Uczynią ziemię wspaniałą czy usuną konkurentów

materiały prasowe

Ekologiczny świat można budować bez Ameryki, a nawet wbrew niej – uważa prezydent Francji Emmanuel Macron. We wtorek ma to wykazać szczyt w Paryżu z udziałem ponad 50 przywódców.

Donald Trump nie zmienia zdania. W kampanii wyborczej przekonywał, że teoria o zmianie klimatu to „wielka ściema”. W czerwcu ogłosił, że USA wychodzą z międzynarodowego porozumienia o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla podpisanego w Paryżu w 2015 r. A teraz na szczycie we francuskiej stolicy będzie go reprezentował… charge d’affaires ambasady USA we Francji.

Jednak sami Amerykanie zaczynają mieć wątpliwości, czy to dobra droga. W tym roku południe USA zostało zdewastowane bezprecedensowymi huraganami, a teraz przeszło 200 tys. mieszkańców Kalifornii musi uciekać z domów przed wielkimi pożarami.

To jest nowa norma, do której musimy się przyzwyczaić. Taki jest efekt zmian klimatycznych – ostrzegał w ubiegłym tygodniu gubernator tego stanu Jerry Brown.

W Ameryce nie tylko on obawia się skutków tego, co ma być „wielką ściemą”: do Paryża przybyli burmistrzowie czołowych amerykańskich miast, ale też m.in. Leonardo Di Caprio, Bill Gates, Michael Bloomberg i Arnold Schwarzenegger. Chcą się przyłączyć do walki ze zmianą klimatu na własną rękę, wbrew Białemu Domowi.

Szczyt zorganizowany przez Macrona wykracza poza organizowane raz do roku spotkania w sprawie klimatu, z których ostatnie odbyło się w Bonn (COP 23), a następne będzie w Katowicach (COP 24). Spotkanie nazwane „One Planet” ma raczej zmobilizować biznes, samorządy, ale też kraje, aby, jak mówi francuski prezydent, „make our planet great again” – uczynić znów Ziemię wspaniałą.

Na razie dobrowolne zobowiązania w sprawie redukcji CO2 zdecydowanej większości państw świata nie wystarczą, aby ograniczyć do końca wieku zmianę średniej temperatury globu o mniej, niż 2 st. C w stosunku do czasów sprzed Rewolucji Przemysłowej. Naukowcy mówią raczej o 3 stopniach, co oznacza prawdziwą hekatombę dla regionów o gorącym klimacie, m.in. z powodu podniesienia poziomu morza o blisko 1 metr.

Wy tego w Polsce nie widzicie, ale u nas rolnicy tracą pola, jedyne ich źródło utrzymania. To zaczyna nabierać przerażających rozmiarów – mówi „Rz” Paul Godfrey z Radio New Zealand.

Walka z ociepleniem klimatu z fazy deklaracji zaczyna jednak przechodzić do etapu całkiem konkretnych decyzji. Kilka tygodni przed szczytem w Paryżu francuski rząd przeforsował w Zgromadzeniu Narodowym ustawę, która wprowadzi zakaz sprzedaż aut benzynowych i diesli po 2040 r. oraz całkowicie wstrzyma wzrost emisji dwutlenku węgla przez gospodarkę kraju od 2050 r. W poniedziałek 93 największe francuskie firmy przyjęły dobrowolne zobowiązania w sprawie ograniczenia emisji CO2.

Nie będziemy już udostępniali funduszy na budowę elektrowni węglowych firmom, które jednocześnie nie mają programów ekologicznych – zapowiedział przewodniczący związku francuskich ubezpieczycieli Bernard Spitz.

Okna, które wprowadzamy, dają łączne oszczędności energetyczne, które odpowiadają dwukrotności rocznych emisji dwutlenku węgla przez Francję – mówi prezes koncernu budowlanego Saint-Gobain Pierre Andre de Chalendar.

Uzbrojone w takie technologie firmy chcą, aby Francja, a potem cała Europa wprowadziła nowe normy ekologiczne, w tym przypadku w budownictwie. To niewątpliwy atut dla ekologii, ale także sposób na wyeliminowanie z rynku konkurentów, którzy nie zaangażują się na czas w ograniczenie szkodliwych emisji C02 – wśród nich firm z Ameryki czy Polski. Bez nowych regulacji firmy nie zaangażują się pewnie w kosztowne projekty ekologiczne, ale już wkrótce mogą tego żałować. Wtedy nie tylko mogą mieć kłopoty z wejściem na obiecujące rynki zagraniczne – Chin czy Egiptu, ale także na własnym rynku.

To polski rząd musi wprowadzić projekty i przepisy, które pozwolą ograniczyć emisję dwutlenku węgla w kraju – mówi „Rz” Jean-Bernard Levy, prezes francuskiego giganta energetycznego EdF.

Mogą Ci się również spodobać

Akcjonariusze PKN Orlen zmienili skład rady nadzorczej

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) akcjonariuszy PKN Orlen na wniosek Skarbu Państwa wymieniło w piątek ...

Ukraina: MFW chce droższego gazu

Władze w Kijowie do końca roku spodziewają się piątej transzy kredytu MFW. Ale fundusz ...

UOKiK: kupno EDF zagraża detalowi

Polska Grupa Energetyczna nie zamierza zwlekać z propozycją kompromisowego rozwiązania umożliwiającego przejęcie aktywów francuskiego ...

Zatrzymano byłych menedżerów Lotos Petrobaltic

Według prokuratury prezes Zbigniew P., wiceprezes Dariusz W. oraz Zbigniew N. kierownik projektu zagospodarowania ...

Energa: 1,6 mld zł na inwestycje w 2015 r.

Energa wydała w 2015 r. 1,6 mld zł na inwestycje. Zgodnie z planem realizowane ...

Nikt nie wierzy w drogą ropę

Sami przedstawiciele OPEC zdyskredytowali swoją politykę. Najbardziej wiarygodny z nich, Saudyjczyk Ali al-Naimi, powiedział, ...