Europa deklaruje zmniejszenie emisji CO2, ale tego nie robi

123RF

W 2015 r. emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych w UE wzrosły o 0,7 proc. Tylko osiem państw ograniczyło emisję – wynika z danych Eurostatu.

Największy, bo prawie 27-procentowy spadek emisji CO2 w 2015 roku miał miejsce na Malcie, a także w Estonii (o 16 proc). Dość duże ograniczenie nastąpiło także w Danii (o 9,9 proc.), Finlandii (spadek o 7,4 proc.) i Grecji (5 proc.).

Z kolei Niemcy i Czechy były na poziomie z 2014 r. Każde z tych państw w odmienny sposób chce zmieniać swój miks paliwowy w długiej perspektywie. Berlin postawił na rozwój energetyki odnawialnej i zamierza zamknąć wszystkie elektrownie jądrowe. Z kolei Praga chce uzupełnić znaczący spadek węgla w strukturze wytwarzania, rozbudowując bloki atomowe.

Według Eurostatu największy wzrost emisji CO2 w UE miał miejsce na Słowacji (9,5 proc.), w Portugalii (8,6 proc.) i na Węgrzech (6,7 proc.). Polska też wyemitowała więcej – o 1,6 proc. wobec 2014 r. Rząd do 2050 r. stawia na utrzymanie dominującej roli węgla w wytwarzaniu energii. Dziś jego udział przekracza 80 proc.

Na razie rząd nie ujawnia konkretnych danych dotyczących procentowego udziału czarnego paliwa w perspektywie połowy wieku. Wiadomo jednak, że kolejną dużą inwestycją będzie ta w Ostrołęce, gdzie planowano blok na 1 tys. MW. Dołączy on do już budowanych jednostek na węgiel kamienny (w Opolu, Jaworznie i Kozienicach) oraz brunatny (w Turowie).

Mogą Ci się również spodobać

Innogy poszerza ofertę w zakresie fotowoltaiki. Przejmuje Foton Technik

Innogy Polska (wcześniej RWE Polska) przejęła większościowy pakiet udziałów w spółce Foton Technik. Zajmuje ...

Gazowa smuta za Ukrainą

Rosja nie traci nadziei, że odzyska gazowy rynek Ukrainy. Ponad cztery miesiące temu Kijów ...

Novatek wykorzystuje syberyjski klimat do skraplania gazu

Gazowy koncern Novatek opatentował pierwszą rosyjską technologię skraplania gazu ziemnego. Wykorzystuje ona warunki atmosferyczne, ...

Energa sprzeda prąd PGG

Do końca roku Energa Obrót sprzeda Polskiej Grupie Górniczej prawie 90 tys. MWh energii ...

Spółki naftowe w USA bankrutują szybciej

Fala bankructw wśród amerykańskich spółek naftowych przekroczyła już 60 i zbliża się do rekordu ...

Paliwa podbiły sierpniową inflację

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Paliwa podbiły sierpniową inflację Ceny dóbr ...