Łukoil opuści Bułgarię. Sprzedaje swoją rafinerię

Rosyjski prywatny koncern paliwowy Łukoil chciałby około 2 mld dolarów za rafinerię w bułgarskim Burgas. O kupno ubiegać się ma siedem firm, m.in. z Kataru, Wielkiej Brytanii, Kazachstanu i Węgier.

Publikacja: 31.01.2025 12:03

Dlaczego Łukoil wychodzi z Bułgarii?

Dlaczego Łukoil wychodzi z Bułgarii?

Foto: Bloomberg

Według premiera Bułgarii Rosena Żelazkowa rosyjski koncern wystawił na sprzedaż największą w tym rejonie Europy rafinerię - w bułgarskim porcie Burgas. Chce za nią co najmniej 2 mld dol. Jak dodał premier, początkowo zainteresowanie rafinerią wyraziły 24 firmy, z których w grze pozostało siedem. Oczekuje się, że proces negocjacji zostanie wznowiony na początku lutego.

Bułgarii nie ma na liście

Żelazkow doprecyzował, że Bułgaria nie znajduje się na liście chętnych. „Państwo bułgarskie nie znajduje się na liście potencjalnych nabywców. Państwo bułgarskie mogłoby zostać nabywcą, oczywiście jeśli Zgromadzenie Narodowe tego zechce i znajdą się na to środki finansowe” – wyjaśnił. Część bułgarskich polityków w nacjonalizacji rafinerii widzi jedyną drogę do normalizacji sytuacji na bułgarskim rynku paliwowym. Sam Łukoil oficjalnie milczy na temat sprzedaży i ewentualnych chętnych. Koncern nie odpowiedział na prośbę Reutersa o komentarz.

Czytaj więcej

Węgrzy chcą kupić największą rafinerię Bułgarii. Należy do Rosjan

W grudniu premier Węgier Viktor Orbán poinformował, że węgierska spółka naftowo-gazowa MOL jest jednym z siedmiu uczestników przetargu na zakup rafinerii w Burgas. Spółka państwowa z Kazachstanu KazMunayGas również planowała wziąć udział w przetargu na przejęcie zakładu.

Dlaczego Łukoil wychodzi z Bułgarii?

W listopadzie Łukoil poinformował, że analizuje różne opcje dla swojej działalności w Bułgarii z pomocą niezależnych konsultantów i szeregu renomowanych graczy rynkowych. Rosjanie zaprzeczyli wtedy doniesieniom medialnym, jakoby rafineria w Burgas mogła zostać sprzedana katarsko-brytyjskiemu konsorcjum. Składa się ono się z Oryx Global, spółki kontrolowanej przez katarskiego przedsiębiorcę Ghanima bin Saad Al Saada oraz londyńskiego domu maklerskiego DL Hudson.

Łukoil pozbywa się bułgarskich aktywów, bo utracił tam kontrolowany od 2011 r. naftoport. Dochodzenie bułgarskiego organu antymonopolowego ustaliło, że Łukoil przez lata łamał przepisy antymonopolowe, wykorzystywał dominującą pozycję, nie dopuszczał innych importerów do naftoportu. Koncern został ukarany odebraniem licencji, utratą pozycji operatora naftoportu i karą pieniężną.

Czytaj więcej

Bułgaria zabroni Łukoilowi importu rosyjskiej ropy

Od wiosny 2024 roku władze Bułgarii zakazały Łukoilowi dostarczania rosyjskiej ropy naftowej Urals do rafinerii w Burgas. Rafineria zaczęła kupować ropę CPC Blend, dostarczaną z czarnomorskiego terminalu Jużnaja Ozieriewka, a także norweską ropę gatunku Johan Sverdrup, której jakość jest zbliżona do marki Urals. Rosjanie zmuszeni też zostali do zakupów ropy bliskowschodniej i afrykańskiej, co znacznie podniosło koszty i zmniejszyło zyski.

Ropa
Rosnieft w potrzasku w Indiach. Największy biznes zablokowany sankcjami
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Ropa
Chińczycy ukarani przez USA za zakup ropy objętej sankcjami
Ropa
Rosja odcięta od zagranicznych transakcji płatniczych. Stawia na kryptowaluty
Ropa
Ropa najtańsza od czterech lat. Główna przyczyna leży w USA
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Ropa
Rosyjska ropa nie płynie do Czech. Skąd Orlen weźmie surowiec?
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?