrol, czeska spółka zależna PKN Orlen osiągnęła porozumienie z Mero, państwową firmą zarządzającą ...

Energia odnawialna wciąż na cenzurowanym

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwo Energii nie planuje podnieść znacząco obowiązku dotyczącego zużycia zielonej energii. Na 2018 r. wyznaczono ...

Kolejne opóźnienie programu atomowego

PGE poproszone o wstrzymanie się z kluczowymi decyzjami. Pięć konsorcjów zainteresowanych budową pierwszej w ...

Bruksela przedstawiła Europejski Zielony Ład

To będzie zapewne najambitniejszy projekt tej Komisji Europejskiej. Europejski Zielony Ład ma być kluczowym ...